'یک معترض شیعه در عربستان سعودی به ضرب گلوله کشته شد'

به روز شده:  14:38 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

وزارت کشور عربستان پیش از این گفته است که راهپیمایی و تحصن، مغایر با شریعت اسلامی و ارزش ها و سنت های این کشور است

فعالان سیاسی سعودی می گویند که ماموران پلیس این کشور در استان شرقی قطیف، شامگاه پنجشنبه ۲۷ دسامبر، یک معترض شیعه را به ضرب گلوله کشتند.

استان قطیف طی یک سال اخیر معمولا صحنه تظاهرات ضددولتی بوده است و به گزارش خبرگزاری رویترز، با کشته شدن این معترض، شمار کشته شدگان در این استان در سال جاری به ۱۲ نفر رسیده است.

فعالان سیاسی می گویند که احمد مطر که هجده سال داشت، در جریان تظاهرات عده ای از معترضان به بازداشت های سیاسی در قطیف و در پی تیراندازی بی‌هدف پلیس به سوی معترضان کشته شد.

مقام های سعودی تایید کرده اند که مردی کشته شده است اما گفته اند که ماموران پلیس تلاش می کردند شورشیان را که لاستیک هایی را آتش زده بودند، از مسدودکردن خیابان باز دارند ولی خودشان مورد تیراندازی قرار گرفتند. به گفته مقام های سعودی، مردی که کشته شد، تفنگ داشته است و ماموران پلیس فقط از خود دفاع کرده اند.

در همین حال، ائتلاف سعودی برای آزادی و عدالت امروز جمعه در صفحه فیسبوک خود از هواداران خود خواسته است که در اعتراض به کشته شدن احمد مطر، امشب ساعت ۲۰ به وقت محلی، "تظاهرات خشم" برگزار کنند.

قطیف یکی از دو مرکز اصلی شیعه نشین در عربستان سعودی است و از اوایل سال ۲۰۱۱ شاهد ناآرامی بوده است. معترضان می گویند که شیعیان مورد تبعیض در زمینه های مختلفی - اعم از دستیابی به فرصت شغلی و تسهیلات مالی - قرار می گیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.