وخامت حال هوگو چاوز و دعای هیات دولت ونزوئلا

به روز شده:  01:56 گرينويچ - سه شنبه 01 ژانويه 2013 - 12 دی 1391
هواداران آقای چاوز در مراسم دعای جمعی در کاراکاس

هواداران آقای چاوز برای سلامتی او در کاکاکاس مراسم دعای جمعی برگزار کردند

وزرای هیات دولت ونزوئلا برای شفای هوگو چاوز، رئیس جمهور آن کشور گرد هم آمده و دست به دعا برداشته اند. آقای چاوز برای مداوای عارضه سرطان اخیرا در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفته و هنوز در کوبا بستری است.

روز یکشنبه (۳۰ دسامبر) پس از آنکه نیکولاس مادورو، معاون رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که آقای چاوز به عوارض جدیدی دچار شده است، جشنهای رسمی سال نوی میلادی لغو شدند.

قرار بود مراسم تحلیف دور جدید ریاست جمهوری آقای چاوز روز دهم ژانویه برگزار شود.

گزارشگران در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، می گویند در آستانه سال نو میلادی، فضای شهر آرامتر از معمول است.

آقای چاوز که از سال ۱۹۹۹ میلادی قدرت را در ونزوئلا در دست داشته، بار دیگر در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ برای چهارمین بار متوالی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.

در آن زمان، آقای چاوز گفته بود که سرطانش کاملا مداوا شده و می تواند ۶ سال دیگر وظایف ریاست جمهوری را بر عهده داشته باشد.

اما در یازدهم دسامبر سال جاری، آقای چاوز برای بار چهارم در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفت.

مخفی کاری گسترده

سارا رینزفورد، خبرنگار بی بی سی در هاوانا، پایتخت کوبا می گوید بیش از سه هفته است که آقای چاوز در انظار عمومی ظاهر نشده است.

همچنین، وضعیت جسمانی آقای چاوز، مراسم تحلیف را نیز زیر سوال برده است.

اخیرا رئیس مجلس ونزوئلا گفته بود که با توجه به وضعیت آقای چاوز، این مراسم به تاخیر خواهد افتاد.

اما مخالفان سیاسی آقای چاوز می گویند چنین اقدامی با قانون اساسی ونزوئلا مغایرت دارد. به گفته مخالفان، در قانون اساسی قید شده که اگر رئیس جمهور از سلامت کافی برای شرکت در مراسم تحلیف خود برخوردار نیست، باید ظرف ۳۰ روز، تاریخ جدیدی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود.

آقای مادورو روز شنبه (۲۹ دسامبر) برای ملاقات با آقای چاوز، عازم کوبا شد. او روز یکشنبه در تلویزیون دولتی کوبا اعلام کرد که رئیس جمهور ونزوئلا دچار "عوارض جدیدی" شده و وضعیت سلامت او کماکان "حساس" است.

آقای مادورا گفت: "ما از اختلالات جدیدی مطلع شده ایم که از عفونت مجاری تنفسی عارض شده اند."

پس از اظهارات آقای مادورا، ارنستو ویگاس، وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا با حضور در یک برنامه ویژه در تلویزیون آن کشور از مردم خواست تا شایعاتی که راجع به وضعیت سلامت آقای چاوز به راه افتاده را باور نکنند.

عصر روز یکشنبه، آقای ویگاس اعلام کرد که کنسرتی که به مناسبت سال نوی میلادی قرار بود در مرکز کاراکاس برگزار شود لغو شده و از شهروندان ونزوئلا خواست تا برای آقای چاوز، دست به دعا بردارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.