انتقاد جهانی از شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی

به روز شده:  02:01 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391

شهرک سازی در سرزمین های اشغالی مغایر قوانین بین المللی است

سازمان ملل متحد فشار خود را بر اسرائیل برای توقف شهرک سازی در سرزمین های اشغالی در کرانه غربی رود اردن و بیت المقدس شرقی افزایش داده است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و چهارده کشور عضو شورای امنیت از اسرائیل خواسته اند تا هر چه زودتر به احداث واحدهای مسکونی جدید در سرزمین های فلسطینی پایان دهد.

آمریکا تنها عضو شورای امنیت است که این خواسته را پس از جلسه روز چهارشنبه این شورا مطرح نکرد.

این در حالی است که ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه هشدار داده بود که ساخت و سازهای جدید در سرزمین های اشغالی دورنمای صلح را به خطر انداخته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است این کشور به گسترش شهرک ها ادامه می دهد.

مجوز شهرک سازی جدید در سرزمین های اشغالی پس از آن اعطا شد که سازمان ملل متحد، عضویت فلسطین را به یک کشور ناظر ارتقا داد.

بیانیه های جداگانه

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که احداث واحدهای مسکونی جدید در سرزمین های اشغالی امکان تاسیس یک کشور مستقل فلسطینی را به خطر انداخته است.

سفرای ۱۴ کشور عضو شورای امنیت نیز چهارشنبه پس از ارائه گزارش معاون دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع خاورمیانه، در خارج از تالار این شورا در برابر دوربین های خبرنگاران قرار گرفتند و از ساخت و ساز شهرک های جدید در سرزمین های اشغالی انتقاد کردند.

به گفته محمد لاوچکی، سفیر مراکش و رئیس دوره ای شورای امنیت، علت قرائت بیانیه های جداگانه به وسیله نمایندگان کشورهای عضو این بود که این شورا موفق به صدور یک بیانیه واحد نشده است.

در این بین، نمایندگان ۴ کشور اروپایی عضو شورای امنیت، در بیانیه مشترکی از ساخت و ساز در بخشی از سرزمین های اشغالی که به E1 معروف است انتقاد کردند.

بنابر بیانیه نمایندگان آلمان، فرانسه، بریتانیا و پرتغال، احداث شهرک در این باریکه که بیت المقدس شرقی را به کرانه غربی وصل می کند، تاسیس کشور مستقل فلسطینی را به خطر می اندازد.

به گفته آنها دو طرف باید با ابتکار عمل به بن بست ایجاد شده در گفت و گوهای صلح پایان دهند.

هاردیپ سینگ پوری، سفیر هند نیز به نمایندگی از هشت عضو جنبش غیرمتعهدها که شورای امنیت حضور دارند، از این اقدام اسرائیل به عنوان مانعی در برابر صلح نام برد.

سفرای روسیه و چین نیز به طور جداگانه از فعالیت های اسرائیل انتقاد کردند.

خانه های جدید

کمیته شهرسازی بیت المقدس چهارشنبه از اعطای مجوز احداث ۲۶۱۰ خانه در یک شهرک جدید در بیت المقدس شرقی خبر داد.

همچنین احداث یک هزار خانه در چندین شهرک در کرانه غربی نیز به مناقصه گذاشته شده است.

اسرائیل بیت المقدس شرقی را در سال ۱۹۶۷ تصرف و به خاک خود ضمیمه کرد ولی حاکمیت این کشور بر این منطقه هیچ وقت به رسمیت شناخته نشده است.

حدود نیم میلیون اسرائیلی در یکصد شهرک احداث شده در سرزمین های اشغالی ساکن شده اند. احداث این شهرک ها بر اساس قوانین المللی غیرقانونی است.

فلسطینی ها بیت المقدس شرقی را پایتخت خود می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.