دهها تن در مراسم سال نو در ساحل‌عاج کشته و زخمی شدند

به روز شده:  13:35 گرينويچ - سه شنبه 01 ژانويه 2013 - 12 دی 1391
ورزشگاه محل وقوع حادثه

وسایل قربانیان حادثه در محل استادیوم برجای مانده است

مراسم استقبال از سال نو در ساحل عاج دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

رادیو کشور آفریقایی ساحل عاج روز سه‌شنبه ۱۲ دی (۱ ژانویه) گزارش داد که در اثر ازدحام جمعیتی که برای مشاهده آتش‌بازی در استادیوم ورزشی ابیجان، پایتخت این کشور گرد آمده بودند، دست کم شصت نفر زیر دست و پا کشته شده اند.

این مراسم در ساعات آخر روز دوشنبه و به مناسب فرا رسیدن سال نو برگزار شده بود و صدها نفر در این استادیوم حضور داشتند.

در مورد آمار زخمی های این حادثه، گزارش های متفاوتی مخابره شده است.

رادیو ساحل عاج به نقل از مقامات سازمان‌های امدادرسانی گفته‌است که در این حادثه حدود دویست نفر هم زخمی شده‌اند اما برخی منابع دولتی شمار زخمی‌ها را حدود پنجاه نفر گزارش کرده و گفته‌اند که این افراد در بیمارستان‌ها بستری شده اند.

به گفته امدادرسانان، بسیاری از قربانیان این حادثه کودکانی هستند که زیر دست و پا جان خود را از دست داده یا زخمی شده‌اند.

هنوز دلیل وقوع این حادثه مشخص نشده اما یک مقام محلی به خبرگزاری فرانسه گفته‌است که هجوم تعداد زیادی از مردم به دروازه ورودی استادیوم ورزشی برای مشاهده آتش‌بازی باعث شکسته شدن دروازه و زیر پا ماندن تعدادی از حاضران در محل شد.

تکرار ماجرا

تصاویر تلویزیونی از محل وقوع حادثه، اجساد قربانیان و وسایل حاضران در استادیوم را نشان می دهد که در گوشه ای انبار شده است.

زخمی مسابقه فوتبال سال 2009

سه سال پیش هم هجوم جمعیت در جریان مسابقه فوتبال در ابیجان قربانیانی برجای گذاشت

این نخستین باری نیست که ازدحام جمعیت و بی نظمی در یک استادیوم ورزشی در ابیجان تعدادی را کشته و زخمی کرده است.

در ماه مارس سال ۲۰۰۹، هجوم جمعیت برای تماشای بازی فوتبال ساحل عاج و مالاوی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی بیست و دو کشته و بیش از یکصد زخمی برجای گذاشت.

در آن زمان، کارشناسان گفتند که تعداد تماشاگران از ظرفیت استادیوم بیشتر بود و در همانحال، تعداد دیگری نیز می کوشیدند برای مشاهده بازی وارد استادیوم شوند.

کشور ساحل عاج در ساحل اقیانوس اطلس در غرب آفریقا واقع شده و با لیبریا، گینه (کوناکری)، مالی، بورکینافاسو و غنا هم مرز است.

جمعیت این کشور حدود هفت میلیون نفر است که بیش از دو سوم آنان را مسلمانان و مسیحیان و بقیه را پیروان ادیان بومی تشکیل می‌دهند.

این کشور در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از فرانسه به دست آورد در حالیکه به عنوان تولید کننده برخی از محصولات کشاورزی، اقتصاد آن از رونق قابل توجهی برخوردار بود؛ اما در سال های بعد، تحت حکومت‌های استبدادی، گرفتار هرج و مرج سیاسی و خرابی اوضاع اقتصادی شد.

طی یک دهه اخیر، این کشور دو بار دچار جنگ داخلی شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.