دستور دادستان مصر به تحقیق درباره 'اتهام' برادعی و دو نامزد پیشین ریاست جمهوری مصر

به روز شده:  21:18 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391

این سه نفر به تازگی جبهه نجات ملی را تشکیل داده اند

دادستان عمومی مصر دستور داده درباره "اتهام تلاش سه نفر از رهبران مخالفان برای برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری مصر" تحقیق شود.

محمد برادعی، برنده نوبل صلح، عمرو موسی دبیر کل پیشین اتحادیه عرب و حمدین صباحی، نامزد پیشین ریاست جمهوری، متهم هستند که به دنبال برکناری آقای مرسی بوده اند.

«طلعت ابراهیم عبدالله» را محمد مرسی ماه گذشته و پس از برکناری دادستان سابق مصر، به سمت دادستانی عمومی منصوب کرده بود.

نگرانی هایی وجود دارد که شروع این تحقیق ها، تنش ها میان هواداران و مخالفان محمد مرسی را افزایش دهد.

سه رهبر مخالفان دولت در مصر به تازگی ائتلافی را با عنوان جبهه نجات ملی تشکیل داده اند. جبهه نجات ملی منتقد محمد مرسی است و اعتراضاتی را در واکنش به اقدام ها و تصمیم های مرسی ترتیب داده است.

در برخی از این اعتراض ها معترضان و هواداران اسلامگرای محمد مرسی با هم درگیر شدند و تعدادی از این اعتراض ها به خشونت کشیده شد.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که دستور تحقیق درباره اتهام تلاش سه نفر از رهبران مخالفان برای برکنار محمد مرسی در زمان حساسی صادر شده است.

آقای مرسی به تازگی، موقتا اختیارات تازه ای را برای خود قائل شد و پیش نویس قانون اساسی تازه ای را به همه پرسی گذاشت که سبب درگیری های سیاسی تازه ای در مصر شده است.

بر اساس گزارش های رسمی رسانه های مصر، ۶۳ درصد از رای دهندگان به قانون اساسی تازه "آری" گفتند ولی تنها یک سوم واجدان شرایط، در این همه پرسی شرکت کرده بودند.

قرار است که انتخابات تازه پارلمانی در مصر طی دو ماه آینده برگزار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.