حمایت سازمان ملل از دخالت نظامی در مالی

به روز شده:  03:25 گرينويچ - جمعه 21 دسامبر 2012 - 01 دی 1391
اسلامگرایان کنترل شمال مالی را همچنان در اختیار دارند

اسلامگرایان کنترل شمال مالی را همچنان در اختیار دارند

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ای که با رای همه ۱۵ کشور عضو تصویب شد به اتحادیه کشورهای غرب آفریقا اجازه داد برای کمک به دولت مالی نیروی نظامی به آن کشور بفرستد.

گروه های اسلامگرا در پی یک کودتای نظامی در بهار بر مناطق شمالی این کشور آفریقایی مسلط شده اند. کشورهای عضو اتحاد اقتصادی غرب آفریقا معروف یه ایکواس از آمادگی ۳۳۰۰ نیرو برای ورود به خاک مالی خبر داده اند.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین از کشورهای عضو شورا خواست برای بازسازی ارتش مالی به آن کشور کمک کنند تا برای یک عملیات مشترک با نیروهای اتحاد غرب آفریقا با هدف شکست دادن گروه های تندرو اسلامگرا آماده شوند. انتظار می رود این عملیات نظامی پایان تابستان آغاز شود.

این گروه های اسلامگرا که به وابستگی به گروه تندرو "القاعده مغرب اسلامی" متهمند در بخشی از مناطق تحت سلطه خود، قوانین شرعی را به اجرا گذاشته و از جمله زنان را وادار به استفاده از پوشش اسلامی کرده اند. آنها همچنبن به جداسازی مدارس پسرانه و دخترانه و اجرای برخی حدود اسلامی مبادرت کرده اند.

هزاران نفر از ساکنان مناطق شمالی مالی در پی تسلط این گروه به کشور همسایه موریتانی گریخته اند.

وزیر خارجه دولت مالی از قطعنامه شورای امنیت استقبال کرد و آن را یک قدم تاریخی خواند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل که پیش نویس این قطعنامه را تنظیم کرده گفت: "ما به پیچیدگی ماموریت جامعه بین المللی برای بازگرداندن تمامیت ارضی مالی و مبارزه برای پایان دادن به فعالیت گروه های تروریستی واقفیم."

یک گزارش سازمان ملل نشان می دهد که چنین عملیات نظامی ممکن است منجر به آوارگی ۴۰۰ هزار نفر از مردم مالی شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.