کره‌جنوبی: شمار پناهجویان فراری از کره‌شمالی کاهش یافته‌است

به روز شده:  09:54 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391
مرز کره و چین

به گفته کره شمالی افزایش نظارت مرزی و همکاری ماموران امنیتی چینی عامل کاهش شمار پناهجویان بوده است

مقامات کره جنوبی، ضمن واکنش به پیام سال نو رهبر کره شمالی، از کاهش شمار پناهجویان فراری از آن کشور خبر داده اند.

روز چهارشنبه، ١٣ دی (٢ ژانویه)، وزارت وحدت دو کره در دولت کره جنوبی اعلام کرد که طی سال ٢٠١٢ میلادی، یکهزار و پانصد و هشت شهروند کره شمالی موفق شدند با عبور از مرز، خود را به کره جنوبی برسانند و به این کشور پناهنده شوند.

براساس این گزارش، شمار کسانی که در این مدت موفق به فرار از کره شمالی شدند به مراتب کمتر از رقم دو هزار و هفتصد نفر در سال پیش از آن بوده است.

مقامات کره جنوبی گفته اند که دلیل این کاهش، تشدید محدودیت و افزایش نظارت نهادهای امنیتی بر مرزهای کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون بوده که با مرگ پدرش در دسامبر سال ٢٠١١، جانشین او شد.

به گفته منایع کره جنوبی، در حال حاضر، مرزبانان کره شمالی دستور دارند که به سوی هرکسی که در صدد عبور از مرز است تیراندازی کنند و او را از پای درآورند. همچنین، همکاری ماموران امنیتی چینی در یافتن و اخراج پناهجویان کره شمالی از علل کاهش در تعداد کسانی بوده که توانستند خود را کره جنوبی برسانند.

فراریان از کره شمالی عمدتا با عبور غیرقانونی از مرز با چین، وارد این کشور می شوند و سپس به نحوی خود را به کره جنوبی می رسانند. مقامات کره جنوبی گفته اند که ماموران امنیتی چین بر اقدامات خود برای جستجو و دستگیری پناهجویان افزوده اند.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یکی از نهادهای خیریه کره جنوبی که در زمینه کمک به فراریان کره شمالی فعالیت دارد گفته است که با توجه به محدودیت های جدید، هزینه فرار از کره شمالی هم به شدت افزایش یافته است.

این گزارش می افزاید که در حال حاضر، یک شهروند کره شمالی که در نظر دارد از آن کشور فرار کند باید دست کم نه هزار دلار را به صورت رشوه به ماموران مرزی بپردازد که برای اهالی کره شمالی مبلغ قابل توجهی است.

از کره شمالی به عنوان یکی از منزوی ترین کشورهای جهان نام برده می شود که حکومت آن به شدت از ارتباط شهروندان خود با جهان خارج جلوگیری می کند. در راس حکومت کمونیستی کره شمالی، رهبر آن کشور قرار دارد و گفته می شود نظامیان نیز از قدرت سیاسی قابل توجهی در تشکیلات سیاسی کشور برخوردارند.

پیام "بی خاصیت" رهبر کره شمالی

در خبری دیگر در مورد کره، مقامات کره جنوبی پیام سال نو رهبر کره شمالی را "بی خاصیت" و فاقد نکته ای مهم توصیف کرده اند.

کیم جونگ اون

رهبر کره شمالی در پیام سال نو تلاش برای وحدت کره را موضوعی مهم عنوان کرد

کیم جونگ اون در پیامی که به مناسبت فرارسیدن سال نو از رادیو و تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد گفت که یکی از مهمترین موضوع ها برای کشور او "پایان دادن به تجزیه کره و وحدت شمال و جنوب برای ایجاد کشوری واحد است."

در آنچه که برخی از رسانه های خبری به عنوان "نرمش" شمال در برابر جنوب از آن یاد کرده اند، رهبر کره شمالی با اشاره به جنگ کره در دهه ١٩٥٠ میلادی، افزود: "تجربه قبلی نشان داده است که مقابله و مخاصمه بین هموطنان تنها به جنگ و خونریزی منجر می شود."

کیم جونگ اون همچنین گفت که علاوه بر لزوم آمادگی برای دفاع از کشور و نظام حکومتی، مسایل اقتصادی را نیز مهم می داند و به موضوع توسعه اقتصادی کره شمالی اهمیت می دهد.

مقامات کره جنوبی گفته اند که اظهارات رهبر کره شمالی "مثبت" است اما در آن هیچ پیشنهاد ملموسی برای بهبود روابط دو کره و پیشرفت در راستای حل و فصل اختلاف دو طرف دیده نمی شود.

به گفته آنان، در مقایسه با سخنان کیم جونگ اون، پاک گوئن-هایه، رئیس جمهوری منتخب کره جنوبی در پیام سال نو، مشخصا وعده داد که پس از آغاز به کار در روز ٢٥ فوریه، خواهد کوشید تا مذاکرات با کره شمالی را دنبال کند. خانم پاک در انتخابات ماه دسامبر سال گذشته به ریاست جمهوری کره جنوبی برگزیده شد.

پیام سال نو کیم جونگ اون نخستین پیام سال نو رهبری کره شمالی طی نوزده سال پیش از آن بود.

کیم جونگ ایل، پدر رهبر فعلی کره شمالی علاقه چندانی به سخنرانی های رادیو و تلویزیونی نداشت و از زمانی که با مرگ پدرش، کیم ایل سونگ، جانشین او شد، سنت سخنرانی سال نو رهبری را کنار گذاشت.

کره شمالی به خاطر برنامه های هسته ای و موشکی با تحریم گسترده خارجی و شرایط اقتصادی دشوار مواجه است هر چند کره جنوبی و برخی کشورهای غربی به طور متناوب به ارسال برخی کمک های بشردوستانه به خصوص سوخت و مواد غذایی به آن کشور ادامه می دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.