نورمن شوارتسکوف فرمانده جنگ آمریکا در خلیج فارس درگذشت

به روز شده:  05:07 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

ژنرال نورمن شوارتسکوف در سن 78 سالگی در تامپای فلوریدا درگذشت

نورمن شوارتسکوف ژنرال بازنشسته ارتش که فرماندهی نیروهای ائتلاف را در جنگ خلیج فارس در سال ۹۰ و ۹۱ میلادی به عهده داشت در تامپای فلوریدا در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

نیروهای ائتلاف به فرماندهی ژنرال شوارتسکوف توانستند ارتش عراق را از کویت بیرون برانند.

جورج بوش پدر رییس جمهوری سابق آمریکا ژنرال شوارتسکوف را یکی از بهترین رهبران ارتش زمانه خود دانسته است.

بن رایت خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید موفقیت نظامی ژنرال شوارتسکوف او را به یکی از مشهورترین ژنرال های ارتش مدرن تبدیل کرده است.

با این همه عده ای از او به دلیل مذاکره بر سر آتش بس با صدام حسین و توافق برای در قدرت ماندن وی در عراق انتقاد می کنند.

سناتور جان مک کین در صفجه توییتر خود ژنرال شوارتسکوف را یکی از بزرگترین قهرمانان آمریکا خوانده و از خدمات او تشکر کرده است.

گفته های ژنرال شوارتسکوف در یک کنفرانس خبری در طول جنگ خلیج فارس شهرت زیادی پیدا کرد.

او گفت: " صدام حسین نه استراتژیست است، نه درس عملیات جنگی خوانده، نه تاکتیک بلد است، نه ژنرال است و نه سرباز. به جز اینها، ارتشی خوبی است. می خواستم این را بدانید."

نورمن شوارتسکوف در تهران

نورمن شوارتسکوف در سن دوازده سالگی به تهران رفت. پدر او از عوامل کلیدی عملیات آژاکس در کودتای ۲۸ مرداد در تهران بود. ژنرال شوارتسکوف پدر از سالهای ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۷ ریاست هیأت نظامی آمریکا در ژاندارمری ایران را به عهده داشت.

بر اساس اسناد خارج شده از رده بندی محرمانه او مأموریت یافت تا با سفر به ایران سه سند را به امضای پادشاه ایران برساند: یک فرمان به نام زاهدی در مقام رییس ستاد، نامه ای حاکی از اعتماد وی به زاهدی تا بتوان به اتکای آن به نام شاه از طریق اسدالله رشیدیان افسران ارتش را برای طرح براندازی جلب کرد و بالاخره فرمانی خطاب به همه صفوف ارتش تا از رییس قانونی ستاد وی حمایت کنند.

در ۱۰ مرداد شوارتسکوف پدر توانست با شاه دیداری طولانی داشته باشد که در آن شاه تأکید کرد اگر مصدق همه پرسی را اجرا و مجلس را منحل کند آنگاه وی طبق قانون اساسی اختیار تام دارد که مصدق را برکنار کند و نخست وزیر منتخب خود را به جای وی بنشاند.

ژنرال شوارتسکوف پسر در این دوره به تحصیل در یک دبیرستان در تهران مشغول بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.