هفتم قربانیان نیوتاون: پافشاری لابی اسلحه در آمریکا بر مواضع قبلی

به روز شده:  03:01 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391
یک فروشگاه سلاح در آمریکا

انجمن ملی اسلحه در آمریکا بیش از چهار میلیون نفر عضو دارد و یک لابی بسیار با نفوذ محسوب می شود

در حالی که آمریکایی ها در یادبود ۲۶ قربانی کشتار در مدرسه ای در ایالت کانتیکات یک دقیقه سکوت برگزار کردند، یک لابی اسلحه خواستار گماردن نگهبانان مسلح در مدارس شد.

یک هفته بعد از کشته شدن ۲۰ کودک و شش بزرگسال در حمله مسلحانه به مدرسه ابتدایی "سندی هوک"، ناقوس کلیساها در شهر نیوتاون ۲۶ بار نواخته شد.

در واشنگتن، انجمن ملی اسلحه (اِن آر اِی) برای تامین "امنیت کامل" خواستار مسلح شدن "آدم خوبها" شد.

عامل کشتار نیوتاون جوان ۲۰ ساله ای به نام آدام لانزا بود که با ورود پلیس به محل، اقدام به خودکشی کرد.

در نیوتاون، برگزاری مراسم ختم قربانیان تا روز جمعه ادامه داشت.

فرماندار کانتیکات از مردم خواسته بود تا به یاد قربانیان یک دقیقه سکوت کنند و ناقوس کلیساها در بسیاری از ایالتهای دیگر نیز ۲۶ بار نواخته شد.

عدم عقب نشینی لابی اسلحه

روز جمعه انجمن پر نفوذ اسلحه پس از یک هفته سکوت، به دفاع از مواضع خود پرداخت. وین لاپیئر، دبیر اجرائی این انجمن از سیاستمدارانی که به تعبیر وی، از این تراژدی "سوء استفاده" کرده بودند انتقاد کرد و قانونی که مدارس آمریکا را محیطهای غیر مسلح تعیین کرده را مورد نقد قرار داد.

او گفت این قانون "به هر دیوانه ای در آمریکا این پیام را می دهد که مدارس مکانهایی هستند که می شود با حداقل ریسک، در آنها حداکثر خسارت را وارد کرد."

اقای لاپیئر خواستار ایجاد بانک اطلاعاتی حاوی مشخصات بیماران روانی شد و بازی های کامپیوتری و فیلمهای خشن را در تبلیغ خشونت در جامعه مقصر دانست.

دبیر اجرائی انجمن ملی اسلحه همچنین از رسانه ها به خاطر منفی جلوه دادن صاحبان قانونی اسلحه انتقاد کرد و این ایده که ممنوعیت انواعی از سلاح می تواند در پیشگیری از این نوع جنایات موثر باشد را مورد نقد قرار داد.

آقای لاپیئر به خبرنگاران گفت:"تنها چیزی که می تواند یک آدم بد مسلح را متوقف کند، یک آدم خوب مسلح است"

سخنرانی آقای لاپیئر دو بار توسط معترضان پلاکادر به دست قطع شد. بر روی یک پلاکادر نوشته شده بود: "دستهای انجمن ملی اسلحه به خون آغشته است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.