تظاهرات دانشجویی در مجارستان در اعتراض به سیاست‌های دولت

به روز شده:  09:55 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391
طی دو هفته اخیر در بوداپست و چند شهر دیگر مجارستان، تظاهراتی علیه سیاست‌های آموزشی دولت ویکتور اربان، نخست وزیر این کشور برگزار شده است

طی دو هفته اخیر در بوداپست و چند شهر دیگر مجارستان، تظاهراتی علیه سیاست‌های آموزشی دولت ویکتور اربان، نخست وزیر این کشور برگزار شده است

هزاران دانشجو و دانش‌آموز در مجارستان برای دومین بار در طول این هفته در بوداپست، پایتخت این کشور علیه سیاست‌های دولت دست به تظاهرات زده‌اند.

این افراد به سیاست‌های آموزشی دولت انتقاد دارند.

دانشجویان معترض خواهان استعفای وزیر آموزش مجارستان شده و گفته‌اند تا زمانی که درخواست‌هایشان اعمال نشود، به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

تظاهرات دانشجویی و دانش‌آموزی در حالی روی داد که دولت مجارستان حاضر شده به برخی خواسته‌های آنها تن داده و امتیازاتی را واگذار کند.

دولت مجارستان روز چهارشنبه اعلام کرد که طرح خود مبنی بر کاهش بورسیه‌های دولتی را پس می‌گیرد.

دانشجویان و دانش‌آموزان کماکان به برخی تغییرات که دولت درصدد اعمال آنهاست، معترض هستند.

دولت خواهان آن است که دانشجویانی که از بورسیه دولتی استفاده می‌کنند، تا چند سال پس از فارغ التحصیلی، اجازه نداشته باشند کشور را ترک کنند اما دانشجویان به این طرح معترض هستند.

در تظاهرات روز چهارشنبه، چند هزار نفر شرکت داشتند. دانشجویان و دانش‌آموزان شرکت کننده، این تظاهرات را "انقلاب دانشجویی گل سرخ زمستانی" نامیده‌اند. آنها پس از تجمع در برابر پارلمان و آکادمی علوم، به سوی رود دانوب رفتند و گلبرگ‌های گل سرخ را در این رود ریختند.

پلیس مجارستان گفته است که در این تظاهرات، سه دانشجو برای نقض قوانین در ارتباط با حق برپایی تجمعات، بازداشت شده‌اند.

سخنگوی دولت مجارستان گفته است که دولت تصمیم گرفته طرح خود مبنی بر کاهش بورسیه‌های دولتی را پس بگیرد و سال آینده، ۵۵ هزار بورسیه اعطا خواهد کرد.

او گفته است که بودجه آموزش عالی دولت در سال آینده میلادی، ۱۱۰ میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

طی دو هفته اخیر در بوداپست و چند شهر دیگر مجارستان، تظاهراتی علیه سیاست‌های آموزشی دولت ویکتور اربان، نخست وزیر این کشور برگزار شده است. او خواهان آن است که بخش آموزش عالی تا چند سال آینده، از نظر تامین مالی، منابع مستقل و خودکفا باشد.

آقای اربان در دهه هشتاد میلادی، و در زمان حکومت کمونیست‌ها، یکی از رهبران جنبش دانشجویی بود. حزب محافظه کار فیدز به رهبری او در سال ۱۹۸۸ در یک خوابگاه دانشجویی تاسیس شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.