روسیه: تسلیحات شیمیایی سوریه تحت کنترل قرار دارد

به روز شده:  15:24 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

وزیر خارجه روسیه گفته است که کشورش درخواست کشورهای منطقه را مبنی بر اعمال فشار بر رژیم اسد برای کناره گیری از قدرت و یا پناه دادن به او رد کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است سوریه با انتقال تسلیحات شیمیایی‌اش به یک یا دو مرکز، آنها را تحت کنترل قرار داده است.

آقای لاوروف که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد همچنین گفت دولت سوریه برای آن که این تسلیحات به دست شورشیان نیفتد، آنها را که پیشتر در چندین زرادخانه قرار داشتند، به یک یا دو محل منتقل کرده است.

وزیر خارجه روسیه این سخنان را در حالی بیان کرده که اخیرا آمریکا و تعدادی دیگر از کشورها نگرانی عمیق خود را نسبت به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه شورشیان ابراز کرده‌اند.

آقای لاوروف ضمن تاکید بر این که هیچ یک از طرف‌های درگیر در سوریه برنده جنگ داخلی در این کشور نخواهند بود گفت: "چین و روسیه حتی اگر تلاش هم بکنند، قادر نخواهند بود تا بشار اسد را به کناره گیری از قدرت تشویق کنند."

سرگئی لاوروف گفته است خروج بشار اسد از سوریه احتمالا به شدت گرفتن درگیرهای درکشور منجر می‌شود

وزیر خارجه روسیه بار دیگر تکرار کرد که روسیه درخواست کشورهای منطقه را مبنی بر اعمال فشار بر رژیم اسد برای کناره گیری از قدرت و یا پناه دادن به او رد کرده است.

به گفته آقای لاوروف خروج بشار اسد از سوریه احتمالا به شدت گرفتن درگیری‌ها در کشور منجر خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: "بعضی از قدرت‌های منطقه از ما (روسیه) خواسته‌اند تا به بشار اسد وعده دهیم که در صورت کناره گیری از قدرت به او پناه خواهیم داد. اما پاسخ روسیه به این درخواست‌ها این است. چرا ما باید چنین کاری بکنیم. اگر شما طرحی در این مورد دارید، خودتان مستقیما در این مورد اقدام کنید."

آقای لاوروف تاکید کرد که اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه قبل از پایان سال جاری از روسیه دیدار خواهدکرد.

انفجار بمب در حومه دمشق

گروه ناظر حقوق بشر سوریه از انفجار بمبی در شمال شرق دمشق، پایتخت، خبر داده است که به کشته شدن ۵ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر منجر شده است.

به گفته این نهاد مخالفان حکومت سوریه، این بمب که در یک خودرو کار گذاشته شده بود در حومه قابون واقع در شمال شرق دمشق منفجر و باعث کشته و مجروح شده شماری از مردم شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.