خوشبینی رییس جمهوری آمریکا به نجات اقتصاد آمریکا از پرتگاه مالی

به روز شده:  03:50 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

رییس جمهوری آمریکا گفت اگر دو طرف نتوانند به توافق برسند خواستار رای گیری فوری در کنگره برای جلوگیری از افزایش مالیات ها خواهد شد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در پی ملاقات با رهبران کنگره در کاخ سفید با ابراز خوشبینی محتاطانه گفت ممکن است تلاش های سنا به توافقی برای پرهیز از سقوط در "پرتگاه مالی" منجر شود.

آقای اوباما گفت رهبران سنا درتلاشند طرحی را تدوین کنند که با حمایت سناتورها و نمایندگان مجلس تصویب شود.

با این همه رییس جمهوری آمریکا گفت اگر دو طرف نتوانند به توافق برسند خواستار رای گیری فوری در کنگره برای جلوگیری از افزایش مالیات ها خواهد شد.

کنگره تنها ۴ روز برای رسیدن به توافق بر سر نحوه افزایش مالیات و کاهش هزینه ها فرصت دارد، در غیر آن صورت ممکن است آمریکا دوباره با رکود اقتصادی مواجه شود.

باراک اوباما گفته است رای دادن کنگره به جلوگیری از افزایش مالیات کسانی که کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در سال درآمد دارند حداقل کاری است که اعضای کنگره می توانند ظرف ۴ روز آینده انجام دهند.

رییس جمهوری آمریکا گفت: "زمان اقدام فوری فرا رسیده است."

توافق نه چندان ایده آل

ملاقات روز جمعه باراک اوباما با رهبران کنگره بیش از یک ساعت طول کشید.

میچل مک کانل رهبر جمهوری خواهان در سنا بعد از این دیدار گفت امیدوار و خوش بین است که تا روز یکشنبه پیش نویسی را برای تصویب به هم قطارانش ارائه کند.

سناتور هری رید رهبر حزب دموکرات سنا نیز گفته تمام توانش را برای رسیدن به توافق به کار خواهد برد با این همه هشدار داد نتیجه کار چندان ایده آل نخواهد بود.

برنامه باراک اوباما برای افزایش مالیات ثروتمندان باعث شکاف دو حزب در کنگره بوده است.

بسیاری از جمهوری خواهان با اصل افزایش مالیات مخالفند و خواهان کاهش هزینه های دولت در خدمات عمومی اند.

رییس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری روزجمعه خود گفت هر تصمیمی در زمینه افزایش مالیات بستر مذاکرات بیشتر در سال میلادی جدید را فراهم خواهد کرد.

باراک اوباما گفت "مردم آمریکا شاهد کار ما هستند و صبرشان همین حالا هم به پایان رسیده است."

اصطلاح پرتگاه مالی به وضعیتی اطلاق می شود که در آن مجموع ۶۰۰ میلیارد دلار افزایش مالیات و کاهش هزینه ها در غیاب توافق کنگره از آغاز سال جاری میلادی اجباری شود.

این کاهش هزینه ها می تواند عملکرد وزارتخانه های دولتی و پرداخت بیمه های بیکاری و کمک ها مالی به خانواده سربازان را مختل کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.