شام کریسمس؛ خارجی‌ها چه می‌خورند؟

به روز شده:  06:59 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391

درباره شام کریسمس چه می‌دانید؟ تابحال در مراسم شام کریسمس حضور داشته‌اید؟ فکر می‌کنید در چنین مراسمی چه غذایی سرو می‌شود؟

به طور معمول، بریتانیایی‌ها در شب کریسمس بوقلمون بریان می‌خورند، ولی همانطور که آیین افراد در کشورهای مختلف برای جشن شب کریسمس متفاوت است، غذاهایی که در چنین شبی سر میزها برده می‌شود، از کشوری به کشور دیگر فرق می‌کند.

در اغلب کشورها خانواده‌هایی که کریسمس را جشن می‌گیرند، وعده غذایی ویژه این مراسم را به عنوان شام روز ۲۴ دسامبر (آخرین وعده غذایی قبل از کریسمس) یا نهار روز ۲۵ دسامبر می‌خورند.

برزیل

خانواده‌های برزیلی شب کریسمس شام ویژه‌ای شامل بوقلمون بریان با سارابولیو دارند.

سارابولیو از خون خوک تهیه می‌شود و ممکن است به جای آن، بوقلمون با آناناس تزئین شده باشد.

شب کریسمس می‌شود مقدار زیادی ژامبون به همراه میوه‌های خشک در خانه برزیلی‌ها پیدا کرد.

همچنین اغلب خانواده‌های برزیلی در شب کریسمس فاروفا می‌خورند. فاروفا که از مانیوک و آرد تهیه می‌شود، به همراه ترکیبی از ادویه‌ها و بیکن سرو می‌شود.

در چنین شب‌هایی اغلب ماهی روغن خشک‌شده نمک‌سود هم خورده می‌شود.

ذائقه جهانی

پلوی آفریقایی با سیب‌زمینی

دسر شب کریسمس هم اغلب راباناداست که چیزی شبیه نان تست فرانسوی است و از نان بیات یک‌روزه و تخم‌مرغ و شیر تهیه می‌شود.

رابانادا اغلب با شیره‌ای شیرین که از شراب پورت چاشنی‌دار تهیه‌شده، خورده می‌شود.

غنا

شاید قابل تصور نباشد که در بخشی از جهان، سوپ حلزون قسمتی از سنت شام شب کریسمس است.

بسیاری از مردم غنا در چنین شبی سوپی می‌خورند که با ماهی خشک، ماهی دودی، مرغ و تکه‌های حلزون تهیه شده است.

حلزون‌هایی که برای تهیه این سوپ مورد استفاده قرار می‌گیرند، شکلی شبیه تخم‌مرغ دارند و به بزرگی یک مشت هستند.

البته شام کریسمس در غنا لزوما چارچوب سختگیرانه‌ای درباره نوع یا تعداد غذاهایی که سرو می‌شوند، ندارد و در بعضی خانه‌ها خورشت گوشت بز، پلوی آفریقایی (جولوف)، سوپ بادام زمینی، مرغ گینه و فوفو هم خورده می‌شود.

فوفو نوعی غذای خمیری‌شکل است که با آرد (پودر) سیب‌زمینی شیرین یا نشاسته کاساو تهیه می‌شود.

معمولا هم بعد از شام، دیسی از میوه‌هایی مثل انبه، پرتقال و خربره درختی (پاپائو) سر میز آورده می‌شود.

سوئد

خوراک سوئدی

ماهی‌هایی با مزه‌های قوی و تند سهم زیادی در غذای شب کریسمس مردم سوئد دارند.

احتمالا در چنین شبی سر میز یک سوئدی می‌توانید لوتفیسک (نوعی ماهی خشک‌شده) که با نوعی سس خامه‌ای همراه است، شاه ماهی که در آب نمک خوابانده شده، سالمون نمک‌سود و جانسونز فرسلز (وسوسه جانسون) پیدا کنید.

غذای "وسوسه جانسون" با سیب‌زمینی، ماهی کولی و خامه تهیه می‌شود.

سوئدی‌ها اغلب برای شام کریسمس بوفه‌ای با چندین نوع غذای سرد و گرم مختلف سوئدی می‌چینند و در چنین حالتی، مراسم شام کریسمس‌شان ممکن است برای چندین ساعت طول بکشد.

برونته آئورل که در یک رستوران اسکاندیناویایی در لندن کار می‌کند، می‌گوید: "ما برای شام کریسمس جالسکینکا می‌خوریم که با ژامبون و تکه پوسته‌های بسیار خوشمزه خردل تهیه می‌شود."

او اضافه می‌کند: "ما وسوسه جانسون هم می‌خوریم ... به همراه کلی شاه‌ماهی، نان مزه‌دار، کوفته ریزه و سالاد چغندر. همه این غذاها را هم با گلاگ پایین می‌دهیم."

گلاگ نوعی شراب داغ مزه‌دار است که می‌تواند الکی یا بدون الکل باشد.

برونته می‌گوید: "برای دسر هم پودینگ برنج می‌خوریم و معمولا در دل یکی از پودینگ‌ها یک بادام کامل گذاشته می‌شود. هرکس هم در پودینگش بادام پیدا کند، جایزه می‌گیرد."

لازم است ماهی خشکی که شب کریسمس در سوئد خورده می‌شود، از قبل آماده شده باشد؛ به گفته برونته "ماهی سفید برای چندین روز در آب خوابانده می‌شود و بعد در نوعی آب قلیایی گذاشته می‌شود... اما قبل از خوردن، ماهی باید از آب بیرون آورده شده و برای چند روز مانده باشد تا خشک شود و بعد آن را می‌پزند."

هند (گوآ)

گوآ ایالتی در جنوب غرب هند است. سیروس تودیوالا که الان در رستورانی هندی در لندن کار می‌کند، می‌گوید: مردم گوآ عاشق جشن و داشتن مراسم هستند.

سیروس برای چندین سال در هتل‌هایی در گوآ کار کرده است.

او می‌گوید: "غذای مردم گوآ ترکیبی از فرهنگ‌ها و مزه‌های مختلف است."

ضیافت کریسمس در گوآ

او اضافه می‌کند: "برای مدتی مسلمانان اداره امور گوآ را به عهده داشتند و به همین دلیل نفوذ خاورمیانه را می‌توان در غذاهای مردم دید. برای چندین سال هم پرتغالی‌ها حاکم بودند و تاثیر خود را در فرهنگ غذایی منطقه گذاشته‌اند."

در گوآ گوشت خوک بخشی جدایی‌ناپذیر از مراسم کریسمس است. این گوشت در کاری‌هایی مثل ساراپاتل، یک نوع کاری محلی سنتی که ریشه در غذاهای پرتغالی دارد، پیدا می‌شود.

ویندالو یک نوع کاری هندی دیگر است که ممکن است سر سفره شام کریسمس یک خانواده در گوآ باشد.

سیروس اضافه می‌کند: "به جز گوشت خوک که اغلب برای تهیه شام کریسمس خانواده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مراسمی که در هتل‌ها و سالن‌های بزرگ برگزار می‌شود، می‌توان غذاهایی با گوشت بوقلمون، ژامبون‌هایی تهیه‌شده با سیب و عسل، گوشت‌های سرد و رست‌بیف دید."

او می‌گوید: "مرغ، پرطرفدارترین گوشت پرنده است و بعد گوشت اردک مورد علاقه مردم گوآست."

ایتالیا

آنا دل‌کونته که درباره مواد غذایی و دستور پخت غذا می‌نویسد، در ایتالیا به دنیا آمده و بزرگ شده است. او می‌گوید: " مراسم کریسمس در ایتالیا به اندازه ساکنان کشورهای شمالی اروپا مورد توجه نیست."

با این حال، نهار کریسمس یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی در این وقت سال است و همانند تمام دیگر ضیافت‌های ایتالیایی، چندین و چند نوع غذا را شامل می‌شود.

خانم دل کونته که اهل میلان است، می‌گوید که با اعضای خانواده‌اش برای مراسم کریسمس به خانه یکی از عمه‌هایش می‌رفت: "غذای هر سال همیشه شبیه سال قبل بود و با کوهی از ریزوتوی طلایی‌رنگ پر از قارچ‌های دنبلان شروع می‌شد."

ریزوتو، غذای ایتالیایی

ریزوتو غذایی ایتالیایی است که پایه اصلیش نوعی برنج است.

آنا اضافه می‌کند: "بعد از شام هم پانتونه، تورون، میوه‌های شکلاتی، انگور، گردو، نارنگی، فندق، پرتقال، خرما، انجیر خشک، بادام و خوراکی‌های شیرین دیگر می‌خوردیم."

پانتونه نوعی کیک ایتالیایی و تورون نوعی شیرینی است که با عسل، شکر و سفیده تخم‌مرغ تهیه می‌شود.

البته آنا می‌گوید: "وسط این دو وعده غذا هم بوقلمون بریان از راه می‌رسید که شبیه بوقلمونی است که بریتانیایی‌ها شب کریسمس می‌خورند؛ بوقلمون کبابی که شکمش با شاه‌بلوط، آلو سیاه، سوسیس و چیزهایی شبیه آن پر شده است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.