آمریکا در آستانه "پرتگاه" ریاضت اقتصادی

به روز شده:  23:45 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391
گنبد امارت مجالس آمریکا در واشنگتن

روز اول ژانویه شاید آخرین فرصت نمایندگان مجلس آمریکا برای پرهیز از تدابیر ریاضت اقتصادی باشد

در ایالات متحده آمریکا، ضرب الاجل موسوم به "پرتگاه مالی" نیمه شب امشب (دوشنبه ۳۱ دسامبر) در حالی فرا می رسد که دولت آمریکا و اکثریت جمهوری خواه نمایندگان مجلس آن کشور موفق نشده اند بر سر بودجه به توافق برسند.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که برای پیش گیری از افزایش شدید مالیاتها و کاهش بودجه بخشهای مختلف دولت، توافق دو جناح "در دید رس" است.

بر اساس گزارشها، سناتورها بر سر نرخهای مالیاتی خیلی به توافق نزدیک شده اند، اما هنوز بر سر نحوه صرفه جوئی در هزینه های دولتی اختلاف نظر دارند.

نظر به اینکه روز سه شنبه (اول ژانویه) در آمریکا تعطیل عمومی است، تبعات انقضای این ضرب الاجل بلافاصله قابل لمس نخواهند بود.

روز سه شنبه نمایندگان بار دیگر به مجلس باز می گردند تا شاید بتوانند بر سر یک لایحه بودجه تعدیل شده به توافق برسند.

اصطلاح پرتگاه مالی به وضعیتی اطلاق می شود که در آن مجموع ۶۰۰ میلیارد دلار افزایش مالیات و کاهش هزینه ها در غیاب توافق کنگره از آغاز سال جاری میلادی اجباری شود.

این کاهش هزینه ها می تواند عملکرد وزارتخانه های دولتی و پرداخت بیمه های بیکاری و کمک ها مالی به خانواده سربازان را مختل کند.

تحلیلگران اعتقاد دارند اگر دو جناح نتوانند بر سر لایحه بودجه به توافق برسند، تبعات سقوط از "پرتگاه مالی" می تواند اقتصاد آمریکا را دچار رکود کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.