درخواست کمک یک و نیم میلیارد دلاری برای سوریه

به روز شده:  02:17 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391
سوریه

از آغاز درگیری‌ها در سوریه بسیاری از مردم این کشور آواره شده اند

سازمان ملل متحد برای رسیدگی به وضعیت مردم سوریه، یک و نیم میلیارد دلار از جامعه بین المللی درخواست کمک کرده است.

این سازمان می‌گوید عده زیادی از سوری‌ها از آغاز درگیری‌ها در کشورشان آواره شده و نیاز به کمک دارند.

سازمان ملل متحد می‌گوید به این کمک‌های مالی احتیاج دارد تا به سوری‌هایی که تا نیمه سال آینده میلادی از کشورشان خارج خواهند شد، رسیدگی شود.

تاکنون بیش از ۵۲۵ هزار نفر از سوریه به کشورهای همسایه پناه برده اند.

در کنار یک و نیم میلیارد دلار، سازمان ملل متحد ۵۰۰ میلیون دلار دیگر را نیز برای کمک به وضعیت مردم داخل سوریه درخواست کرده است. این کمک برای افرادی است که از آغاز درگیری‌ها ناچار به جابجایی و تغییر مکان زندگی شان شده اند.

روز سه شنبه (۲۸ آذر) والری آموس، سرپرست عملیات بشردوستانه سازمان ملل متحد نیز از دولت سوریه و مخالفان خواسته بود که به کمک رسانی به جنگ زدگان در سوریه همکاری کنند.

وی گفته بود با آغاز فصل زمستان و سرما، وضعیت صدها تن از مردم سوریه نگران کننده است.

ماریا کالیویس، مسئول بخش خاورمیانه صندوق کودکان سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه (۲۹ آذر) به این موضوع اشاره کرد.

وی گفت: "تخریب‌ها و خشونت‌هایی که مدت‌ها به طول انجامیده و همچنین زمستان سردی که آغاز شده است، همه دلایلی هستند که ما سرعت پاسخگویی را به این وضعیت افزایش دهیم."

در مدت درگیری میان مخالفان و دولت سوریه، کمک رسانی به ساکنان این کشور بسیار دشوار بوده و بسیاری از امدادرسانان با خطر جانی روبرو بوده اند.

یکشنبه گذشته نیز فعالان سوری گفتند که یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی در دمشق مورد هدف راکت‌های نیروهای دولتی قرار گرفته که باعث کشته شدن ۲۰ نفر از ساکنان آنجا شده بود.

بسیاری از مردمی که سوریه را ترک کرده اند در کشورهایی همچون ترکیه، لبنان، اردن، عراق و مصر پناه برده اند.

بر اساس تخمین‌های سازمان ملل متحد، روزانه حدود ۲ تا ۳ هزار مهاجر از سوریه وارد این کشورها می‌شوند.

پس از اعلام درخواست کمک از سوی سازمان ملل متحد، بان کی مون، دبیر کل این سازمان بر نقش جامعه بین المللی در کمک رسانی تاکید کرد.

وی گفت: "در کل زندگی ۴ میلیون نفر در این مدت تحت تاثیر قرار گرفته و دست کم ۲ میلیون نفر در داخل سوریه ناچار به ترک خانه‌هایشان شده اند. جامعه بین المللی باید سریع به این مردم کمک کند. باید هر کاری که از دستمان بر می آید انجام دهیم تا آنها به خانه‌هایشان برگردند."

از سوی دیگر ایموگن فولکس، خبرنگار بی‌بی‌سی در ژنو، می‌گوید اگرچه مبلغ پولی که سازمان ملل متحد درخواست کرده، بالا است، باید آنرا با میزان مشکلات پیش رو در نظر گرفت.

کمک‌هایی که سازمان ملل متحد به پناهجویان و آوارگان سوریه ارائه خواهد کرد، شامل غذا، آب آشامیدنی، سرپناه، دارو و امکانات تحصیلی برای دانش آموزان است.

سازمان ملل پیش بینی می‌کند که ۲۵ درصد کل جمعیت سوریه تا کنون نیازمند کمک‌های انساندوستانه هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.