مخالفان هوگو چاوز خواستار انتشار 'اخبار دقیق' از وضعیت جسمی او شدند

به روز شده:  22:00 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391
نقاشی از نیم تنه هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا

بنابر قانون اساسی ونزوئلا، چنانچه رئیس جمهور ۳۰ روز متوالی از پست خود غیبت کند، باید برای برگزیدن رئیس جمهوری جدید انتخابات برگزار شود

مخالفان دولت در ونزوئلا، مقام های رسمی را به پنهانکاری در مورد وضعیت جسمی هوگو چاوز متهم کردند. رامون آوِلدو، رهبر جبهه مخالفان دولت، می گوید اگر آقای چاوز نتواند در مراسم تحلیف هفته آینده حاضر شود، باید برای جانشینی او تصمیم گیری شود.

آقای آولدو گفته است: "دولت نمی تواند برای محروم کردن مردم از اطلاعاتی که باید در اختیار آنها قرار بگیرد هیچ بهانه ای بیاورد. معاون رئیس جمهور همانطور که خودش هم اذعان کرده باید واقعیت را چنانچه هست بازگو کند. او باید اخبار دقیق در مورد سلامت آقای چاوز را به مردم بازگو کند، چرا که این موضوع برای حفظ امنیت و ثبات کشور ضروری است."

نگرانی ها از وضعیت جسمی هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، گمانه زنی ها درباره امکان حضور نیافتن او در مراسم تحلیف اش که قرار است روز دهم ژانویه (یک هفته) دیگر برگزار شود را افزایش داده است.

از آقای چاوز که برای چندمین بار طی ماههای گذشته در یک سفر درمانی به کوبا سفر کرده، در هفته های اخیر هیچ تصویری منتشر نشده است.

همزمان حورحه آریِسا، وزیر علوم ونزوئلا که اکنون در هاوانا، پایتخت کوبا و بر بالین هوگو چاوز حضور دارد، در خبری کوتاه بروی شبکه اجتماعی توییتر از تثبیت وضعیت جسمی رئیس جمهوری خبر داده است هر چند بنابر گفته او تیم پزشکان این وضعیت را بسیار حساس و شکننده توصیف کرده اند.

بنابر قانون اساسی ونزوئلا، چنانچه رئیس جمهور ۳۰ روز متوالی از پست خود غیبت کند، باید برای برگزیدن رئیس جمهوری جدید انتخابات برگزار شود.

به همین خاطر هم مخالفان می گویند دولت با پنهان کردن واقعیت درباره وضعیت جسمی آقای چاوز ممکن است تلاش کند از این ماده قانونی بگریزد.

اگر چه حامیان دولت با این نظر مخالفند. ماولی مورالس، از نمایندگان حزب سوسیالیست و یاران نزدیک هوگو چاوز در مجلس ونزوئلا گفته است: "دهم ژانویه، روز تحلیف، بی تردید یک روز مهم است اما روزهای دیگری هم هستند. ما منتظر بهبود وضعیت جسمی رئیس جمهور و بازگشت او به پستش هستیم. همانطور که آقای مادورو، معاون ریاست جمهوری گفته است، وضعیت جسمی آقای چاوز بسیار پیچیده است و ما منتظر بهبود حال او هستیم. این چیزی است که همه مردم ونزوئلا اکنون منتظرش هستند."

هوگو چاوز ۵۸ ساله از ۱۹۹۹ تاکنون ریاست جمهوری ونزوئلا را بر عهده داشته و ماه اکتبر گذشته برای چهارمین بار متوالی در انتخابات سراسری این کشور برنده اعلام شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.