سازمان ملل: تلفات در سوریه از مرز ۶۰ هزار نفر گذشت

به روز شده:  19:55 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

گزارش امروز سازمان ملل می‌گوید که ٦٠ هزار کشته را باید حداقل تعداد تلفات درگیری‌های سوریه دانست

شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده است که بر اساس یک تحقیق دقیق و فراگیر، شمار کشته‌شدگان بحران سوریه از ابتدای اعتراض‌های ضددولتی، از مرز ۶۰ هزار نفر گذشته است.

بر اساس این گزارش که روز چهارشنبه ۲ ژانویه منتشر شده، در فاصله ۱۵ مارس ۲۰۱۱ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۲، تعداد ۵۹ هزار و ۶۴۸ نفر در سوریه کشته شده‌اند.

در این فهرست که تهیه و تنظیم آن ۵ ماه به طول انجامیده مشخصات کشته‌شدگان با نام، نام خانوادگی، تاریخ و محل مرگشان ثبت شده است.

پیش از این، گروه‌های مخالف حکومت سوریه شمار تلفات از آغاز ناآرامی‌های سوریه تاکنون را ۴۵ هزار نفر برآورد کرده بودند.

به گفته ناوی پیلای، کمیسر شورای حقوق بشر سازمان ملل، در تنظیم این آمار، گزارش‌های گوناگون از منابع مختلف از جمله آمار رسمی دولت سوریه با هم مقایسه شده و هر موردی که فاقد یکی از این چهار مورد (نام، نام خانوادگی، تاریخ و محل مرگ) بوده در این آمار به حساب نیامده است.

ناوی پیلای گفته است که "اگر دولت سوریه به راه دیگری جز سرکوب بی‌رحمانه آنچه در ابتدای اعتراضات صلح آمیز و قانونی شهروندان بی سلاح بود می‌رفت، این حجم فراوان از کشتار صورت نمی‌گرفت."

"با وخیم‌تر شدن وضعیت سوریه، تعداد کشته شدگان به دست نیروهای مسلح مخالف دولت هم بیشتر شده و هر دو طرف، مرتکب جنایات جدی از جمله جنایات جنگی و -به احتمال زیاد- جنایت علیه بشریت شده‌اند"

ناوی پیلای، کمیسر شورای حقوق بشر سازمان ملل

این گزارش ساعاتی پس از حمله هوایی به یک پمپ بنزین در حومه دمشق و کشته شدن حداکثر ۷۰ نفر و زخمی شدن شمار زیادی شهروند غیرنظامی منتشر شده است.

به گفته خانم پیلای "با وخیم‌تر شدن وضعیت سوریه، تعداد کشته‌شدگان به دست نیروهای مسلح مخالف دولت هم بیشتر شده و هر دو طرف، مرتکب جنایات جدی از جمله جنایات جنگی و -به احتمال زیاد- جنایت علیه بشریت شده‌اند. حمله‌های هوایی، بمباران‌ها، شلیک تانک‌ها و درگیری‌های خیابانی سبب ویرانی شهرهای کوچک و بزرگ و روستاها شده یا می‌شود."

نویسندگان این تحقیق هشدار داده‌اند که تعداد نامعلومی از کشته‌شدگان در هیچ یک از منابع آنها ثبت نشده و به این ترتیب این رقم را باید "حداقل" تلفات دانست.

بر اساس این گزارش ۷۶ درصد از قربانیان در این تحقیق، مرد بوده‌اند.

اعتراض‌ها در فوریه سال ۲۰۱۱ و با هدف درخواست اصلاحات آغاز شد.

درگیری‌های خشونت آمیز بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان به تدریج به تشدید تنش انجامید و اکنون مخالفان به کمتر از سرنگونی بشار اسد رضایت نمی‌دهند.

مخالفان دولت بشار اسد اکنون بخش‌های بزرگی از سوریه را در اختیار دارند ولی ماه‌هاست که درگیری‌های میان دو طرف فرسایشی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.