تحلیگران بی‌بی‌سی وقایع ۲۰۱۳ را پیش‌بینی‌ می‌کنند

به روز شده:  13:52 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

پیش‌بینی‌ها برای سال ۲۰۱۳ میلادی

خبرهای مهم آنچه باید دنبال کرد

لیز دوست

گزارشگر ارشد امور بین‌المللی

اصطلاح معروف "محور شرارت" را که یادتان هست؟ در سال جدید میلادی تصمیماتی سخت درباره سوریه، ایران و کره شمالی گرفته خواهد شد. در پایان سال ۲۰۱۲ رهبران کشورهای غربی اظهارات تندی در حمایت از ارائه کمک بیشتر به مخالفان دولت بشار اسد در سوریه ایراد کردند. امسال، سالی است که درباره پس از دوران اسد بحث خواهد شد هر چند انتقال قدرت در این کشور خونین خواهد بود. در زمینه مسائل مربوط به ایران، باید دید که در صورت عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای تا بهار امسال، "گزینه‌های دیگر" غرب چه خواهد بود؟ در اسرائیل، به نظر می‌رسد که بنیامین نتانیاهو انتخابات ماه ژانویه را ببرد و سپس رهبران کشورهای دیگر را ترغیب کند تا به اقدامی درباره ایران دست بزنند. همچنان که افغانستان به انتخابات نزدیک‌تر می‌شود و نیز با توجه به خروج نیروهای ناتو از آن کشور در سال ۲۰۱۴ فشارها بر حامد کرزی، رئیس جمهوری، بیشتر خواهد شد. بعضی فرماندهان طالبان در مذاکرات پنهانی با دولت شرکت خواهند کرد و بعضی دیگر نه. در حوزه مسائل غیرسیاسی، ملاله یوسفزی از بیمارستان مرخص خواهد شد و در زمینه بهبود وضعیت آموزش دختران در سراسر جهان خواهد کوشید.

مارک ماردل

سردبیر امور آمریکای شمالی

خبرهای مربوط به قیام‌های عربی ادامه خواهد یافت ولی من علاقمندم ببینم آیا روابط آمریکا و چین در حوزه اقیانوس آرام به همکاری منجر خواهد شد یا به درگیری؟ اقتصاد آمریکا در کمال تعجب بهبود خواهد یافت و بخش تولید، نقش اساسی را در این میان خواهد داشت. بهبود اقتصادی آمریکا بیشتر متکی به خودکفایی آمریکا در زمینه انرژی خواهد بود. اروپا کمی عقبگرد خواهد کرد و بحران اقتصادی در این بخش از جهان ادامه خواهد یافت. آیا باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای پیشبرد برنامه‌های خود، از جسارت کافی برخوردار است؟ فکر کنم پاسخ به این سوال مثبت باشد. اگر جان کری وزیر خارجه آمریکا بشود، تلاش خواهد کرد تا به شیوه خودش کار کند و اگر چاک هیگل، سناتور سابق جمهوریخواه، به مقام وزارت دفاع برسد، جناح راست که او را خیانتکاری ضداسرائیلی خوانده بود، در امور مداخله خواهد کرد. فکر می‌کنم شیجین پینگ، رئیس‌جمهوری جدید چین، روش کاری جدیدی را در این کشور در پیش بگیرد، هر چند در اساس تغییرات زیادی نخواهیم دید.

استفانی فلاندرز

سردبیر اقتصادی

وضعیت بازارهای مالی تعیین خواهد کرد که حوزه یورو طعم بهبود را خواهد چشید یا نه؟ به هر حال، به دلیل نگرانی‌هایی که درباره اقتصاد اسپانیا و ایتالیا وجود دارد و نیز کشمکش میان رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان بر سر اتخاذ راهبردی در زمینه انرژی، تحولات اروپا در صدر اخبار اقتصادی خواهد بود.

احتمالا اعتماد به بازارهای اروپایی بازمی‌گردد و وزنه به سمت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سنگینی خواهد کرد.

من اخبار مربوط به انریکه پنیا نیه‌تو، رئیس‌جمهوری تازه مکزیک را دنبال خواهم کرد تا ببینم آیا او برای موفقیت روزافزون اقتصاد این کشور سرمایه‌گذاری لازم را خواهد کرد؟ همچنین باید دید آیا او در جنگ با مواد مخدر پیشرفتی به دست خواهد آورد؟ امسال، سال مهمی برای مکزیک است. اگر کازوماسا ایواتا رئیس جدید بانک ژاپن شود، دوره جدیدی در حوزه بانکداری مرکزی در این کشور گشوده خواهد شد.

جیمز رابینز

گزارشگر دیپلماتیک

جنگ داخلی در سوریه شدت می‌گیرد و این موضوع به خشونت‌های فرقه‌ای و قومی دامن خواهد زد. حکومت بشار اسد سقوط خواهد کرد. ایران توانایی بیشتری برای ساخت سلاح هسته‌ای به دست خواهد آورد. در سال ۲۰۱۳ شاهد دخالت خارجی در ایران نخواهیم بود، هرچند که این پیش‌بینی قطعیت ندارد. دورنمای دستیابی به یک توافق بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها همچنان کمرنگتر خواهد شد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان دوباره به این مقام انتخاب خواهد شد. در ایتالیا، خبرهای مربوط به سیلویو برلوسکونی را باید دنبال کرد، گرچه او دوباره به قدرت نخواهد رسید. پیر لوئیجی برسانی از جناح چپ میانه، به نخست‌وزیری دست خواهد یافت. ماریو مونتی هم در دولت آینده خواهد بود. این دولت باید شرایط ایتالیا را متحول کند تا بتواند این کشور عضو حوزه یورو را از بحران نجات دهد.

روری کتلن-جونز

گزارشگر فناوری

شبکه وب بر روی دستگاه‌های همراه توسعه خواهد یافت و بیشتر مردم دنیا به جای استفاده از رایانه، بیشتر از طریق این دستگاه‌ها به وب متصل خواهند شد. کشمکش بر سر کنترل بیشتر بر اینترنت تشدید خواهد شد. سیستم آندروید گوگل و اپل آیفون همچنان به گسترش نفوذ خود در بازار ادامه خواهند داد. سیستم ویندوز ۸ مایکروسافت و بلک‌بری ۱۰ در ژانویه عرضه خواهد شد. این دو سیستم بر سر کسب جایگاه سوم در بازار به رقابت خواهند پرداخت.

ماریسا مایر که قبلا برای گوگل کار می‌کرد، تلاشش را برای موفقیت یاهو آغاز خواهد کرد. در شرکت اچ‌پی، مگ ویتمن با چالش بزرگتری روبه‌رو خواهد بود: قرار است او این کمپانی بزرگ را که دیگر از موقعیت گذشته خود برخوردار نیست، به بزرگترین تولیدکننده رایانه جهان تبدیل کند.

ویل گومپرز

گزارشگر هنری

امسال، سال شهر"لاندن دری" در ایرلند شمالی است که به عنوان مرکز فرهنگی سال انتخاب شده است. مسئولان شهری تلاش می‌کنند تا در سطح جهانی توجه و علاقه بیشتری به این شهر جلب شود.

تری پاکر و مت استون، خالقان کمدی ساوث پارک، در ماه فوریه تئاتر موزیکال "کتاب مورمون" را در لندن افتتاح خواهند کرد. هلن میرن، بازیگر، در فیلمی که درباره زندگی هیچکاک ساخته شده در نقش همسر او ظاهر خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.