کنگره جدید آمریکا آغاز به کار کرد

به روز شده:  23:12 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391
کنگره آمریکا

از نکات قابل توجه در ترکیب کنگره جدید آمریکا، راهیابی نخستین سناتور آشکارا-همجنس گرا به مجلس سنا است. همچنین برای نخستین بار پیروان ادیان بودایی و هندویسم به کنگره آمریکا راه یافته اند

یکصد و سیزدهمین کنگره آمریکا رسما کار خود را آغاز کرد و در نخستین روز کاری نمایندگان جان بینر، نماینده جمهوریخواه را دوباره به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب کردند.

کنگره جدید تنها یک روز پس از آن کار خود را آغاز کرد که مجالس قبلی در آخرین روز کاری خود در مورد تمدید طرح کاهش مالیات ها و بودجه دولت و آنچه تحت عنوان "پرتگاه مالی" در هفته های اخیر مطرح شده بود، تصمیم بسیار مهمی گرفتند.

بر همین اساس هم انتظار می رود کنگره جدید هم بخش مهمی از جلسات نخستین خود را به موضوع کسر بودجه و بدهی های دولت اختصاص دهد.

همچون مجلس قبلی، یکصد و سیزدهمین دور مجلس نمایندگان آمریکا هم با اکثریت جمهوریخواهان آغاز به کار کرد و دموکرات ها که اکنون باراک اوباما را در کاخ سفید دارند، با وجود داشتن اکثریت در مجلس سنا، همچنان جناح اقلیت مجلس نمایندگان باقی ماندند.

همزمان با انتخاب دوباره جان بینر به عنوان رئیس مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی، از حزب دموکرات هم برای یکبار دیگر به عنوان رهبر جناح اقلیت مجلس نمایندگان انتخاب شد.

در انتخابات ماه نوامبر گذشته، ۸۲ نماینده جدید به مجلس نمایندگان و ۱۳ سناتور جدید به مجلس سنا راه یافتند.

در دور جدید این مجلس، جمهوریخواهان با ۲۳۵ نماینده در برابر ۱۹۹ نماینده دموکرات حضور دارند و به همین خاطر انتظار می رود که همچون دو سال گذشته، دولت باراک اوباما برای به تصویب رساندن طرح ها و لوایح خود در کنگره آمریکا با مقاومت جمهوریخواهان روبرو شود.

در مجلس سنا دموکرات ها با ۵۵ نماینده در برابر ۴۵ سناتور جمهوریخواه، اکثریت را به خود اختصاص داده اند.

از نکات قابل توجه در ترکیب کنگره جدید آمریکا، راهیابی نخستین سناتور آشکارا-همجنس گرا به مجلس سنا است. همچنین برای نخستین بار پیروان ادیان بودایی و هندویسم به کنگره آمریکا راه یافته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.