هشدار نوری المالکی درباره آغاز درگیری های فرقه ای در عراق

به روز شده:  00:06 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

ده ها هزار نفر از عراقیان معترض به عملکرد نوری مالکی نخست وزیر بعد از نماز روز جمعه به خیابان ها آمدند و علیه او شعار دادند. معترضان که در استان سنی نشین انبار، در شهرهای فلوجه و رمادی شعار می دادند معتقدند نخست وزیر شیعه عراق قصد حذف سنی ها از روند سیاسی کشور را دارد.

خبرنگار بی بی سی که در کنار عده ای دیگر از خبرنگاران اجازه پوشش خبری این اعتراضات در محل وقوع را نیافته و از ایست بازرسی در ۵۰ کیلومتری شهر رمادی متوقف و سپس بازگردانده شده است.

به گفته رامی رهیم خبرنگار بی بی سی دولت عراق تا کنون موفق شده با این سیاست اعتراضات را از چشم جهانیان پنهان نگه دارد اما همین هم نشان می دهد به چالش کشیده شدنی از این دست تا چه حد نوری المالکی را مضطرب می کند.

جرقه این اعتراضات هفته پیش زمانی زده شد که محافظان وزیر بازرگانی سنی عراق بازداشت شدند. معترضان معتقدند این تازه ترین تلاش آقای مالکی برای منزوی کردن رهبران سنی عراق است و مراسمی خاکسپاری نمادین برای قوه قضاییه عراق برگزار کردند.

حامیان دولت نیز که تظاهرات خود را داشتند می گویند دستگیری محافظان وزیر بازرگانی مسئله ای کاملا حقوقی است و ربطی به سیاست ندارد.

این حرف برای معترضان تا کنون بذیرفتنی نبوده و هر روز اعتراضات گسترده تر شده است.

بزرگترین اعتراضات هفته که روز جمعه برگزار شد در بزرگراهی بود که از عراق را به اردن و به سوریه متصل می کند.

تظاهراتی نیز در موصل، تکریت و سامرا برگزار شد.

سنی ها و کرد ها در دولت آقای مالکی حضور دارند.

طارق الهاشمی یکی دیگر از سیاستمداران عالیرتبه سنی عراق، در حال حاضر به ترکیه رفته و در آنجا پناه گرفته است.

اوایل سال جاری آقای هاشمی چند حکم اعدام به جرم راه اندازی جوخه های مرگ دریافت کرد اما حامیانش می گویند این اتهام انگیزه سیاسی داشته است.

"راه های متمدنانه"

نوری مالکی نخست وزیر عراق در کنفرانسی خبری در بغداد هشدار داد ممکن است کشور به دوران درگیری های فرقه ای بازگردد.

آقای مالکی گفت عراق با بازگشت به "روزهای تاریکی که افراد به دلیل نام و هویتشان کشته می شدند فاصله کمی دارد."

آقای مالکی در عین حال منتقدان را ملامت کرد و گفت: "کشورهای صلح دوست راه های متمدنانه برای بیان افکار خود پیدا می کنند. اظهار نظر از طریق راه بندان، دامن زدن به فرقه گرایی و تهدید به ایجاد تفرقه در عراق قابل قبول نیست."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.