اعتراض عفو بین الملل به اعدام ۶ مجرم در تایوان

به روز شده:  04:09 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

تایوان حکم ۶ مجرم که به اعدام محکوم شده بودند را اجرا کرده است. این نخستین باری است که در سال جاری میلادی، احکام اعدام محکومان در تایوان اجرا شده است.

سازمان مدافع حقوق بشر عفو بین الملل ضمن محکوم کردن این اعدامها، آنرا "قتل خونسردانه" توصیف کرده است.

چن شوهوانگ، معاون وزارت دادگستری تایوان

معاون وزیر دادگستری تایوان: "ماهیت بی رحمانه جنایات این مجرمان، محلی برای تخفیف باقی نگذاشته بود"

روزین رایف، مسئول حوزه شرق آسیا در عفو بین الملل با صدور کلیک بیانیه ای گفت:"چگونه دولت تایوان می تواند مدعی شود که خواستار توقف مجازات اعدام است در حالی که خود به چنین اقداماتی دست می زند؟."

در این بیانیه آمده است: " سلب حیات از یک نفر به بهانه تراکم زندانها یا حمایت مردم از مجازات اعدام، اقدامی منزجر کننده است."

حمایت مردمی

هر شش مرد به جرم قتل به اعدام محکوم شده بودند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در تایپه، این اعدامها زمانی صورت گرفته اند که در پی قتل یک کودک در یک مرکز بازی های کامپیوتری، بحث اعدام در افکار عمومی تایوان داغ شده است.

به گزارش رسانه های محلی، متهم به قتل کودک مذکور گفته است که حتی اگر "۲ یا ۳ نفر" را کشته بود، حداکثر به حبس ابد محکوم می شد. بر اساس این گزارشها، متهم افزوده بود که در آن صورت نیز یک اتاق مجانی با امکانات در زندان به او تعلق می گیرد.

در پی انتشار این گزارشها، بسیاری از مردم خواستار اجرای سریع احکام اعدام شدند.

یک سخنگوی وزارت دادگستری تایوان گفت که این اعدامها عصر روز جمعه انجام شد تا از واکنش شدید مردم پرهیز شود.

در حالی که گروه های مذهبی و مدافع حقوق بشر در تایوان با احکام اعدام مخالف اند، اکثر بستگان قربانیان از این احکام حمایت می کنند و نظر سنجی ها از حمایت گسترده افکار عمومی از مجازات اعدام خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری دولتی تایوان، در حال حاضر ۵۵ محکوم به اعدام در زندانهای آن کشور نگهداری می شوند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.