پوتین از ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسی توسط آمریکایی‌ها حمایت کرد

به روز شده:  13:10 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه

پوتین گزارش‌های رسانه‌ها در باره مشکلات جسمی و وضعیت سلامت خود را رد کرده است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به شدت از تصویب قانونی در آمریکا که مقام‌های روسی مظنون به نقض حقوق بشر را در فهرست سیاه قرار می‌دهد، انتقاد کرده است.

آقای پوتین در جریان کنفرانس خبری سالانه خود گفت این قانون (که به تازگی در آمریکا به تصویب رسیده)، روابط دو کشور را مسموم می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه در همانحال طرح پارلمان روسیه برای ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسیه توسط آمریکایی‌ها را طرحی احساسی اما مناسب خوانده و از آن حمایت کرده است.

او گفت در آمریکا مواردی گزارش شده که با کودکان روسی که به فرزند‌خواندگی پذیرفته شده اند بدرفتاری شده و مقام‌های آمریکا اجازه نداده‌اند تا نمایندگان دیپلماتیک روسیه بر این موارد نظارت کنند.

طرح روسیه برای ممنوعیت فرزندخواندگی برای آمریکایی‌ها، واکنشی به اجرایی شدن "قانون ماگنیتسکی" است که دو مجلس آمریکا آن را تصویب و باراک اوباما آن را امضاء کرده است.

آقای پوتین، قانون ماگنیتسکی را "غیردوستانه" خوانده است.

طبق این قانون، آمریکا ورود مقام‌های روسی را که حقوق بشر را نقض کرده باشند، به خاک این کشور ممنوع می‌کند.

ولادیمیر پوتین گفته است او باید طرح تصویب شده توسط مجلس روسیه را بخواند و از جزئیات آن با خبر شود اما "به طور اصولی" از آن حمایت می‌کند.

میزان فرزندخواندگی در روسیه پائین است. در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۳۴۰۰ کودک روسی توسط خانواده‌های خارجی به فرزندخواندگی پذیرفته شدند.

روابط با گرجستان

رئیس‌جمهوری روسیه در مورد روابط کشورش با جمهوری گرجستان گفت که "نشانه‌هایی مثبت" اگرچه "محتاطانه‌ای" از دولت جدید گرجستان دیده است.

دولت جدید گرجستان به رهبری بیدزینا ایوانیشویلی، نخست وزیر، با میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری این کشور و سیاست‌های او مخالف است.

آقای پوتین گفته است که کشورش از شناسایی رسمی دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخاز به عنوان دو کشور مستقل عقب‌نشینی نمی‌کند.

رئیس‌جمهوری ۶۰ ساله روسیه در کنفرانس خبری خود، گزارش‌های رسانه‌ها در باره مشکلات جسمی و وضع سلامت خود را تکذیب کرده است.

آقای پوتین گفته است که در پاسخ به این گزارش‌ها می تواند بگوید که "به خیال‌بافی" ادامه دهید.

رئیس‌جمهوری روسیه در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ایزوستیا که از او در باره روش حکومت اقتدارمآبانه او پرسید، گفت اگر واقعا، اینگونه بود، او قانون اساسی را تغییر می‌داد.

آقای پوتین پس از دو دوره ریاست‌جمهوری، برای مدتی و در زمان ریاست‌جمهوری دمیتری مدودف، سمت نخست‌وزیری را به عهده گرفت و امسال بار دیگر با پیروزی در انتخابات، به عنوان رئیس جمهوری به کاخ کرملین برگشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.