شرکت نفتی چینی قرارداد خود با ایران را تغییر نمی دهد

به روز شده:  21:07 گرينويچ - جمعه 21 دسامبر 2012 - 01 دی 1391

نفتکش ایرانی دلاور که حامل نفت خام ایران است

با وجود تحریم های سنگین آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، شرکت دولتی چینی ژوهایی ژنرونگ قرارداد خرید نفت خام از ایران را در سال ۲۰۱۳ میلادی بدون تغییر نسبت به سال جاری تمدید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژوهایی ژنرونگ، که اوایل سال جاری میلادی به دلیل ارسال بنزین به ایران توسط آمریکا تحریم شده بود، واردات روزانه ۲۳۰ هزار بشکه نفت خام را از ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی ادامه خواهد داد. این میزان واردات که تقریبا در یک دهه گذشته ثابت مانده، کمی بیش از نیمی از واردات نفت امسال به چین به شمار می رود.

در پی تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، صادرات نفت به عمده ترین مشتری های آسیایی نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی کاهش یافته است.

تحریم ها در سال جاری، صادرات نفت ایران را به میزان بیش از ۵۰ درصد کاهش داده و درآمد ایران را تا ۵ میلیارد دلار در ماه کم کرده است.

به دلیل تحریم کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی، ژاپن و چند کشور دیگر واردات نفت خود از ایران را به شدت کاهش داده اند.

یک منبع در وزارت خارجه آمریکا در ماه جاری گفت که ایالات متحده می خواهد که کشورهای واردکننده نفت، هر ۱۸۰ روز در سال ۲۰۱۳، یک بار واردات خود را کاهش دهند تا شامل تحریم نشوند.

با این حال، یک تاجر عمده نفتی چینی که اطلاعات مستقیمی از عملکرد شرکت دولتی ژوهایی ژنرونگ دارد، به خبرگزاری رویترز گفته است: "از آنجایی که ژوهایی ژنرونگ هم اکنون نیز در لیست سیاه آمریکا قرار دارد، دیگر از فشارهای سیاسی برای کاهش واردات نفت هراسی ندارد."

ایالات متحده از اوایل سال جاری، تحریم های اقتصادی و مالی علیه جمهوری اسلامی را به میزان کم سابقه ای افزایش داد و اتحادیه اروپا هم از ماه ژوئیه سال جاری، واردات نفت از ایران و نیز بیمه محموله های نفت صادراتی این کشور توسط بیمه گران اروپایی را ممنوع کرد.

در همین حال مجلس نمایندگان آمریکا تحریم های تازه ای را علیه ایران تصویب کرده است. این تحریم ها روز جمعه ۲۱ دسامبر، به تصویب سنا هم رسید و برای تایید نهایی به کاخ سفید فرستاده شد.

بر مبنای این تحریم ها، کشورهای خریدار نفت ایران باید پول پرداختی را در حسابی در کشورشان نگه دارند تا ایران فقط مجبور به خرید کالا از همان کشور باشد.

در سال جاری میلادی، شرکت پتروناس مالزی قرارداد سالانه خود برای خرید نفت خام از ایران را برای مدتی نامحدود به حالت تعلیق درآورد.

همچنین امروز یک منبع تایوانی به رویترز گفت که تایوان از دیگر کشورهای تولیدکننده نفت در خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، عمان، کویت، عراق و امارات متحده حجم بیشتری نفت می خرد تا جبران کمبود نفت وارداتی از ایران را بکند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.