روسیه: هنوز فرصت حل بحران سوریه از راه مذاکره وجود دارد

به روز شده:  12:21 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه که برای فعال کردن مجدد تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران در آن کشور به روسیه سفر کرده با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرده است.

آقای لاوروف در کنفرانسی خبری در پایان این دیدار گفت: "هنوز این فرصت وجود دارد که بحران در سوریه را از راه مذاکره حل کرد."

اما آقای لاوروف تاکید کرد که هیچ احتمالی وجود ندارد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را به برکناری از قدرت تشویق کرد.

آقای ابراهیمی در این کنفرانس خبری گفت که تنها دو گزینه وجود دارد: "راه حلی سیاسی و یا جهنم."

این دیدار یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که مهمترین گروه مخالفان در سوریه، پیشنهاد انجام مذاکره از سوی روسیه را رد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است مذاکرات با آقای ابراهیمی با هدف "پایان دادن به خشونت‌ها و آغاز گفتگوهای ملی در کشور (سوریه) بین مقامات و مخالفان صورت گرفته است."

آقای ابراهیمی که پیشتر در سفر ۵ روزه‌ای به سوریه با آقای اسد و سایر مقامات ارشد آن کشور دیدار کرده بود، قصد دارد در ادامه تلاش‌هایش برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه، در هفته‌های آینده با دیپلمات‌های روسیه و آمریکا مذاکره کند.

سفر آقای ابراهیمی به روسیه در حالی صورت گرفته است که به تازگی فعالیت‌های دیپلماتیکی در روسیه در مورد بحران در سوریه در جریان است.

گفته شده در ادامه این تلاش‌ها در هفته جاری معاون وزیر خارجه سوریه در دیداری بی سابقه به روسیه سفر کرد.

آقای لاوروف در این دیدار از حکومت بشار اسد خواست تا تمامی گزینه‌ها را در مورد پایان دادن به درگیری‌ها در آن کشور در نظر بگیرد و با مخالفان وارد مذاکره شود.

روسیه که به وضوح در سیاست هایش در قبال سوریه تغییراتی داده، در هفته‌های اخیر با توجه به این که احتمالا بشار اسد نمی‌تواند در قدرت باقی بماند، در تلاش است تا رئیس جمهور سوریه را به انجام گفتگو ترغیب کند.

اما روسیه در عین حال از ارائه هر گونه درخواستی برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت خودداری کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.