تازه‌ترین مد سال؛ بافتنی‌های مادربزرگانه

به روز شده:  05:38 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

تا همین چند ماه پیش ممکن نبود طرفداران مد را در لباس‌های بافتنی با طرح‌های درشت زمستانی ببینید، ولی این روزها حتما شکلی از این طرح‌های چشم‌پرکن در آثار طراحان صاحب‌نام لباس و به تن چهره‌های معروف دیده می‌شود.

اما چطور چنین لباس‌هایی در زمانی اینقدر کوتاه جای خود را در کمد لباس‌ها باز کردند؟

این بافتنی‌ها که بیشتر با کامواهایی پشمی و با رنگ‌هایی زنده و چشمگیر بافته شده‌اند، اغلب طرح‌هایی از گوزن شمالی، دانه‌های برف یا بابانوئل دارند.

طرح و رنگ‌بندی این لباس‌ها طوری است که شاید در نگاه اول به نظر برسد مادربزرگی که از مد روز خبری ندارد، آنها را بافته است و حتی در دوره‌ای، جوانان آلامد از این که ممکن است چنین لباسی هدیه گرفته باشند، با ترس و لرز بسته‌های هدیه کریسمس خود را باز می‌کردند.

اما امسال این ژاکت‌های زمستانی نه فقط پذیرفتنی شده‌اند، بلکه هرچه رنگ و طرح‌شان پرزرق و برق‌تر و زلم‌زیمبوهایشان بیشتر باشد، "باحال‌تر" هستند.

همزمان با باز شدن جای این طرح‌ها در ویترین مغازه‌ها، طراحان شناخته‌شده به سراغشان رفتند؛ رالف لورن یک بافتنی یقه اسکی با طرح بزرگی از یک دانه برف را ۷۸۵ پوند (یک هزار و ۲۷۷ دلار) می‌فروشد. یک بافتنی زرد و صورتی طرح استلا مک‌کارتنی هم نزدیک به ۷۵۵ پوند (یک هزار و ۲۳۰ دلار) قیمت دارد.

در فیلمی که براساس داستان کتاب "خاطرات روزانه بریجیت جونز" ساخته شده، مارک دارسی ژاکتی به تن دارد که این روزها مد شده است

بین چهره های معروف از کانی وست، شریل کول و جاستین بیبر گرفته تا تیلور سوییفت، مت دیمون، سامانتا کامرون و اسنوپ داگ، همه در حالی که ژاکت‌هایی از این دست به تن داشته‌اند، برای عکاسان ژست گرفته‌اند.

شاید اولین‌بار ظهور چشمگیر چنین لباس‌هایی در فیلمی برگرفته از کتاب "خاطرات روزانه بریجیت جونز" بوده باشد. در این فیلم که در سال ۲۰۰۱ میلادی به نمایش درآمد، رنه زلوگر و کالین فرث ایفای نقش کرده‌اند و در اولین دیدارشان فرث (مارک دارسی) ژاکتی با طرح کله بزرگ یک گوزن به تن دارد.

تب ونکوور

در آمریکای شمالی هم مد روز مشابهی دنبال می‌شود و مهمانی‌های کریسمس و اول سال ۲۰۱۳ میلادی، پر از مهمان‌هایی بوده که هر کدام سعی داشته‌اند ژاکتی با تندترین رنگ‌ها و طرح‌ها به تن کنند.

گفته می‌شود که ابتدا دانشجویانی در ونکوور کانادا این ژاکت‌ها را در مهمانی‌ها به تن کردند و خیلی زود نوجوانان و جوانان دیگر به تبعیت از مد، به کمد لباس‌های والدینشان حمله بردند تا ژاکت‌های مشابهی پیدا کنند. فروشندگان لباس‌های دست دوم قدیمی و نیز تولیدکنندگان خرد چنین ژاکت‌های از مد افتاده‌ای هم با افزایش شدید فروش روبه‌رو بوده‌اند.

این گرایش جدید به نفع آدام پائولسون ۳۰ ساله بوده است. او که اهل کراون‌پوینت ایندیاناست، سال ۲۰۰۶ میلادی به همراه دو نفر از دوستانش سایتی را به عنوان "مهمانی ژاکت کریسمسی زشت" راه انداخت که به فروش آنلاین چنین لباس‌هایی اختصاص دارد.

او می گوید: "هرچه ژاکت پرزرق و برق‌تر و طرح‌هایش بزرگ‌تر و بی‌نظم و ترتیب‌تر باشد، بیشتر می‌فروشد."

مد ژاکت‌های زمستانی امسال همسو با حرکت دیگریست که مدتهاست در دنیای مد جریان دارد؛ "هیپستر"، شیوه‌ای از لباس پوشیدن آگاهانه که به نسبت، معاصر است.

سامانتا کامرون، همسر نخست‌وزیر بریتانیا و سوفی گربل، هنرپیشه، در ژاکت‌های مد روز

تابعان این مد را اغلب می‌شود با شلوارهای جین تنگ، عینک‌هایی با اندازه بزرگ و تی‌شرت های دست‌دوم رنگارنگی که به تن دارند، شناخت.

این خرده‌فرهنگ در پورتلند، ویلیامزبرگ، نیویورک و شرق لندن به سرعت در حال رشد بوده است.

علاقه هیپسترها به تمام چیزهای اجق‌وجق، دست‌دوم و متعلق به گذشته، مثل عکاسی با دوربین‌های پولاروید به جای دوربین‌های دیجیتال، دوچرخه‌های قدیمی و پخت کیک‌های سنتی به معنای آن است که به طور حتم مجالی برای عرض اندام ژاکت‌هایی با طرح‌های قدیمی وجود دارد.

پائولسون می‌گوید: "به طور حتم کل جنبش هیپسترها به روند امروز کمک کرده است. این حرکت از بچه‌های کالجی شروع شد و الان راهش را به مهمانی‌ها باز کرده است."

جاناتان دی فیتزجرالد، نویسنده، می‌گوید که تمایل افراد به پوشیدن بافتنی‌های طرح‌دار قدیمی می‌تواند نوعی نوستالژی (دلتنگی گذشته) باشد.

او می‌گوید: "وقتی یکی می‌گوید اوه! مامان من از این ژاکت‌ها می‌پوشید، می‌شود نوعی لذت توام با دلتنگی را احساس کرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.