معرفی جان کری برای تصدی مقام وزیر خارجه جدید آمریکا

به روز شده:  02:59 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391
سناتور جان کری

جان کری ۶۹ ساله بیش از ۲۷ سال است که در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا حضور داشته است

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، سناتور جان کری را برای تصدی پست وزارت خارجه آن کشور معرفی کرده است.

آقای اوباما در نشت رسانه ای که به همین منظور برگزار شده بود گفت "کل زندگی" آقای کری او را برای این مقام آماده کرده است و از او به خاطر احترام و اطمینانی که در رهبران جهان ایجاد کرده قدردانی کرد.

جان کری در سال ۲۰۰۴ به عنوان کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد اما با اختلاف اندکی انتخابات را به جرج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا واگذار کرد.

او در حال حاضر ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا را بر عهده دارد.

معرفی آقای کری برای تصدی این سمت پس از آن انجام می شود که سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هفته گذشته از در نظر گرفته شدن برای این مقام اعلام انصراف کرد.

خانم رایس به خاطر نقشی که در واکنشهای رسانه ای وزارت خارجه آمریکا نسبت به حمله مرگبار به کنسولگری آن کشور در لیبی ایفا کرده بود، به شدت از سوی جمهوری خواهان مورد انتقاد قرار گرفته بود.

سناتوری با نفوذ

آقای اوباما که در محل کاخ سفید این خبر را اعلام کرد گفت آقای کری "لزوم پیوند زدن تمام عناصر قدرت آمریکا" را درک می کند و به واسطه تجربه زیاد، "احتیاجی به آموزش ضمن کار ندارد."

رئیس جمهور آمریکا افزود او اطمینان دارد آقای کری به سرعت توسط مجلس سنای آمریکا تائید خواهد شد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه فعلی آمریکا که هنوز به خاطر ابتلا به یک عارضه گوارشی و ضربه مغزی خفیف در حال استراحت است، در این مراسم معرفی شرکت نداشت. اما خانم کلینتون با انتشار بیانیه ای آقای کری را یک "انتخاب عالی" برای ریاست وزارت خارجه آمریکا توصیف کرد.

در بیانیه خانم کلینتون آمده است:"او (سناتور کری) قادر است تا نقش رهبری آمریکا در جهان را حفظ کند و بسط دهد."

سناتور کری ۶۹ ساله نخستین عضو جدیدی است که آقای اوباما از زمان انتخاب دوباره خود در ماه نوامبر به هیات دولتش می افزاید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.