پسر بی‌نظیر بوتو رسما وارد صحنه سیاسی پاکستان شد

به روز شده:  12:54 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391
بیلاول و آصف علی

با ترور بی نظیر بوتو، آصف علی زرداری پسرش بیلاول را به سمت رهبر حزب مردم معرفی کرد

فرزند بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین پاکستان، رسما حضور خود در صحنه سیاست این کشور را آغاز کرد.

روز پنجشنبه، ۷ دی (۲۷ دسامبر)، بیلاول 'بوتو' زرداری، فرزند بیست و چهارساله بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین، و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری کنونی پاکستان همراه با دیگر اعضای خانواده، در آرامگاه خانوادگی بوتو حضور یافت و به مناسبت پنجمین سالگرد ترور مادرش سخنرانی ایراد کرد.

چند هزار تن از هوادارن حزب مردم در مراسم سالگرد ترور بی نظیر بوتو در آرامگاه خانوادگی بوتو در شهر لارکانه در ایالت سند حضور یافتند و آصف علی زرداری نیز در این مراسم شرکت داشت.

سخنرانی روز پنجشنبه نخستین سخنرانی عمومی مهم بیلاول زرداری محسوب می شود و ناظران سیاسی پاکستان از آن با عنوان "سرآغاز حضور سیاسی" دبیرکل جوان حزب مردم نام برده اند.

بیلاول بوتو زرداری در سال ۲۰۰۸ و هنگامی که نوزده سال داشت، به عنوان جانشین مادرش، عهده دار سمت ریاست حزب مردم پاکستان شد و هنوز هم رسما رهبری حزب را برعهده دارد.

به گفته ناظران پاکستانی، در حالیکه قرار است انتخابات پارلمانی پاکستان در اوایل سال آینده میلادی برگزار شود،"اعلام حضور رسمی" فرزند خانم بوتو می تواند تلاشی از سوی حزب حاکم برای تجهیز حمایت هواداران حزبی و جلب توجه افکار عمومی باشد.

بیلاول جوان در صحنه سیاست

محمد وزیری

محمد وزیری

بی بی سی، پاکستان

بسیاری از منتقدان بیلاول را جوان و بی تجربه در صحنه سیاسی پیچیده پاکستان می خوانند.

بیلاول که پنج سال پیش و پس از مرگ مادرش ریاست حزب مردم پاکستان را برعهده گرفت عملا در صحنه سیاسی کشور فعال نبوده است و پدرش در عمل ریاست حزب را بر عهده داشته است.

بیلاول که در سپتامبر سال دو هزار و سیزده به سن بیست و پنج سالگی می رسد قادر نخواهد بود در انتخابات سراسری که بر اساس قانون باید در اوایل این سال برگزار شود شرکت کند.

به همین دلیل بسیاری آغاز حضور فعال او در صحنه سیاسی
پاکستان را تلاش رهبران ارشد حزب مردم برای مطرح کردن او به عنوان فرزند بی نظیر در صحنه سیاسی پاکستان و تحصیل تجربه تلقی می کنند.

در عین حال نباید فراموش کرد که آصف علی زرداری از سوی دادگاه عالی کشور تحت فشار است.

دادگاه عالی مقامات کشور را از داشت دو پست منع کرده است و آقای زرداری در چند
سال گذشته هم رییس جمهور پاکستان بوده است و هم به همراه پسرش ریاست حزب مردم پاکستان را برعهده داشته است

با مطرح شدن بیلاول به عنوان رییس حزب مردم ممکن است از این فشارها تا حدی کاسته شود.

همچنین حضور بیلاول جوان ممکن است به جلب آرا مردم در انتخابات سراسری پیش رو کمک کند اگرچه قریب به اتفاق ناظران معتقدند که بیلاول دست کم در حال حاضر از کریزمای مادرش برخوردار نیست.

اما حضور او در صحنه فعال سیاسی کشور به جلب ارا جوانان کم کند و در عین حال میراث بوتو و در نتیجه حضور محوری خانواده بوتو را
در حزب مردم تحکیم بخشد.


آصف علی زرداری، رئیس جمهوری که کوتاه مدتی پس از ترور همسرش به این سمت انتخاب شد، به عنوان رئیس کشور حق رهبری و حمایت از فعالیت حزب خود را ندارد. علاوه بر این، با توجه به شایعاتی که در مورد فساد مالی آقای زرداری مطرح است، او از محبوبیت چندانی در میان مردم پاکستان برخوردار نیست.

اعلام حضور بیلاول زرداری در آستانه انتخابات عمدتا اقدامی نمادین است زیرا او هنوز به بیست و پنج سالگی، که سن قانونی برای ورود به پارلمان است، نرسیده و نمی تواند رهبری جناح حزب مردم را در پارلمان آینده در دست بگیرد.

سخنرانی روز جمعه بیلاول بوتو زرداری می تواند یادآور سابقه سیاسی خانواده ای باشد که در بخش مهمی از تاریخ کوتاه کشور پاکستان نقشی مهم در صحنه سیاسی ایفا کرده است.

خاندان سیاسی

در آرامگاه خانوادگی بوتو در روستای گرهی خدابخش، ذوالفقار علی بوتو، رهبر حزب مردم، رئیس جمهوری و نخست وزیر پیشین پاکستان، همسر ایرانی تبارش، نصرت، و فرزندانشان مرتضی، شاه نواز و بی‌نظیر دفن شده اند که همگی دست کم در بخشی از زندگی خود، در فعالیت های سیاسی پاکستان شرکت داشتند، اکثرا در سنین جوانی وارد فعالیت های سیاسی شدند و از میان آنان، تنها نصرت بوتو قطعا به مرگ طبیعی درگذشت و طرفداران این خانواده، مرگ شاه نواز را هم مشکوک می دانند.

ذوالفقار علی بوتو ، فرزند سر شاه نواز، در سال ۱۹۲۸ میلادی متولد شد، در سن ۲۹ سالگی به عنوان نماینده پاکستان در مجامع بین المللی ظاهر شد، در سن سی سالگی به وزارت رسید و در حالیکه سابقه رهبری حزب مردم، ریاست جمهوری و نخست وزیری را داشت، در سال ۱۹۷۷ یک کودتای نظامی برکنار شد و در سال۱۹۷۹ به اتهام صدور دستور قتل یکی از مخالفان اعدام شد. مرتضی بوتو در درگیری مسلحانه به قتل رسید، بی نظیر ترور شد و به گفته طرفداران این خانواده، مرگ شاه نواز نیز مشکوک بوده است.

خانواده بوتو

خانواده سیاسی (از چپ به راست): ذوالفقار علی، نصرت، صنم (که هنوز زنده است)، مرتضی، بی نظیر و شاه نواز بوتو

جد این خانواده، سر شاه نواز بوتو، پدر ذوالفقار علی، از تحصیلات و ظاهرا تفکر اروپایی برخوردار بود و در زمان حکومت استعماری بریتانیا بر شبه قاره هند، وارد فعالیت های سیاسی شد. شاه نواز خان برای مدتی، سمت وزیر اعظم یکی از فرمانروایان محلی را بر عهده داشت و عنوان "سر" را نیز دریافت کرد.

به طور کلی، با معیارهای سیاسی پاکستان، می توان خانواده بوتو را از ابتدای فعالیت سیاسی در پاکستان دارای گرایشی نوینگرا و حتی متمایل به چپ محسوب کرد که به خصوص در دوره زمامداری ذوالفقار علی بوتو کاملا مشهود بود.

پس از اعدام ذوالفقار علی بوتو، همسرش نصرت برای مدتی رئیس حزب مردم بود اما از سال ۱۹۸۲، هدایت حزب در اختیار بی نظیر بوتو، دختر بیست و نه ساله او قرار گرفت که دو بار، در سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ و از ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ نخست وزیر پاکستان بود. بی نظیر بوتو پس از چند سال اقامت اجباری در خارج از پاکستان، در اواخر سال ۲۰۰۷ به کشورش بازگشت اما در جریان مبارزات انتخاباتی، در شهر راولپندی ترور شد.

پس از ترور خانم بوتو، آصف علی زرداری رسما بیلاول را، که هنوز در بریتانیا تحصیل می کرد، به عنوان جانشین مادرش در رهبری حزب معرفی کرد اما قرار شد تا پایان تحصیلات رهبر جدید حزب، آقای زرداری ریاست عملی حزب را در اختیار داشته باشد.

در سال های اخیر، بین دولت پاکستان به رهبری حزب مردم و دیوان علی این کشور در مورد بازگشایی و پیگیری پرونده پولشویی که علیه آقای زرداری در محاکم سوئیس مطرح بوده اختلاف نظر بروز کرده است. این اختلاف نظر به کناره گیری نخست وزیر سابق و موافقت نخست وزیر جدید با درخواست دیوان عالی منجر شده است. به گفته برخی ناظران، موضع دیوان عالی علیه دولت به رهبری حزب مردم با مواضع برخی دیگر از نهادهای حکومتی، به خصوص بخش هایی از ارتش در قبال این حزب بی ارتباط نیست.

دوره کنونی پارلمان پاکستان در ماه فوریه سال آینده - حدود دو ماه دیگر - پایان می یابد و پیروزی مجدد حزب مردم در این انتخابات می تواند موقعیت حزب مردم و آقای زرداری را در کشمکش با نیروهای مخالف تقویت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.