نخست‌وزیر ایتالیا استعفا کرد

به روز شده:  20:52 گرينويچ - جمعه 21 دسامبر 2012 - 01 دی 1391

آقای مونتی گفته بود که بلافاصله بعد از تایید بودجه سال آینده استعفا خواهد کرد

ماریو مونتی، نخست‌وزیر ایتالیا استعفا کرده است. او استعفای خود را پس از آن ارائه کرد که پارلمان ایتالیا در رم بودجه سال آینده این کشور را نهایی کرد.

آقای مونتی که به دلیل اقدام هایش برای جلوگیری از وقوع بحران مالی در ایتالیا اعتبار زیادی کسب کرده است، بارها کلیک گفته بود که بلافاصله پس از دریافت رأی تایید نهایی پارلمان، از سمت نخست‌وزیری استعفا خواهد کرد.

پارلمان ایتالیا روز جمعه، ۲۱ دسامبر، بودجه سال ۲۰۱۳ میلادی را با ۳۰۹ رأی موافق و ۵۵ رأی مخالف تصویب کرد.

با استعفای آقای مونتی، شرایط برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه فوریه فراهم می‌شود.

گفته شده است که هنوز معلوم نیست آقای مونتی در رقابت‌های آتی شرکت می‌کند یا نه و این موضوع در کنفرانسی مطبوعاتی در روز یکشنبه آینده اعلام خواهد شد.

آقای مونتی سال گذشته به عنوان نخست‌وزیر بر سر کار آمد.

حزب محافظه‌کار تحت رهبری سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، در هفته‌های گذشته اعلام کرد که دیگر از دولت آقای مونتی حمایت نمی‌کند.

آقای برلوسکونی که تاکنون سه بار نخست‌وزیر ایتالیا بوده است، کلیک اعلام کرده که آماده حضور در رقابت‌های انتخاباتی است.

آقای مونتی پس از نشست با اعضای هیات دولت در روز جمعه به کاخ ریاست‌جمهوری رفت تا استعفای خود را به جورجیو ناپولیتانو، رئیس‌جمهور، ارائه کند.

آقای مونتی از زمان آغاز فعالیت‌هایش به عنوان نخست‌وزیر، با در پیش گرفتن اقداماتی ریاضتی به دنبال سامان دادن به وضعیت اقتصادی ایتالیا بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.