مرسی از تأیید قانون اساسی استقبال کرد و به مخالفان پیشنهاد گفت‌وگو داد

به روز شده:  21:31 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391
محمد مرسی

این نخستین پیام آقای مرسی پس از تأیید قانون اساسی جدید است

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر تأیید قانون اساسی جدید در همه پرسی اخیر را به مردم این کشور تبریک گفت و از همه گروه‌های سیاسی دعوت کرد که در یک گفت‌وگوی ملی شرکت کنند.

آقای مرسی امروز چهارشنبه ۲۶ دسامبر در یک پیام تلویزیونی خطاب به مردم مصر گفت که بهبود وضعیت اقتصادی اولویت او است و در صورت ضرورت ترکیب کابینه را تغییر خواهد داد.

مقام های مصری اعلام کردند که ۶۳ درصد شرکت کنندگان در همه پرسی قانون اساسی، به این قانون رأی مثبت داده اند.

اما مخالفان می گویند که قانون اساسی جدید بیش از اندازه اسلامی است و در تدوین آن به آرمان های انقلاب مصر که به سقوط حسنی مبارک انجامید، خیانت شده است.

آقای مرسی در نخستین پیام خود به مردم پس از ابلاغ قانون اساسی جدید، این روز را روزی تاریخی توصیف کرد.

او گفت که مصر اکنون قانون اساسی آزادی دارد که توسط اشغالگران، یک شاه یا یک رئیس جمهور تحمیل نشده است.

آقای مرسی گفت که تأیید قانون اساسی به این معنای است که مصر اکنون می تواند به مرحله ای تازه پا بگذارد که برای مردم این کشور امنیت و ثبات به ارمغان آورد.

او گفت که اکنون رسیدگی به اقتصاد در اولویت است و تأکید کرد که طرحی را برای ارائه مشوق های اقتصادی به سرمایه گذاران در دست بررسی دارد.

آقای مرسی گفت که اقتصاد مصر با دشواری های بزرگی روبرو است، اما در عین حال فرصت های زیادی هم برای رشد دارد و او هر تغییری که لازم باشد را برای بهبود وضعیت اقتصادی انجام خواهد داد.

همزمان با افزایش نگرانی ها در مورد ناتوانی دولت در اخذ مالیات ها و اجرای سیاست صرفه جویی، ارزش برابری پوند مصر در برابر دلار آمریکا امروز به پایین ترین حد خود در هشت سال گذشته رسید.

یک آژانس اعتبارسنجی بین المللی روز دوشنبه رتبه اعتبار مالی درازمدت مصر را به دلیل نامشخص بودن وضعیت اقتصاد تنزل داده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.