تنش‌ها در بحرین: مخالفان به دنبال جلب حمایت بریتانیا

به روز شده:  13:29 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

تنش در روستاهای اطراف پایتخت به‌سرعت رو به افزایش است

رهبر عمده‌ترین حزب مخالف دولت بحرین از بریتانیا خواسته در صورت توقف روند حرکت به سوی دموکراسی در این کشور بحران‌زده خلیج فارس، میانجی‌گری کرده، و با خاندان حاکم آل خلیفه وارد گفت و گو شود.

شیخ علی سلمان، رهبر جمعیت وفاق ملی اسلامی، در جلسه‌ای با بی‌بی‌سی گفت برای جلوگیری از افتادن بحرین در دام افراط‌گرایی هر دو طرف، کشورهای غربی، از جمله بریتانیا و آمریکا، باید تلاش بیشتری از خود نشان دهند.

او گفت: "من معتقدم بریتانیا و آمریکا باید تلاش بیشتری به‌خرج دهند تا بحرین بدون تأخیر به‌سوی دموکراسی حرکت کند. این کار به‌سود همه خواهد بود؛ هم بحرینی‌ها، و هم آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها."

او این درخواست را بعد از آن مطرح کرد که هم خاندان حاکم و هم مخالفان سیاسی آن، آمادگی خود را برای حل و فصل مشکلات بحرین از طریق گفتگو اعلام کردند. با این حال دو طرف در عمل هنوز بسیار از هم فاصله دارند، و انتقادها از وضعیت حقوق بشر در این کشور همچنان ادامه دارد.

از زمان شروع اعتراضات در فوریه ۲۰۱۱ (بهمن ۱۳۸۹)، ده‌ها نفر در درگیری‌ها کشته شده اند

این چهارمین بار است که از زمان آغاز قیام‌های موسوم به بهار عربی به بحرین سفر می‌کنم، و با وجود آرامش حاکم در خیابان‌های مرکزی منامه، پایتخت کشور، وجود اختلافات و آشفتگی همچنان در این شهر موج می‌زند، و تنش در روستاهای اطراف پایتخت به‌سرعت رو به افزایش است.

از زمان شروع اعتراضات در فوریه ۲۰۱۱ (بهمن ۱۳۸۹)، ده‌ها نفر در درگیری‌ها کشته شده اند، و گروه‌های مدافع حقوق بشر، نظیر عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر، اخیرا بحرین را مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

حزب وفاق می‌گوید نکته مسلم این است که با توجه به قانون ممنوعیت کلی اعتراضات، که اخیرا به تصویب رسیده، وضعیت حقوق بشر در بحرین در حال بدتر شدن است. البته بعد از تشکیل یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی در سال گذشته، اصلاحات اندکی صورت گرفته است. حالا دیگر در پاسگاه‌های پلیس و زندان‌ها دوربین‌های مداربسته نصب شده، و نیروهای پلیس برای برقراری نظم عمومی آموزش‌های گسترده‌ای دیده اند.

اعتبار از دست رفته

خشونت، اعتبار بحرین به‌عنوان محلی برای همزیستی مسالمت‌آمیز را از بین برده است

اما میزان خشونت در جاهایی که درگیری بروز می‌کند، به شدت رو به افزایش است. مواردی وجود داشته که صورت معترضان جوان از فاصله نزدیک هدف گلوله تفنگ‌های پلیس قرار گرفته، و برخی نیروهای پلیس و کارگران خارجی هم بر اثر انفجار بمب‌های دست‌ساز مخالفان تندرو به‌سختی مجروح، و یا حتی کشته شده اند.

خشونت، اعتبار بحرین به‌عنوان محلی برای همزیستی مسالمت‌آمیز را از بین برده و باعث دلسردی مغازه‌داران و صاحبان کسب و کار شده است. شیخ علی سلمان، رهبر وفاق، هیچ از اوضاع فعلی خشنود نیست. حزب او به‌دنبال دموکراسی و استقرار دولتی انتخابی است.

بسیاری از سنی‌های وفادار به خاندان سنی حاکم، از شیخ علی بیزار هستند. آنها او و حزبش را به‌مثابه اسب تروایی می‌دانند که باعث گسترش نفوذ ایران در امور بحرین می‌شود. شیخ علی این ادعا را قویا رد می‌کند.

بسیاری از فعالان شیعه که دست به تظاهرات می‌زنند و با پلیس ضد شورش درگیر می‌شوند، وفاق را بیش از حد میانه‌رو و معتدل می‌دانند. برای مثال، برخلاف این دسته از معترضان، گروه وفاق علنا خواهان برکناری خاندان آل خلیفه نیست.

شیخ علی سلمان قبول دارد که جایگزین کردن نخست وزیر انتصابی بحرین زمان می‌برد

در عوض، این حزب به‌دنبال برگزاری انتخابات عادلانه‌تر و برقراری حکومت مشروطه سلطنتی است. در چنین حکومتی پادشاه، همچنان رئیس کشور باقی می‌ماند، اما مردم می‌توانند نخست‌وزیر و هیأت وزیران خود را انتخاب کنند و دولت مسوولیت کامل امور اجرایی را خواهد داشت.

شیخ علی سلمان در حالی که لباس سنتی منطقه خلیج فارس را پوشیده، مقابل من نشسته و چایش را هم می‌زند. وقتی از او درباره فاصله زیاد میان خواسته‌های مخالفان و پیشنهادهای دولت سوال می‌کنم، چهره‌اش در هم می‌رود.

او می‌داند که تغییر نخست‌وزیر انتصابی، که ۴۰ سال در قدرت بوده، بعید است به این زودی‌ها اتفاق بیفتد. اما تماس‌ها غیررسمی میان ولیعهد بحرین و حزب وفاق همچنان ادامه دارد، و هنوز امید اندکی وجود دارد که طی چند هفته آینده راه حلی برای اختلافات پیدا شود.

شیخ علی می‌گوید اگر این تلاش‌ها هم با شکست مواجه شود، از بریتانیا خواهد خواست به‌عنوان میانجی وارد عمل شود. او می‌گوید گزینه جایگزین این انتخاب ناخوشایند است: "ما نمی‌توانیم بپذیریم که تندروها در هر دو سو ابتکار عمل را در دست داشته باشند و این کشور را نابود کنند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.