پارلمان ژاپن نخست وزیر جدید را انتخاب کرد

به روز شده:  08:09 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391
آبه پس از رای گیری در پارلمان

شینزو آبه بار دیگر به قدرت باز می گردد و انتظار می رود چهره های قدیمی را همراه خود بیاورد

پارلمان ژاپن نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب کرده است.

روز چهارشنبه، ۶ دی (۲۶ دسامبر)، اعضای مجلس نمایندگان - مجلس سفلای پارلمان ژاپن - با اکثریت قابل توجه آرا، شینزو آبه، رهبر حزب لیبرال دموکرات این کشور را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کردند.

رای گیری مجلس نمایندگان در پی انحلال پارلمان سابق و برگزاری انتخابات جدید صورت گرفت که در نتیجه آن، حزب لیبرال دموکرات با کسب بیش از ۲۹۰ کرسی از ۴۸۰ کرسی مجلس نمایندگان، بزرگترین جناح حزبی را در این مجلس تشکیل داده است.

پس از رای گیری روز چهارشنبه، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که آقای آبه با کسب ۳۲۸ رای مثبت در برابر ۵۷ رای منفی، بر بانری کاییدا، رهبر حزب دموکراتیک، دومین تشکل حزبی در مجلس نمایندگان، پیروز شده است.

آقای کاییدا در دولت سابق به رهبری حزب دموکراتیک در سمت وزیر صنایع خدمت می کرد و پس از کناره گیری یوشیهیکو نودا، رهبر این حزب و نخست وزیر سابق، جانشین او در رهبری حزب شد.

شینزو آبه، پنجاه و هشت ساله، هفتمین نخست وزیر ژاپن در کمتر از هفت سال اخیر است و با شکست سنگین حزب دموکراتیک در انتخابات پارلمانی اخیر، جانشین آقای نودا می شود.

حزب لیبرال دموکرات در مقایسه با حزب دموکراتیک دارای گرایش های راستگرایانه تر است، و به گفته ناظران، نخستین اقدام آقای آبه تدوین لایحه اصلاحیه قانون بودجه براساس برنامه ای است که در جریان انتخابات اعلام کرده بود.

حزب لیبرال دموکرات معتقد است که برای جلوگیری از بروز رکود عمیق دیگری در اقتصاد ژاپن، اقداماتی فوری ضرورت دارد و انتظار می رود اصلاحیه بودجه شامل نظرات حزب برای دستیابی به این هدف باشد.

نودا

یوشیهیکو نودا با شکست سنگین در انتخابات پارلمانی جای خود را به شینزو آبه داده است

حزب لیبرال دموکرات در سال ۱۹۵۵ و با ادغام دو حزب لیبرال و دموکراتیک آن زمان و به عنوان یک تشکل دارای گرایش محافظه کارانه تشکیل شد و تا سال ۱۹۹۳ کمابیش بدون وقفه، قدرت را در ژاپن در دست داشت.

در سال ۱۹۹۳، این حزب به مدت سه سال قدرت را از دست داد اما در سال ۱۹۹۶، بار دیگر توانست به عنوان بزرگترین تشکل حزبی در پارلمان، دولت اقلیت را تشکیل دهد و تا سال ۲۰۰۹ بر ژاپن حکومت کند.

در انتخابات سال ۲۰۰۹، حزب لیبرال دموکرات از حزب جدید التاسیس لیبرال دموکراتیک، که در راس ائتلافی از گروه های مختلف و با گرایش چپ میانه وارد مبارزات انتخاباتی شده بود، شکست سنگینی خورد و با داشتن تنها ۱۱۹ کرسی (در برابر بیش از ۳۰۰ کرسی در پارلمان قبلی) سه سال بعد را در اقلیت گذراند.

بسیاری از رای دهندگان ژاپنی در آن زمان معتقد بودند که پس از چندین دهه حکومت توسط حزب لیبرال دموکرات، لازم است تحولی اساسی در رهبری سیاسی کشورشان صورت گیرد و ظاهرا حزب جدید دموکراتیک را عامل چنین تحولی تلقی می کردند.

دولت جدید، چهره های قدیمی

در انتخابات اخیر، حزب دموکراتیک با از دست دادن ۱۷۳ کرسی، به اقلیت تبدیل شد و حزب لیبرال دموکرات با یک پیروزی چشمگیر، پس از یک وقفه سه ساله، بار دیگر به قدرت بازگشت.

جزایر مورد اختلاف با چین

نخست وزیر ژاپن با وعده اقدامات "قاطعانه" در دفاع از حقوق ژاپن در اختلاف ارضی با چین در انتخابات شرکت کرد

شینزو آبه از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ به عنوان رهبر حزب حاکم لیبرال دموکرات، مقام نخست وزیری را در اختیار داشت اما در آن سال به دلیل مشکلاتی که در دولت به رهبری او پیش آمده و باعث کاهش محبوبیت حزب در نظرسنجی ها شده بود، از هر دو سمت رهبری حزب و نخست وزیری کناره گرفت.

وی در سپتامبر سال جاری بار دیگر در انتخابات رهبری حزب لیبرال دموکرات شرکت کرد و پس از انتخاب به این سمت، هدایت حزب در انتخابات پارلمانی ماه جاری را عهده دار شد.

قرار است ترکیب دولت جدید اواخر روز چهارشنبه اعلام شود و رسانه های ژاپن مطالب تحلیلی متعددی را در پیش بینی ترکیب دولت جدید منتشر کرده اند.

براساس این تحلیل ها، انتظار می رود آقای آبه شماری از اعضای شناخته شده حزب و همکاران خود در دولت سابق را بار دیگر برای عضویت در کابینه جدید دعوت کند.

از جمله، گفته می شود که احتمالا تارو آسو، از نخست وزیران پیشین، به سمت وزیر دارایی منصوب می شود و فومیو کیشیدا، وزیر مشاور در دولت قبلی آقای آبه، به مقام وزارت خارجه می رسد.

در شرایط کنونی ژاپن، این دو سمت دارای حساسیت و اهمیت ویژه ای است و بخشی از موفقیت انتخاباتی آقای آبه به وعده های او در مورد اقدامات"قاطعانه" برای احیای رونق اقتصادی در داخل و دفاع از منافع ملی ژاپن درخارج نسبت داده شده است.

با توجه به شرایط اقتصادی ژاپن و جهان، وزیر دارایی مسئولیت سنگین بازگرداندن رشد اقتصادی قابل قبول به این کشور و کمک به بهبود شرایط اقتصاد جهانی را برعهده دارد. ژاپن سومین قدرت بزرگ اقتصاد جهان محسوب می شود و تحولات اقتصادی آن کشور، به خصوص با توجه به حجم مبادلات و میزان سرمایه گذاری های خارجی ژاپن، بر اوضاع اقتصاد بین المللی تاثیر قابل توجهی دارد.

یک مرکز مبادلات ارزی در توکیو

وعده دیگر شینزو آبه اقدام برای احیای رونق اقتصاد داخلی ژاپن بود

در زمینه سیاست خارجی، دولت آقای آبه در حالی کار خود را آغاز می کند که روابط ژاپن با چین، دیگر اقتصاد مهم منطقه، بر سر اختلافات ارضی به نحو کم سابقه ای بحرانی شده است.

در مقایسه با دولت قبلی ژاپن، انتظار می رود دولت به رهبری حزب لیبرال دموکرات در سیاست خارجی، موضعی "ملی گرایانه تر" اتخاذ کند و در مورد اختلافات جاری با چین نیز، احتمالا رای دهندگان ژاپنی از دولت شینزو آبه انتظار دارند با اقتدار بیشتری در برابر چین موضعگیری کند.

در جریان مبارزات انتخاباتی، شینزو آبه بر حاکمیت قطعی ژاپن بر مجموعه جزایر مورد اختلاف با چین تاکید نهاد هر چند گفت که مایل است اختلاف دو کشور به زودی حل و فصل شود و روابط این دو شریک بزرگ تجاری بهبود یابد.

در مورد وزارت دفاع، ناظران ژاپنی از ایتسونوری انودرا، معاون اسبق وزیر خارجه، نام می برند و می افزایند که احتمالا سایاکازو تانیگاکی، رهبر حزب لیبرال دموکرات در دوره ای که این حزب از قدرت دور بود، سمت وزارت دادگستری را به دست خواهد آورد.

برخی از سیاستمداران ژاینی گفته اند که با توجه به اوضاع بین المللی، شاید لازم باشد ژاپن در برخی از "اصول" سیاست دفاعی خود از جمله تاکید قانون اساسی بر عدم حضور نظامی در خارج از مرزها تجدید نظر کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.