عکس: چهره‌های مطرح سال 2012 در تاجیکستان

به روز شده:  10:35 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

چندی از سیاستمداران، روحانیان، فرهنگیان و ورزشگران و تاجران در تاجیکستان در سال 2012 بیش از دیگران در رسانه‌ها چهره‌نمایی کردند و افکار عمومی را به جنبش درآوردند.

 • موزونه چاری یوا
  موزونه چاری یوا، ورزشگر 19ساله، تنها نماینده تاجیکستان بود که از بازیهای المپیک لندن با مدال برگشت. وی در رشته بکس میان زنان جایگاه سوم را به خود اختصاص داد و مدال برونز گرفت. پس از بازگشتش او از رئیس جمهوری تاجیکستان مبلغ 200 هزار سامانی جایزه و از رهبر حزب نهضت اسلامی منزلی دریافت کرد. اخیرا موزونه جشن عروسی خود را نیز برپا کرد.
 • بیک ظهورف
  بیک ظهورف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان را، سخنان حیرت‌انگیزش در باره فیسبوک در جهان مجازی به شهرت رساند. او در توضیح قطع ارتباطات با بدخشان در زمان عملیات نظامی گفت که "برخورد گلوله ای به سیم" ارتباط را به هم زده است. وی همچنین خواستار ملاقات با مارک زوکربرگ، مالک و پایه‌گذار شبکه اجتماعی فیسبوک شد، تا از او بپرسد که آیا مالیات می‌پردازد یا خیر.
 • طالب ایامبیکف
  عملیات نظامی در بدخشان نام طالب ایامبیکف، مرزبان اشکاشیم و از فرماندهان مخالفین سابق را، ورد زبانها کرد. مقامات او و سه فرمانده دیگر محلی را مسئول قتل عبدالله‌ نظرف، رئیس بخش محلی امنیت در بدخشان، خواندند و عملیاتی برای بازداشت آنها به راه انداختند. اما او بازداشت نشد و تا کنون آزاد است.
 • شیرعلی خیر الله یف
  شیرعلی خیر‌الله‌یف، وزیر دفاع تاجیکستان، بعد از عملیات نظامی در شهر خاروغ قهرمان اصلی بسیاری از رسانه‌ها شد. بسیاریها او را طراح یا مجری عملیاتی می‌دانند که با شکست مواجه شد.
 • رحمان
  تلویزیونهای دولتی تاحیکستان دستگاه تبلیغاتی قوی ای هستند که پرزیدنت رحمان را به چهره‌ای رسانه‌ای تبدیل کرده‌اند. او امسال بیستمین سالگرد به قدرت رسیدن خود را جشن گرفت. ولی محبوبیّت رو به افول او در افکار عمومی به ناکامییش در اجرای طرح بلندآوازه "راغون" و تمدید حضور پایگاه روسیه که بسیاری با آن مخالفند، مرتبط است. با این حال، یک پژوهشگاه در اردن امسال او را در میان 500 شخصیت بانفوذ جهان اسلام قرار داد.
 • محی‌الدین کبیری
  سانحه‌ی که با پسر محی‌الدین کبیری اتّفاق افتاد، بازرسی حزب او توسط دادستانی کل و به دادگاه کشیده شدنش توسط شهرداری دوشنبه او را به یکی از چهره‌های مطرح در سال 2012 تبدیل داد.
 • حاجی اکبر توره جانزاده
  اختلاف حاجی اکبر توره جانزاده با شورای علما و کمیته دین تاجیکستان در مورد جشنگیری آشورا که آخر سال گذشته شروع شد، طی سال جاری از موضوعات داغ رسانه‌ها بود. سفر او و برادرانش به روسیه برخی از مقامات را در باره احتمال گسترش نفوذ او در میان مهاجران کاری تاجیک نگران ساخت.
 • عزت الّله شریفف
  بحثها پیرامون شکنجه زندانیان و کشته شدن یک محبوس در بازداشتگاهی در شهر دوشنبه عزت‌الله شریف‌اف، رئیس ادارة امور زندانها را، وادار کرد که در رسانه‌ها بیشتر ظاهر شود. در پی فشارهای پیوسته مدافعان حقوق بشر و سازمانهای بین‌المللی امسال بند ویژه‌ای در باره شکنجه به قانون کیفری تاجیکستان اضافه شد، اما دسترسی بی‌قید و شرط ناظران به زندانها همچنان غیرممکن است.
 • عمرعلی قوتف
  عمرعلی قوتف تاجری است که اخیراً به سیاست گرایید و تشکلی سیاسی از مخالفان را با نام "گروه 24" تأسیس داد. او و طرفدارانش می‌گویند که امامعلی رحمان دیگر نباید رئیس جمهور باقی بماند. امّا مقامات او را "پیرو تصوّف" و "روانی" خوانده‌اند. او بتازگی در امارات متّحده عربی به دلایل نامعلوم بازداشت شده است.
 • داداجان عطاالله
  سوءقصد به جان داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار 56-ساله مخالف دولت تاجیکستان، در مرکز شهر مسکو در اوایل سال جاری توجّه رسانه‌ها را به او جلب کرد. آقای عطاالله یف که از منتقدان سرسخت امامعلی رحمان، رئیس جمهور است، مقامات تاجیک را به سوء قصد به جان خود متهم کرد.
 • محمدسیدعبید‌الله‌اف
  محمدسیدعبید‌الله‌اف، شهردار دوشنبه و رئیس مجلس علیای پارلمان تاجیکستان، که در سلسله مراتب قدرت دوّمین شخص پس از رئیس جمهور محسوب می‌شود، امسال به فیسبوک پیوست. وی جلساتی با کاربران فیسبوک نیز برای بررسی مسائل شهرداری برپا کرد، امّا در یکی از آخرین جلسات خود گفت که تأمین گرمی در شهر دوشنه وظیفه شهرداری نیست.
 • سیدمکرم عبدالقادرزاده
  سیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان، به خاطر صدور بیانیه ای جنجال برنگیز علیه برادران توره جانزاده و متّهم کردن آنان به "شیعه گری" و همین طور، دعوای دادگاهی با آنان، امسال در رسانه‌ها بیشتر مطرح شد. او اخیراً از رسانه‌ها نیز انتقاد کرد که در بازتاب شکنجه در زندانها اغراق می‌کنند.
 • محبت محمدعلی یوا
  محبت محمدعلی یوا، رهبر سازمان غیردولتی "زن و زمین"، برای تلاشهایش در زمینه دستیابی به توسعه پایدار در عرصه کشاورزی تاجیکستان یکی از جوایز بین‌المللی برنامه تسیعه سازمان مّلل متحد را به دست آورد.
 • جوره بیک آخونف
  دادگاه عالی تاجیکستان در ماه ژانویه جوره بیک آخونف، رئیس شرکت "ماورا النّهر"-را به اتهام تقلب برای 14 سال به زندان محکوم کرد. اما طرفداران این تاجر سرشناس بازداشت و محکومیت او را دارای انگیزه‌های سیاسی خوانده‌اند. خبر به فروش گذاشتن داراییهای شرکت "ماورا النّهر" از سوی وزارت عدلیه اخیراً موجب نارضایتی بسیاری از مشتریان این شرکت شد.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.