تیرانداز آمریکایی، آتش‌نشانان را به دام کشاند و به ضرب گلوله کشت

به روز شده:  04:35 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391

تیراندازی، خاموش کردن آتش را ساعت‌ها به تعویق انداخت

پلیس ایالت نیویورک می گوید دو آتش‌نشان داوطلب که روز دوشنبه در شهر وبستر این ایالت به ضرب گلوله کشته شدند، به دامی افتادند که یک مرد مبتلا به بیماری روانی به عمد برای آنها پهن کرده بود.

قاتل که ویلیام اسپنگلر نام دارد و ۶۲ ساله است، قبل از آنکه خود را به ضرب گلوله بکشد، دو آتش‌نشان دیگر را هم مجروح کرد. یکی از مقامات ارشد پلیس محلی گفته است تردیدی نیست که فرد مهاجم مشکلات روانی داشته است. او پیشتر به دلیل کشتن مادربزرگش ۱۷ سال در زندان بود.

آتشی که برای کشاندن آتش‌نشانان به صحنه ایجاد شده بود، هفت خانه را تخریب کرد و پلیس از آن بیم دارد که افراد بیشتری نیز در داخل این خانه‌ها کشته شده باشند و اجساد آنها در داخل ساختمان ها مانده باشد.

این تیراندازی، خاموش کردن آتش را ساعت‌ها به تعویق انداخت. اندرو کومو، فرماندار نیویورک، آن را "خشونتی احمقانه" خواند و با خانواده و دوستان قربانیان ابراز هم‌دردی کرد.

این تیراندازی در حالی رخ داده که به دنبال کشتار اخیر در مدرسه‌ای در ایالت کانتیکت، در مورد قوانین مربوط به اسلحه در آمریکا دوباره جنجال به راه افتاده و بحث درباره کنترل سلاح شدت گرفته است.

مسئله کنترل سلاح در آمریکا دو دستگی ایجاد کرده. گروهی معتقدند که مالکیت اسلحه حق آنهاست و گروه دیگر می گویند که فروش آن باید ممنوع شود.

مطابق قانون اساسی آمریکا، خرید و حمل سلاح برای شهروندان آزاد است و لابی های صنعت تسلیحات هم به رغم وقوع تیراندازی‌های مرگبار خواهان تداوم آزادی خرید، فروش و حمل سلاح هستند.

با این حال منتقدان خواستار اعمال محدودیت‌هایی برای در اختیار داشتن سلاح شده‌اند.

ده روز قبل (جمعه، ۱۴ دسامبر، ۲۴ آذر) در کشتار مدرسه ساندی هوک شهر نیوتاون ایالت کانتیکت ۲۶ نفر کشته شدند که ۲۰ تن از آنها کودکان خردسال بودند.

تابستان امسال هم یک دانشجوی جوان در شهر آئورا با شلیک به تماشاگران فیلم بتمن ۱۲ نفر را کشت و چند هفته پس از آن تیرانداز دیگری در ایالت ویسکانسن با شلیک به زائران معبد سیک ها، کشتار دیگری را به راه انداخت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.