وضع جسمی هوگو چاوز 'اندکی بهتر شده است'

به روز شده:  13:30 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391
چاوز

چاوز هنگام ورود به مبارزات انتخاباتی اخیر گفته بود که بیماری او کاملا درمان شده اما دو هفته پیش بار دیگر برای جراحی سرطان به کوبا بازگشت

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است که وضعیت جسمی هوگو چاوز، رئیس جمهوری، بهبود نسبی یافته است.

با نزدیک شدن زمان برگزاری مراسم ادای سوگند دوره جدید ریاست جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو، معاون رئیس جمهوری، گفته است که وضع جسمی آقای چاوز که همچنان در کوبا بستری است بهتر شده است.

هوگو چاوز که به بیماری سرطان مبتلاست اخیرا بار دیگر در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفت و دوره نقاهت خود را در آن کشور می گذراند.

آقای مادورو که روز سه شنبه، ۵ آذر (۲۵ دسامبر) در یک مصاحبه تلویزیونی سخن می گفت، اظهار داشت که شب گذشته، رئیس جمهوری در یک مکالمه تلفنی بیست دقیقه ای به او گفت که در پی جراحی اخیر، توانسته است بنشیند و کمی راه برود. به گفته معاون رئیس جمهوری ونزوئلا، آقای چاوز از روحیه خوبی برخوردار است و در مورد بودجه سال آینده، رهنمودهایی به او داده است.

همچنین، ارنستو ویلگاس، وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا هم گفته است که وضع جسمی هوگو چاوز بهبود نسبی یافته است.

در ماه ژوئن سال گذشته، حدود یک سال و نیم پیش، مقامات ونزوئلا اعلام کردند که آقای چاوز به بیماری سرطان مبتلاست و در ماه های بعد، او برای معالجه به کوبا سفر کرد و مدتی در آن کشور تحت درمان قرار داشت.

هوگو چاوز، که ۵۸ سال دارد، هنگام ورود به مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در ماه اکتبر سال جاری اعلام کرد که کاملا درمان شده اما پس از پیروزی در این انتخابات، بار دیگر به کوبا بازگشت و حدود دو هفته پیش، تحت عمل جراحی قرار گرفت. مقامات دولت ونزوئلا ابتلای هوگو چاوز به سرطان را تایید کرده اند اما مشخص نیست که او مبتلا به چه نوع سرطانی است.

مراسم ادای سوگند دوره جدید ریاست جمهوری برای روز ۱۰ ژانویه، حدود دو هفته دیگر، برنامه ریزی شده اما هنوز مشخص نیست که آقای چاوز بتواند در این مراسم شرکت و دوره جدید ریاست جمهوری خود را رسما آغاز کند.

اختلاف نظر در مورد مراسم سوگند

مادورو معاون رئیس جمهوری

با غیبت رئیس جمهوری از کشور، مادورو به طور موقت وظایف او را بر عهده گرفته است

رهبران احزاب مخالف در ونزوئلا گفته اند که در صورتی که شرایط جسمی هوگو چاوز اجازه شرکت در مراسم ادای سوگند را ندهد، او از شرایط لازم برای ایفای وظایف خود برخوردار نیست و باید انتخابات برای گزینش رئیس جمهوری جدید برگزار شود.

به گفته آنان، براساس قانون اساسی مورخ ۱۹۹۹ ونزوئلا، در صورتی که رئیس جمهوری قبل از انجام مراسم ادای سوگند استعفا دهد و یا "غیبت کامل" داشته باشد، رئیس پارلمان به مدت سی روز به عنوان کفیل ریاست جمهوری انجام وظیفه خواهد کرد و سپس انتخابات جدید ریاست جمهوری برگزار می شود.

براساس همین قانون، در صورت "غیبت موقت" رئیس جمهوری، معاون او می تواند حداکثر تا نود روز وظایف ریاست جمهوری را برعهده بگیرد و با تصویب پارلمان، این مدت تا نود روز دیگر قابل تمدید است.

در مقابل، مقامات دولتی و طرفداران هوگو چاوز گفته اند که قانون اساسی اجازه آن را می دهد که در صورتی که رئیس جمهوری نتواند برای شرکت در مراسم ادای سوگند به کشورش بازگردد، این مراسم در محل دیگری مثلا سفارت ونزوئلا در هاوانا، پایتخت کوبا، برگزار و دوره جدید ریاست جمهوری به این ترتیب آغاز شود.

در روزهای اخیر، منابع دولتی ونزوئلا بارها خبر داده اند که هوگو چاوز سلامت خود را به زودی باز خواهد یافت و خواهد توانست دوره ریاست جمهوری جدید را نیز به پایان برساند.

هوگو چاوز، که به داشتن سیاست های چپگرایانه و خصومت با ایالات متحده شهرت دارد، در فوریه سال ۱۹۹۹ برای نخستین بار به ریاست جمهوری ونزوئلا انتخاب شد و دوره اول ریاست جمهوری او تا دو سال بعد و اصلاح قانون اساسی ادامه داشت.

پس از به جریان افتادن قانون اساسی جدید، وی با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۷ طی دوازده سال گذشته زمام امور این کشور را در دست داشته و در صورت بهبودی، انتظار دارد یک دوره شش ساله دیگر نیز در این سمت بماند.

هوگو چاوز با مقامات ایران روابط نزدیکی دارد و در جریان تحولات اخیر منطقه نیز، از معدود رهبرانی بوده که از معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، و بشار اسد، رئیس جمهوری فعلی سوریه در برابر مخالفان حمایت کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.