نیروی هوایی برمه شورشیان مخالف دولت را 'بمباران کرد'

به روز شده:  17:59 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391
شورشیان کوچین

شورشیان کوچین پس از هفده سال آتش بس بار دیگر با نیروهای دولتی درگیر شده اند

دولت برمه به حمله هوایی به مواضع شورشیان مسلح متهم شده است.

روز چهارشنبه، ١٣ دی (٢ ژانویه)، یک سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد که ارتش برمه در مقابله با شورشیان در ایالت کاچین در شمال این کشور، هواپیما و هلی کوپتر توپدار به کار گرفته است.

همچنین، یک سازمان مدافع حقوق بشر فیلم‌هایی را منتشر کرده که ظاهرا نشان دهنده حمله جنگنده‌های ارتش برمه به محل تمرکز شورشیان کاچین است.

در هفته‌های اخیر، گزارش‌هایی از شدت گرفتن درگیری نظامی بین اعضای شاخه نظامی "سازمان استقلال کاچین" و ارتش برمه انتشار یافته است.

براساس این گزارش‌ها، ارتش به منظور بازپس گرفتن یکی از پایگاه‌های نظامی خود که به تصرف کاچین‌ها در آمده نیروهای شورشی را هدف حملات سنگین قرار داده اما با مقاومت آنان مواجه شده است.

یک منبع دولتی به خبرگزاری فرانسه گفته که در جریان عملیات بازپس گیری این پایگاه نظامی، از هلی‌کوپتر و هواپیما استفاده شده اما در مورد نحوه استفاده از آنها اظهار نظری نکرده است.

مذاکرات نمایندگان دولت و شورشیان کوچین

مذاکرات دولت و شورشیان کوچین به نتیجه نرسیده است

یک عضو ارشد سازمان استقلال کاچین هم به همین خبرگزاری گفته است که درگیری مسلحانه از هفته گذشته "جدی شده" و افزوده است که نیروهای دولتی که پیشتر از هلی‌کوپتر توپدار علیه محل تمرکز شورشیان استفاده کرده بودند، اما در روزهای اخیر جنگنده های نیروی هوایی را نیز علیه این هدف ها به کار گرفته‌اند.

به گفته او، هواپیماهای دولتی در عملیات خود، مواضع مخالفان را بمباران کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در منطقه، حمله هوایی به مواضع شورشیان کاچین با اظهارات قبلی تین سین، رئیس جمهوری برمه تعارض دارد که وعده کرده بود در برابر اقدامات شورشیان، نیروهای دولتی فقط به واکنش تدافعی مبادرت خواهد کرد.

حرکت به سوی دموکراسی

درگیری مسلحانه بین شورشیان و نیروهای دولتی پس از یک آتش بس هفده ساله بار دیگر در سال ٢٠١١ آغاز شد و تا کنون ده‌ها هزار تن از ساکنان محلی را آواره کرده است. گفته می‌شود این درگیری چند صد کشته نیز برجای گذاشته است.

شورشیان کاچین می‌گویند که هدف آنان دستیابی به آزادی سیاسی و برخورداری از موازین حقوق بشر است اما دولت برمه آنان را به تلاش برای جدایی کامل از این کشور متهم می‌کند.

کشور برمه از زمان کسب استقلال از بریتایا در سال ١٩٤٨ به طور متناوب گرفتار درگیری نظامی با اقلیت‌های قومی و دینی بوده است که هنوز هم ادامه دارد.

رئیس جمهوری برمه

تین سین وعده داده بود که نیروهای دولتی صرفا به "عملیات تدافعی" دست خواهند زد

از زمان واگذاری قدرت به دولت غیرنظامی و آزادی نسبی فضای سیاسی برمه، دولت توانسته است با اکثر گروه های شورشی و اقلیت های ناراضی به توافق صلح دست یابد اما در مورد شورشیان کاچین، مذاکرات دو طرف نتیجه ملموسی نداشته و توافق‌های دو طرف باعث توقف جنگ نشده است.

برمه برای چند دهه تحت حکومت نظامیان قرار داشت اما واگذاری قدرت به دولت غیرنظامی و حرکت در جهت اصلاحات سیاسی از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در نوامبر سال ٢٠١٠ با استقبال کشورهای غربی مواجه شده است.

کشورهای غربی برخی از تحریم‌هایی را که به دلیل نقض حقوق بشر، علیه حکومت نظامیان وضع کرده بودند به تدریج لغو کرده‌اند.

در این مدت، شماری از مقامات ارشد غربی از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به برمه سفر کرده‌اند تا حمایت خود را از حرکت به سوی دموکراسی در برمه به نمایش بگذارند.

با این همه، دولت برمه به دلیل ادامه درگیری در ایالت کاچین و موقعیت نامناسب مسلمانان روهنیگیا که در اثر درگیری با بودائیان متعصب، آواره شده‌اند، با انتقاداتی از سوی جامعه بین المللی مواجه بوده است.

برخی از ناظران گفته‌اند که "خلف وعده" رئیس جمهوری می‌تواند نشانه آن باشد که فرماندهان ارتش، که از دولت غیرنظامی حمایت کرده‌اند، حاضر نبوده‌اند اشغال پایگاه نظامی توسط شورشیان را تحمل کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.