آنچه در ۲۰۱۲ بر جهان گذشت

به روز شده:  14:54 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

سال ۲۰۱۲ میلادی برای مردم خاورمیانه دوره‌ای پرتنش و خبرساز بود؛ بسیاری از مردم سوریه ناگزیر به ترک خانه‌های خود شدند، پایه‌های نخستین قانون اساسی مصر پس از دوره حسنی مبارک در مصر گذاشته شد. در این سال بیشتر خبرها درباره کشورهای اروپایی با محور بحران مالی و اقدامات اتحادیه اروپا برای کمک به نجات گروهی از این کشورها بود و خبرهای روزهای آخر سال به هیجان منتظران پایان دنیا اختصاص داشت.

ژانویه

یکم: با وجود حضور ناظران سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در سوریه، درگیری در این کشور ادامه دارد. نمایندگان سازمان ملل متحد که برای نظارت بر روند برقراری صلح بین دولت و مخالفان مسلح بشار اسد در این کشور به سر می‌برند، نسبت به فعالیت "تک‌تیراندازان" در این کشور کلیک ابراز نگرانی کرده‌اند.

یکی از نیروهای ارتش آزاد سوریه در شهر ادلب

ششم: انفجار بمب در دمشق مرگ دست‌کم ۲۵ نفر را کلیک به دنبال داشت. دولت گروه‌های تروریستی را مسئول این حمله معرفی کرد.

یازدهم: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، برای اولین‌بار از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی، در برابر انظار عمومی و در جمع هوادارانش ظاهر شد. همزمان، یک کلیک خبرنگار فرانسوی در جریان حمله نیروهای تحت امر دولت به حمص کشته شد.

بیست و سوم: اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را کلیک تصویب کرد. منع خرید و فروش نفت خام و هر گونه فرآورده نفتی مرتبط با ایران از مهم‌ترین محدودیت‌هایی است که در چارچوب این تحریم‌ها اعمال شد.

فوریه

اول: درگیری‌ها در جریان یک مسابقه فوتبال در مصر زمینه‌ساز بحران شد. دست‌کم ۷۴ نفر در درگیری هواداران دو تیم فوتبال در شهر پورت‌سعید مصر کلیک کشته شدند. دوم: هزاران نفر در اعتراض به عملکرد مقامات مصری در جریان مسابقه فوتبال روز گذشته دست به راهپیمایی زدند.

چهارم: کلیک درگیری نیروهای پلیس مصر و معترضان برای سومین شب ادامه داشت و در جریان آن ۱۲ نفر کشته شدند.

چهارم: نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت‌ها به سوریه برگزار شد، ولی مصوبه این شورا با کلیک وتوی روسیه و چین بی‌نتیجه ماند. برآورد می‌شد در درگیری‌های سوریه که برای ۱۱ ماه ادامه داشته، بیش از ۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

نهم: اخوان‌المسلمین در مصر خواهان استعفای نخست‌وزیر و دولت مصر و نیز تشکیل یک ائتلاف برای اداره امور کشور تا زمان برگزاری انتخابات شد.

درگیری تظاهرکنندگان با پلیس در آتن

دوازدهم: تظاهرات معترضان به برنامه‌های ریاضتی دولت در یونان به خشونت کشیده شد. یک روز پیش از بررسی و کلیک تصویب طرح‌های ریاضتی در پارلمان، دست‌کم ۸۰ هزار نفر در خیابان‌های آتن، پایتخت، حضور یافتند. تظاهرکنندگان به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند و با فرارسیدن شب، از کوکتل مولوتف استفاده کردند. بیش از ۴۰ ساختمان هم به آتش کشیده شد. با این حال، پارلمان یونان طرح ریاضتی دولت را کلیک تصویب کرد. این مصوبه تنها راه پیش روی یونان برای دریافت منابع مالی خارجی مورد نیازش برای خروج از بحران مالی بود.

سیزدهم: یک رشته حمله در چند کشور، تنش بین ایران و اسرائیل را شدت داد. کارکنان سفارت اسرائیل در پایتخت‌های گرجستان و هند هدف بمبگذاری کلیک قرار گرفتند و همسر یک دیپلمات اسرائیلی و راننده‌اش در هند زخمی شدند.

چهاردهم: در منطقه‌ای مسکونی در بانکوک، پایتخت تایلند، چندین انفجار رخ داد. مقامات تایلند دو مرد را در ارتباط با این حمله بازداشت کردند که گذرنامه‌های ایرانی داشتند. در یک خانه اجاره‌ای هم مواد منفجره پیدا شد. ساعاتی پس از انفجارها، اسرائیل ایران را کلیک متهم کرد که در این انفجارها دست داشته است.

مارس

ولادیمیر پوتین پس از اعلام پیروزیش در انتخابات، با چشمانی پر از اشک در جمع هوادارانش حاضر شد

چهارم: ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه، در کلیک انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شد. گفته شد که او حدود ۶۴ درصد آراء را به دست آورده است. پنجم: همزمان با جشن پیروزی هواداران آقای پوتین، هزاران نفر در شهرهای مختلف در اعتراض به نتیجه انتخابات کلیک تظاهرات کردند. در جریان این اعتراضات در مسکو دست‌کم ۲۵۰ نفر بازداشت شدند.

پنجم: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در سفری تعیین‌کننده به آمریکا با باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا کلیک دیدار کرد. گزارش شد که موضوع ایران محور اصلی گفت‌وگوهای دو طرف بود. اسرائیل همواره نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و از متحدانش خواسته است تا برای جلوگیری از پیشرفت این فعالیت‌ها وارد عمل شوند. با این حال، گزارش شد که آقای اوباما بر ضرورت حل و فصل این موضوع از مسیرهای دیپلماتیک تاکید کرده است.

یازدهم: یک سرباز آمریکایی دست‌کم ۱۶ غیرنظامی افغان را کلیک کشت. او صبح زود به یک روستا در نزدیکی پایگاه نظامیان آمریکا در ولایت قندهار رفت و به روی غیرنظامیان افغان آتش گشود. این اقدام او که تحت عنوان "کشتار قندهار" شناخته شد، اعتراضات ضدآمریکایی گسترده‌ای را در افغانستان به دنبال داشت.

پانزدهم: طالبان اعلام کردند که مذاکرات صلح با آمریکا و دولت افغانستان را متوقف می‌کند. بریتانیا این اقدام طالبان را "حرکتی تاکتیکی" کلیک خواند. حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان هم از آمریکا خواست تا از تعداد نظامیانش در پایگاه‌های افغانستان کم کند.

نوزدهم: یک مرد دست‌کم هفت نفر را در مقابل یک مدرسه یهودیان در تولوز در جنوب فرانسه کلیک کشت. محمد مراح، یک فرانسوی الجزایری‌تبار عامل این حمله معرفی شد. او روز بیست و دوم و بعد از نزدیک به ۳۰ ساعت کلیک تحقیقات و بررسی، در جریان تبادل آتش با نیروهای پلیس فرانسه در یک ساختمان کلیک کشته شد.

بیست و یکم: بشار اسد با برقراری آتش‌بس با مخالفان اعلام موافقت کرد. این آتش‌بس در چارچوب طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه ارائه شده بود و در چارچوب آن، دولت سوریه پذیرفت که از روز دهم آوریل، به حمله به غیرنظامیان پایان داده شود، نیروهای نظامی از خیابان‌ها و مناطق مسکونی عقب‌نشینی کنند و مذاکره با مخالفان آغاز شود.

آوریل

آنگ سان سوچی چندین دهه در برمه در حبس خانگی بود

اول: آنگ سان سوچی، در انتخابات پارلمانی برمه کلیک برنده شد. او در اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی و بعد از نزدیک به ۲۰ سال حبس خانگی آزاد شده بود. در این انتخابات در مجموع، مخالفان دولت اکثریت کرسی‌های پارلمان برمه را به دست آوردند.

دوازدهم: با وجود مخالفت‌های بین‌المللی، کره شمالی موشک دوربرد جدیدی را آزمایش و پرتاب کرد. هرچند این آزمایش نتیجه مساعدی به دنبال نداشت و کره شمالی رسما کلیک تایید کرد که عملیات پرتاب موشک با شکست مواجه شده است.

دوازدهم: برقراری آتش‌بس در سوریه آغاز شد. سیزدهم: هزاران نفر در سراسر سوریه دست به تظاهرات زدند.

هجدهم: در شرایطی که نمایندگان سازمان ملل متحد در تلاش برای رسیدن به توافقی با دولت بر سر چگونگی نظارت بر روند برقراری آتش‌بس هستند، نیروهای دولتی به شهر حمص حمله کردند.

نوزدهم: بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد که دولت سوریه تمام مفاد توافقنامه آتش‌بس را اجرایی نکرده است.

بیست و هفتم: مخالف نابینای دولت چین پس از کلیک فرار از خانه‌اش در سفارت آمریکا پناه گرفت. چن گوانگ چنگ، وکیل چینی که نابیناست، از جمله مخالفان شناخته‌شده دولت است که از خانه‌اش در حومه پکن گریخت و به سفارت آمریکا رفت. او از سال ۲۰۱۰ میلادی تحت بازداشت خانگی بود.

مه

دوم: باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در اولین سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن، در سفری غیرمنتظره به افغانستان رفت. در این سفر، او و حامد کرزی توافقنامه‌ای استراتژیک کلیک امضا کردند که در چارجوب آن، آمریکا متعهد شد بعد از خروج نیروهای نظامیش از افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی، برای ۱۰ سال کمک‌های لازم را برای بازسازی و توسعه افغانستان ارائه کند.

دوم: حضور مخالف دولت چین در سفارت آمریکا در پکن، زمینه‌ساز اختلافات دیپلماتیک شد. چن گوانگ چنگ برای درمان زخم پای خود، کلیک سفارت آمریکا را ترک کرد و به بیمارستانی در پکن رفت. آقای چن در بیمارستان کلیک گفت که سفارت آمریکا را ترک کرده است، چون مقامات چینی همسرش را تهدید به مرگ کرده بودند. او خواستار ترک چین شد. چهارم: آقای چن از هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که کلیک به چین رفته بود، درخواست کمک کرد. پنجم: چین کلیک موافقت کرد که به آقای چن اجازه دهد برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه در آمریکا درخواست دهد و برای ادامه تحصیلات از چین خارج شود. نوزدهم: آقای چن پکن را ترک کرد و به همراه همسر و دو فرزندش وارد نیویورک شد.

صحنه‌ای از انفجارهای دمشق در روز دهم مه

ششم: فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه کلیک پیروز شد. او توانست در رقابت با نیکولا سارکوزی بر او پیشی بگیرد.

هفتم: ولادیمیر پوتین رسما برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری کلیک یاد کرد. یک روز قبل، نزدیک به ۲۰ هزار نفر از مخالفان او با تجمع در حوالی کرملین، با نیروهای پلیس درگیر شدند. تظاهرات مخالفان در روز آغاز فعالیت‌های پوتین به عنوان رئیس‌جمهور روسیه ادامه داشت و پلیس نزدیک به ۱۲۰ نفر را بازداشت کرد.

بیست و یکم: طرفداران بشار اسد و مخالفان او در بیروت، پایتخت لبنان کلیک درگیر شدند. این اولین‌بار از زمان شروع بحران در سوریه بود که دامنه اعتراضات آن کشور به پایتخت لبنان کشیده می‌شد.

بیست و ششم: در حمله‌ای به یک روستا در سوریه ده‌ها کودک کشته شدند. سازمان ملل متحد اعلام کرد که بسیاری از کشته‌شدگان در حوله در اعدام‌هایی خودسرانه جان خود را از دست داده‌اند. انتشار گزارش‌ها در این باره، واکنش تند برخی کشورها را به دنبال داشت و تعدای از آنها دیپلمات‌های سوری را کلیک اخراج کردند. بشار اسد گروه‌های تروریستی را مسئول این حمله معرفی کرد.

ژوئن

حسنی مبارک با برانکارد جلسه دادگاه محل محاکمه‌اش را ترک می‌کند

دوم: حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین مصر به حبس ابد کلیک محکوم شد. مشارکت در قتل تظاهرکنندگان غیرمسلح در جریان اعتراضات در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی از جمله اتهامات او اعلام شد. اما قاضی دادگاه اتهاماتی را که درباره فساد مالی آقای مبارک مطرح شده بودند، رد کرد. هزاران تظاهرکننده که از صدور این حکم ناراضی بودند، در خیابان‌های قاهره و چند شهر دیگر دست به اعتراض زدند.

نهم: ارتش سوریه با مخالفان دولت در درعا درگیر شد. دست‌کم ۱۷ نفر از جمله زنان و کودکان کشته شدند. دهم: در جریان اقدام نیروهای دولتی برای در دست گرفتن کنترل اوضاع در شهر حمص نیز دست‌کم ۳۸ نفر کشته شدند.

هفدهم: رأی‌گیری در انتخابات پارلمانی یونان کلیک آغاز شد. نتایج این انتخابات نشان داد که حزب راستگرای 'دموکراسی نو' توانسته است بیشترین رأی را به دست آورد. بیستم: آنتونیس ساماراس، رهبر حزب دموکراسی نو، به عنوان نخست‌وزیر جدید یونان کلیک ادای سوگند کرد. او وعده داده بود که برای اجرای طرح‌های ریاضت اقتصادی در یونان، شرایط بهترین فراهم کند.

بیست و دوم: ترکیه رسما کلیک اعلام کرد که نیروهای نظامی سوریه یکی از جنگنده‌هایش را هدف قرار داده‌اند. عبدالله گل، رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به این اقدام نظامیان سوریه گفت که کشورش متقابلا به "هر اقدامی که لازم باشد" دست می‌زند. این اتفاق تنش بین دو کشور را بیشتر کرد، هرچند ترکیه تا پیش از آن هم از مخالفان بشار اسد حمایت می‌کرد.

بیست و چهارم: محمد مرسی، کلیک رسما برنده انتخابات ریاست‌جمهوری مصر شد. او پنجمین رئیس جمهور مصر و اولین فردی است که بعد از سقوط حسنی مبارک رئیس‌جمهور می‌شد.

ژوئیه

برگزاری المپیک لندن از خبرهای هیجان‌انگیز روزهای پایانی ژوئیه بود

سوم: بشار اسد در اقدامی برای کاهش تنش‌های دیپلماتیک با ترکیه، از سقوط جنگنده این کشور به دست نیروهای نظامی سوریه کلیک ابراز تاسف کرد. همزمان، کلیک گزارش شد که از بیش از ۸۰ عضو نیروهای مسلح سوریه، از جمله یک ژنرال و تعدادی دیگر افسر ارتش، با عبور از مرز مشترک با ترکیه، به خارج پناهنده شده‌اند.

هفتم: اولین انتخابات ملی در لیبی از زمان سقوط معمر قذافی، رهبر پیشین، کلیک برگزار شد. در درگیری‌های مسلحانه‌ای که در برخی حوزه‌های رأی‌گیری رخ داد، دست‌کم دو نفر کشته شدند. با وجود این مشکلات در روند برگزاری، بیش از ۶۰ درصد واجدان شرایط در رأی‌گیری شرکت کردند. هفدهم: نتایج اولیه انتخابات نشان داد که ائتلافی تحت رهبری محمود جبرئیل کلیک موفقیت بیشتری در انتخابات داشته است.

دوازدهم: به گفته مخالفان، نیروهای دولتی بیش از ۲۰۰ نفر را در تریمسه، یک روستای سنی‌نشین در نزدیکی حماه کشته‌اند. هجدهم: در دمشق، یک بمبگذار انتحاری به نشستی از مقامات ارشد دولتی حمله کرد. وزیر دفاع سوریه و شوهر خواهر بشار اسد در این حمله کلیک کشته شدند.

هجدهم: در محوطه بیرون فرودگاهی در بلغارستان، یک بمبگذار انتحاری به یک اتوبوس توریستی که حامل مسافرانی اسرائیلی بود، حمله کرد. به جز فرد بمبگذار ۵ اسرائیلی و راننده بلغارستانی اتوبوس کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند. بلافاصله اسرائیل گروه حزب‌الله را به دست داشتن در این حمله متهم کرد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل کلیک تصریح کرد که "تمام نشانه‌ها به ایران ختم می‌شود".

نوزدهم: روسیه و چین تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه سوریه را کلیک وتو کردند؛ این قطعنامه برای اعمال تحریم علیه دولت سوریه و به منظور فشار به دولت برای پیشبرد طرح صلح در این کشور ارائه شده بود. درگیری برای ۱۷ ماه در سوریه در جریان بوده است. قطعنامه‌ای که وتو شد از سوی بریتانیا ارائه شده بود و ده عضو دیگر شورای امنیت از آن حمایت می‌کردند.

بیستم: شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آراء ماموریت ناظران این سازمان در سوریه را برای ۳۰ روز کلیک تمدید کرد.

بیست و هفتم: بازی‌های المپیک لندن افتتاح شد. نزدیک به ۸۰ هزار نفر در ورزشگاه المپیک و میلیاردها نفر در سراسر جهان بیننده مراسم افتتاحیه بودند.

سی‌ام: به دنبال قطع گسترده برق در هند، بیش از نیمی از جمعیت هند در ۲۲ استان از ۲۸ استان این کشور بدون برق ماندند.

اوت

کناره‌گیری کوفی عنان به عنوان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه نشانگر شدت اختلافات بین گروه‌های درگیر در سوریه بود

چهارم: درگیری در سوریه ادامه دارد. کوفی عنان که نماینده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه بود، از سمت خود کلیک کناره‌گیری کرد. او پیش از این طرحی را برای برقراری صلح در سوریه ارائه کرده بود که اجرایی نشد. ششم: نخست‌وزیر و دست‌کم دو نفر دیگر از وزیران دولت سوریه به اردن کلیک پناه بردند و اعلام کردند که از مخالفان دولت حمایت می‌کنند.

هشتم: مصر در صحرای سینا دست به کلیک حمله‌ای هوایی زد که اولین عملیات نظامی مصر در منطقه بعد از چندین سال بود. این حمله به دنبال کشته شدن ۱۶ سرباز در یک ایست-بازرسی ارتش مصر در روز پنجم اوت انجام شد.

شانزدهم: اکوادور کلیک اعلام کرد که به جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی‌لیکس، پناهندگی سیاسی می‌دهد. آقای آسانژ در مدتی که درباره پناهندگیش تصمیم‌گیری می‌شد، در سفارت اکوادور در لندن حضور داشت. او بعد از آن که گفته شد بریتانیا به دنبال بازداشت و استرداد او به سوئد است، به این سفارت پناه برد. آقای آسانژ در سوئد با شکایاتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی رو به رو است.

هفدهم: سه عضو یک گروه موسیقی پانک در روسیه به اتهام اوباشگری به دو سال زندان کلیک محکوم شدند. گروه پوسی رایوت که اعضای آن زن هستند، در کلیسای جامع مسکو ترانه‌ای علیه پوتین اجرا کردند. بازداشت و محاکمه این زنان موجی از اعتراضات را در سراسر دنیا به دنبال داشت و محاکمه آنها یکی از جنجالی‌ترین دادگاه‌ها در روسیه بود. پلیس ده‌ها نفر از معترضان را در مقابل محوطه دادگاه بازداشت کرد و تظاهرات اعتراضی در چندین شهر در سراسر جهان از جمله لندن، نیویورک و پاریس برگزار شد.

نوزدهم: ماموریت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه کلیک رسما پایان یافت و شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت آنها را به دلیل افزایش خشونت‌ها و عدم برقراری آتش‌بس تمدید نکرد.

بیست و دوم: بعد از ۱۹ سال مذاکره، روسیه جدیدترین کلیک عضو سازمان تجارت جهانی شد.

سپتامبر

یکم: خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد و درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح دولت برای در اختیار گرفتن کنترل چند پایگاه هوایی کلیک در جریان است. چهارم: به گزارش سازمان ملل متحد بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ماه اوت سوریه را ترک کرده‌اند که در مقایسه با ۲۳۴ هزار نفری که از زمان آغاز درگیری‌های سوریه، به عنوان پناهجو ثبت‌نام کرده‌اند، قابل توجه است.

رئیس‌جمهور آمریکا در مراسم ویژه بازگردانده شدن اجساد آمریکایی‌های کشته‌شده در بنغازی

یازدهم: افرادی مسلح به کنسولگری آمریکا در بنغازی حمله کردند. کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی و سه نفر دیگر در این حمله کشته شدند. آقای استیونز اولین سفیر آمریکا از سال ۱۹۷۹ میلادی تاکنون است که حین انجام وظیفه کشته می‌شود.

حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی با حمله‌هایی اعتراضی به سفارت آمریکا در قاهره همزمان بود. این حمله‌ها در واکنش به انتشار بخش‌هایی از فیلم ضداسلام " کلیک بی‌گناهی مسلمانان" در سایت یوتیوب، انجام شدند.

سیزدهم: در جریان اعتراضات به فیلم بی‌گناهی مسلمانان، تعداد بیشتری از سفارتخانه‌های آمریکا از جمله در کلیک مصر و لیبی مورد حمله قرار گرفتند. تظاهرکنندگان در قاهره وارد مجتمع سفارت آمریکا شدند و پرچم این کشور را پایین کشیدند. در برابر سفارتخانه‌های آمریکا در یمن، کویت، مراکش، سودان و تونس هم تظاهرات برگزار شد. این اعتراضات برای چندین روز ادامه داشت.

سی‌ام: براساس داده‌های ناتو، با مرگ یک سرباز آمریکایی، تعداد تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان کلیک از مرز ۲ هزار نفر گذشت.

اکتبر

سوم: ترکیه در واکنش به آتشباری که از سوریه انجام می‌شد، دست به حمله‌ای متقابل زد. در حمله‌ای که از سوریه انجام شد، کلیک پنج غیرنظامی ترکیه از جمله سه کودک، جان خود را از دست دادند. چهارم: مجلس ترکیه مجوز لازم برای عملیات نظامی بیشتر علیه سوریه را کلیک صادر کرد.

هشتم: هوگو چاوز برنده کلیک انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد و سومین دور ریاست‌جمهوریش را آغاز کرد. دوره ریاست‌جمهوری در ونزوئلا شش ساله است.

نهم: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در اسرائیل کلیک خبر داد. شانزدهم: پارلمان (کنست) اسرائیل، پس از مذاکرات طولانی هشت ساعته به اتفاق آراء به انحلال خود کلیک رأی داد. قرار شد انتخابات پارلمانی زودهنگام روز ۲۲ ژانویه سال آینده برگزار شود.

ملاله ابتدا به بیمارستانی نظامی منتقل شد و بعد به بریتانیا اعزام شد

نهم: طالبان در پاکستان یک دختر نوجوان را هدف قرار دادند. ملاله یوسف‌زی، دختر ۱۴ ساله پاکستانی زمانی که از مدرسه به خانه می رفت، هدف قرار گرفت. یک سخنگوی طالبان گفت که یوسف‌زی به عمد هدف قرار گرفته است. او از فعالان نوجوان در زمینه آموزش و پرورش دختران در پاکستان بود. به دنبال این حمله مراسم مختلفی در سراسر دنیا کلیک برگزار شد. شانزدهم: یوسف‌زی به بریتانیا منتقل شد و در بیمارستانی در بیرمنگام کلیک تحت درمان قرار گرفت.

دهم: جنگنده‌های ترکیه یک هواپیمای مسافربری سوریه را وادار به فرود در فرودگاه آنکارا، پایتخت ترکیه کلیک کردند. ظن آن می‌رفت که این هواپیما محموله‌هایی نظامی داشته باشد که از کشورهایی همچون روسیه به مقصد سوریه و برای کمک به نیروهای دولتی فرستاده شده‌اند. دوازدهم: روسیه ارسال هرگونه تسلیحات به سوریه از مسیر هوایی و با هواپیمای باری را رسما کلیک تکذیب کرد و گفت که برای این کشور تجهیزات قانونی رادار فرستاده بود.

یازدهم: دادگاهی در مسکو به آزادی یکی از سه عضو زندانی گروه پانک پوسی رایوت رأی داد. قاضی دادگاه گفت که او در حرکت اعضای این گروه در کلیسای جامع مسکو نقش اندکی داشت.

نوزدهم: انفجاری مرگبار بیروت، پایتخت لبنان را کلیک لرزاند. در این انفجار وسام حسن، رئیس اطلاعات پلیس لبنان کشته شد. کلیک مراسم تشییع جنازه آقای حسن هم با خشونت‌هایی همراه بود.

بیست و چهارم: گفته شد که به مناسبت عید قربان در سوریه آتش‌بس برقرار می‌شود. اخضر ابراهیمی که به عنوان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه جایگزین کوفی عنان شده است، در ادامه تلاش‌هایش برای برقراری صلح در سوریه گفت که دو طرف درگیر موافقت کرده‌اند در طول دوره عید قربان، از ۲۶ تا ۲۹ اکتبر، آتش‌بس برقرار شود. بیست و ششم: کلیک گفته شد که آتش‌بس "شکننده" در سوریه برقرار شده است. اما وقوع یک انفجار در دمشق نشان داد که اصلا آتش‌بسی برقرار نشده است.

نوامبر

یازدهم: گروه‌های مخالف بشار اسد، ائتلاف جدیدی را تشکیل دادند که جایگزین شورای ملی سوریه شد. رهبری ائتلاف جدید به شیخ احمد معاذ خطیب کلیک سپرده شد. سیزدهم: فرانسه اولین کشور غربی شد که ائتلاف جدید را به رسمیت شناخت.

با شدت یافتن درگیری‌ها، نیروهای ارتش اسرائیل در محدوده مرزی با غزه مستقر شدند

چهاردهم: اسرائیل در حمله‌ای هوایی به غزه، احمد جعبری، فرمانده شاخه نظامی حماس را کلیک کشت. مرگ این فرمانده آغازگر بزرگ‌ترین حمله اسرائیل از زمان اشغال چهار سال پیش غزه تاکنون بود. در حمله‌هایی که برای چندین روز ادامه داشت، اسرائیل چندین منطقه غزه، از جمله مقر فرماندهی حماس را هدف قرار داد. اسرائیل گفت که این حمله در واکنش به چندین مورد موشک‌اندازی حماس به خاک اسرائیل انجام می‌شود. نوزدهم: شمار کشته‌شدگان فلسطینی حملات اسرائیل کلیک به صد نفر رسید. بیست و یکم: دو طرف اعلام آتش‌بس کلیک کردند.

بیست و دوم: محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، در دستوری جدید، برای خود اختیارات بیشتری کلیک در نظر گرفت. در چارچوب این قانون، هیچ‌یک از نهادهای قضایی مصر نمی‌توانست دستورات رئیس‌جمهور را لغو کند. او همچنین دادستان مصر را برکنار و فرد جدیدی را جایگزینش کرد. بیست و چهارم: صدور فرمان جدید رئیس‌جمهور، اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشت و گروهی از مخالفان محمد مرسی در میدان تحریر کلیک دست به تجمع زدند. سی‌ام: مجلس موسسان مصر پیش‌نویس قانون اساسی جدید را کلیک تصویب کرد.

بیست و نهم: مجمع عمومی سازمان ملل متحد با پذیرش فلسطین به عنوان یک دولت ناظر غیرعضو کلیک موافقت کرد. این رأی مخالفت شدید اسرائیل را به دنبال داشت. سی‌ام: اسرائیل اعلام کرد که در چارچوب شهرک‌سازی‌ها در بیت‌المقدس سه هزار واحد مسکونی جدید می‌سازد.

دسامبر

اول: به دنبال تصویب پیش‌نویس قانون اساسی جدید، محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر کلیک اعلام کرد که قانون اساسی جدید روز ۱۵ دسامبر به همه‌پرسی گذاشته می‌شود. هشتم: با ادامه اعتراضات، آقای مرسی فرمان مربوط به افزایش اختیاراتش را کلیک لغو کرد. پانزدهم: دور نخست همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر در قاهره، اسکندریه و هشت استان دیگر مصر کلیک برگزار شد. گفته شد که ۳۰ درصد واجدان شرایط در همه‌پرسی شرکت کرده‌اند. بیست و دوم: دور دوم همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید کلیک برگزار شد. بیست و سوم: رسانه‌های دولتی مصر کلیک گزارش دادند که اکثریت رأی‌دهندگان در همه‌پرسی اخیر از قانون اساسی جدید اعلام حمایت کرده‌اند.

هفتم: باراک اوباما با کلیک پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دور دوم فعالیت‌هایش را به عنوان رئیس‌جمهور آغاز کرد.

دوازدهم: کره جنوبی و ژاپن کلیک اعلام کردند که با وجود مخالفت‌های بین‌المللی، کره شمالی یک موشک دوربرد به فضا پرتاب کرده است. کره شمالی گفت که این پرتاب موفقیت‌آمیز بود.

چهاردهم: تیراندازی در مدرسه‌ای در ایالت کانتیکت آمریکا مرگ ۲۷ نفر از جمله ۲۰ کودک را کلیک به دنبال داشت. بعد از این حمله، مخالفان مالکیت اسلحه به کارزاری عظیم دست زدند و باراک اوباما هم کلیک گفت که برای جلوگیری از وقایعی مشابه در آینده، باید اقداماتی پیشگیرانه انجام شود.

چهاردهم: آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل کناره‌گیری کرد.

نوزدهم: تجاوز گروهی به یک زن ۲۳ ساله در اتوبوسی در دهلی موجی از اعتراضات را کلیک به دنبال داشت. به دنبال این اعتراضات دولت وعده داد که تمهیدات بیشتری در پیش بگیرد تا شهر به مکانی امن برای زنان تبدیل شود. بیست و نهم: کلیک گزارش شد که این زن جوان در بیمارستانی در سنگاپور جان خود را از دست داده است.

یکی از معابد بازمانده از تمدن مایا که میزبان مراسم ویژه پایان دوره یکی از تقویم‌های کهن این تمدن بود

بیست و یکم: گروه‌هایی از منتظران پایان دنیا در شهرهای مختلف جهان کلیک دور هم جمع شدند. این اعتقاد بر مبنای کلیک ترجمه یک سنگ‌نوشته کهن مالایی به وجود آمده بود و از هفته‌ها قبل گزارش‌هایی درباره هجوم خریداران به فروشگاه‌های مواد غذایی در کشورهایی همچون چین، روسیه و آمریکا منتشر می‌شد.

بیست و یکم: ماریو مونتی، نخست‌وزیر ایتالیا کلیک استعفا کرد. او قبلا گفته بود که پس از تصویب نهایی بودجه سال آینده ایتالیا در پارلمان استعفا خواهد داد.

بیست و یکم: گزارش شد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است جان کری را به عنوان جانشین هیلاری کلینتون، برای تصدی پست وزارت امور خارجه کلیک معرفی کند.

بیست و ششم: نخست‌وزیر جدید ژاپن کلیک انتخاب شد. شینزو آبه، ۵۸ ساله، هفتمین نخست‌وزیر ژاپن در کمتر از هفت سال اخیر است و با شکست سنگین حزب دموکراتیک در انتخابات پارلمانی اخیر انتخاب شد.

بیست و ششم: نلسون ماندلا، رئیس‌جمهور سابق آفریقای جنوبی از بیمارستان کلیک مرخص شد. او برای ۱۸ روز به دلیل عفونت ریه و بیماری کیسه صفرا در بیمارستان بستری بود.

بیست و هفتم: گزارش شد که حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر، به دلیل وخیم شدن وضع جسمی‌اش به بیمارستان کلیک منتقل شده است.

بیست و هفتم: فعالان سیاسی در عربستان سعودی کلیک گفتند که ماموران پلیس در استان قطیف یک معترض شیعه را کشتند. اعتراضات ضددولتی در قطیف در یک سال گذشته در جریان بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

بیشتر از مجله

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.