آسانژ: ویکی لیکس در سال ۲۰۱۳ یک میلیون سند جدید منتشر خواهد کرد

به روز شده:  21:08 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، می گوید که در کار خود "مرعوب" نشده و سایت ویکی لیکس یک میلیون سند تازه منتشر خواهد کرد.

او در بیانیه ای که از بالکن سفارت اکوادور در لندن خواند گفت که این سندها که در سال ۲۰۱۳ منتشر خواهد شد، "همه کشورهای دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد."

او که با اتهام آزار و اذیت جنسی روبرو است، شش ماه است که در ساختمان سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است تا به سوئد مسترد نشود.

آقای آسانژ اتهامات خود را رد می‌کند.

بریتانیا در صورت خروج آقای آسانژ از سفارت اکوادور، او را بازداشت و تحویل پلیس سوئد خواهد داد.

آقای آسانژ می گوید از آن بیم دارد که سوئد او را به آمریکا تحویل دهد و در آنجا به دلیل انتشار اسناد دیپلماتیک مجازات شود.

حدود هشتاد نفر از طرفداران آقای آسانژ در بیرون ساختمان سفارت اکوادور در لندن جمع شده بودند و به سخنان این استرالیایی ۴۱ ساله گوش می دادند.

سایت ویکی لیکس دو سال پیش، بیش از ۲۵۱ هزار پیام دیپلماتیک را به ویژه در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقام‌های آمریکا در مورد مسایل مختلف بین المللی منتشر کرد که روزنامه نیویورک تایمز آنها را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف کرد.

بنیانگذار ویکی لیکس گفته است اتهام‌هایی که علیه او مطرح شده بخشی از تبلیغات "منفی" کسانی است که با انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا مخالفند.

آقای آسانژ در بیانیه خود گفت که پنتاگون به تازگی وجود ویکی لیکس را "یک جرم ادامه دار" توصیف کرده است.

آسانژ استرالیایی خطاب به هوادارانش گفت: "تا زمانی که دولت کشور من از روزنامه‌نگاری و از انتشار ویکی لیکس حمایت نکند، من باید در اینجا باقی بمانم."

او همچنین گفت که سال ۲۰۱۲ سال بزرگی برای موسسه ویکی لیکس بوده است.

او گفت: "تنها آشکار شدن حقیقت است که باعث می شود همه چیزهای دیگر در پی آن بیاید."

آقای آسانژ پیش از این آخرین بار در مرداد ماه از بالکن سفارت اکوادر برای حامیانش سخنرانی کرده و خواستار پایان بن بست دیپلماتیک میان دولت های اکوادور و بریتانیا شده بود.

با ادامه حضور ۲۴ ساعته پلیس بریتانیا در خارج از این سفارت برای بازداشت او در صورت خروج از این ساختمان و تاکید دولت اکوادور بر حمایت از آقای آسانژ نشانی از حل این بن بست وجود ندارد.

سفیر اکوادور در بریتانیا در بیانیه ای با یادآوری اینکه دولت کشورش ۶ ماه پیش به آقای آسانژ پناهندگی داده است گفت: "آقای آسانژ مهمان سفارت ماست. ما از حضور او خشنودیم و بر خود لازم می دانیم که در برابر دشمنان دمکراسی بایستیم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.