در حمله جنگنده‌های سوریه 'نود نفر در صف نانوایی کشته شدند'

به روز شده:  17:27 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391
سوریه

در تصاویر ویدئویی منتشرشده، ساکنان محلی در حال دویدن برای کمک به مجروحان دیده می‌شود

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که ۹۰ نفر در یک نانوایی در استان حماه در بمباران جنگنده‌های ارتش سوریه کشته و شمار زیادی هم زخمی شده‌اند.

به گفته مخالفان، این حمله هوایی در شهر حلفایا رخ داده که کنترل آن در دست مخالفان مسلح حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است.

دو ویدئو در اینترنت منتشر شده که به گفته فعالان سوری، محل واقعه بعد از بمباران را نشان می‌دهد.

در تصاویر ویدیوئی، اجساد و پاره‌های بدن قربانیان در خیابان و داخل یک ساختمان کوچک دیده می‌شود. بعضی از اجساد هم زیر آوار مانده‌اند.

در این تصاویر، ساکنان محلی دیده می‌شوند که در حال دویدن برای کمک به مجروحان بمباران هستند و تلاش می‌کنند افراد زیر آوار مانده را نجات دهند.

این ویدئو با اظهارات مخالفان که می‌گویند قربانیان این حمله برای گرفتن نان در یک نانوایی صف کشیده بودند، هم‌خوانی دارد.

سامر الحماوی، یکی از فعالان مخالف دولت سوریه به خبرگزاری رویترز گفت: "هنوز مشخص نیست چند نفر کشته شده‌اند. وقتی من به آن جا رسیدم با انبوهی از اجساد روی زمین مواجه شدم."

او گفت: "سه روز بود که آرد نداشتیم و امروز همه برای گرفتن نان به نانوایی رفته بودند که خیلی از آنها هم زنان و بچه‌ها بودند. هنوز نمی‌دانم از بستگان من هم کسی آنجا بود یا نه."

بنا بر گزارش‌ها، صدها نفر در صف نانوایی بوده‌اند و بیم آن می‌رود که شمار کشته‌شدگان حادثه به شدت افزایش پیدا کند.

به گفته مخالفان دولت سوریه از آغاز ناآرامی‌ها در این کشور تا کنون بیش از ۴۴ هزار نفر کشته شده‌اند که ۳۱ هزار نفر از آنها غیر نظامی بوده‌اند.

ابراهیمی در دمشق

در همین حال اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای گفت‌وگو درباره ناآرامی‌ها و یافتن راه حلی برای پایان دادن به آن وارد دمشق شده است.

این سومین سفر آقای ابراهیمی به دمشق از زمان انتصاب او به عنوان نماینده امور سوریه است. او این بار به دلیل شدت درگیری‌ها در اطراف فرودگاه دمشق مجبور شد از راه زمینی و از طریق لبنان وارد سوریه شود.

آقای ابراهیمی قرار است با وزیر خارجه و رئیس جمهور سوریه دیدار کند.

تلاش‌های اخضر ابراهیمی تا کنون نتیجه چندانی نداشته و مشخص نیست که او با چه پیشنهادی به سوریه رفته است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌گوید مخالفان مسلح دولت سوریه پیروزی خود را نزدیک می‌بینند و تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، حملات خود را متوقف نخواهند کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.