باراک اوباما رهبران کنگره را به کاخ سفید خواست

به روز شده:  03:07 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

باراک اوباما می خواهد مطمئن شود که راه حل نهایی مالیات آمریکایی هایی را که زیر ۴۰۰ هزار دلار در سال درآمد دارند افزایش نمی دهد.

رییس جمهوری آمریکا که برای پیشگیری از سقوط کشور به یک بحران اقتصادی دیگر تعطیلات کریسمس خود را نیمه کاره رها کرده از رهبران کنگره خواسته روز جمعه برای جلوگیری از یک رکود اقتصادی دیگر در کاخ سفید مذاکره کنند.

این ملاقات می تواند آخرین امید به نجات آمریکا از سقوط به "پرتگاه مالی" باشد. در صورتی که رهبران کنگره و کاخ سفید برای کاهش کسر بودجه و بدهی دولت به توافق نرسند با آغاز سال میلادی افزایش مالیات و کاهش بودجه هایی تعیین شده از پیش کشور را به ورطه رکود اقتصادی خواهد کشاند.

اختلاف دو حزب در حال حاضر بر سر اولویت هاست. دموکرات ها می گویند ثروتمندان باید مالیات بیشتری بدهند و جمهوری خواهان می گویند بخشی از کمک های دولتی به مردم باید قطع شود.

سناتور هری رید رهبر دموکرات ها در سنای آمریکا روز پنجشنبه هشدار داد که چشم اندازی از رسیدن به توافق وجود ندارد و بنظر می رسد که آمریکا به سوی "پرتگاه مالی" در حرکت است.

دوشنبه شب مهلت رسیدن به توافقی اقتصادی به پایان می رسد و سناتور رید گفته به نظر نمی رسد زمان کافی برای رسیدن به توافقی تازه وجود داشته باشد.

قرار است مجلس نمایندگان یکشنبه، یک روز پیش از فرا رسیدن ضرب الاجل تشکیل جلسه دهد.

اریک کنتور رهبر اکثریت مجلس نمایندگان گفته ممکن است نمایندگان از یکشنبه شب تا دوم ژانویه در مذاکرات بمانند با این همه از برنامه ای برای رای گیری در مجلس صحبتی نکرده است.

از سوم ژانویه تشکیل جلسات کنگره ۱۱۳ با اعضای تازه ای خواهد بود که در انتخابات نوامبر گذشته انتخاب شده اند.

باراک اوباما می خواهد مطمئن شود که راه حل نهایی مالیات آمریکایی هایی را که زیر ۴۰۰ هزار دلار در سال درآمد دارند افزایش نمی دهد.

روز چهارشنبه تیموتی گایتنر وزیر دارایی آمریکا در نامه ای به کنگره نوشت برای جلوگیری از رسیدن به سقف بدهی ۱۶ تریلیونی ۲۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی خواهد کرد.

به گفته او این کار می تواند تا دو ماه دیگر جلوی فراتر رفتن بدهی های دولت از حد مجاز را بگیرد.

دولت آمریکا مجاز است برای فعالیت های خود تا سقف ۱۶.۴ تریلیون دلار بدهکاری داشته باشد.

با این همه آقای گایتنر هشدار داده در صورتی که این تدابیر عملی نشود دولت بعد از روز دوشنبه برای انجام تعهداتش پولی نخواهد داشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.