استعفای یک مدیر وزارت خارجه آمریکا به خاطر حمله بنغازی

به روز شده:  04:23 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391

مقام های دولت اوباما در ابتدا خشم عمومی از نمایش فیلم ضد اسلامی را علت حمله به کنسولگری عنوان کرده بودند

در پی انتشار گزارش یک کمیته تحقیق مستقل که از عملکرد وزارت امور خارجه آمریکا در قبال تامین امنیت کنسولگری این کشور در بنغازی انتقاد کرده، یکی از مدیران این وزارتخانه استعفا کرده و سه نفر دیگر از سمت هایشان برکنار شده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که اریک باسول، رئیس اداره حفاظت دیپلماتیک این وزارتخانه استعفا کرده است.

این وزارتخانه نام مسوولان برکنار شده را عنوان نکرده است.

دو نفر از این افراد از کارکنان اداره حفاظت دیپلماتیک و نفر سوم از کارکنان ارشد معاونت خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا هستند.

این خبر پس از آن اعلام شد که گزارش محرمانه کمیته تحقیق مستقل درباره حمله یازدهم سپتامبر ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا که به مرگ کریستوفر استیونز، سفیر ایالات متحده و سه شهروند این کشور منجر شد، به کنگره فرستاده شد.

این کمیته در گزارش داخلی خود، از عدم کفایت تدابیر امنیتی برای حفاظت از مجتمع دیپلماتیک آمریکا در بنغازی به شدت انتقاد کرده است.

این کمیته با انتقاد از به کارگیری ماموران حفاظت کم تجربه و اطمینان به توانایی شبه نظامیان لیبیایی برای محافظت از دیپلمات های آمریکایی، ۲۹ توصیه را برای پیشگیری از بروز حوادث مشابه ارائه کرده است.

به گفته ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، هیلاری کلینتون با استعفای آقای باسول موافقت کرده است.

به گزارش رسانه های آمریکایی، یکی از افراد برکنار شده، شارلین لمب، معاون آقای باسول و دیگری ریموند ماکسول، از دیپلمات های ارشد اداره کل مغرب عربی وزارت خارجه آمریکاست.

گزارش کمیته تحقیق مستقل دوشنبه به وزیر امور خارجه آمریکا تحویل شد و نویسندگان اصلی آن چهارشنبه به سوال های اعضای کمیته های روابط خارجی دو مجلس نمایندگان و سنا پاسخ دادند.

ویلیام برنز، قائم مقام سیاسی وزارت خارجه آمریکا و و تاماس نایدز، قائم مقام اداری این وزارتخانه نیز قرار است پنجشنبه به سوال های نمایندگان پاسخ دهند.

خانم کلینتون با پذیرش گزارش این کمیته گفته است که همه ۲۹ توصیه آن را به اجرا می گذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.