اعلام همبستگی عزت ابراهیم با تظاهرکنندگان علیه نوری مالکی

به روز شده:  19:18 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

از جمله خواسته هایی که در تظاهرات مناطق سنی نشین غرب عراق مطرح می شود، لغو ممنوعیت فعالیت حزب بعث است

عزت ابراهیم، معاون صدام حسین رئیس جمهور پیشین عراق پس از مدتها بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و با تظاهراتی که در مناطق سنی نشین غرب عراق علیه نوری مالکی نخست وزیر این کشور راه افتاده است اعلام همبستگی کرد. او همچنین گفت که به عراق بازگشته و این پیام را از استان بابل در مرکز عراق می فرستد.

عزت ابراهیم که همچنان رهبری بخشی از بازماندگان حزب منحله بحث عراق را در دست دارد، در پیامی ویدیویی که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش شد آقای مالکی را متهم کرد که در دوران نخست وزیری هفت ساله اش مجری طرح «صفوی - پارسی» ایران برای تجزیه عراق بوده و تهدید کرد که هر کسی را که از این «طرح» حمایت کند،‌ هدف قرار خواهد داد.

عزت ابراهیم که زمانی مقتدرترین فرد در عراق پس از صدام حسین به شمار می رفت، پس از حمله آمریکا و سقوط حکومت حزب بعث فراری شد و با اعدام صدام حسین خود را رهبر تازه حزب بعث خواند و اعلام کرد که رهبری وفاداران به این حزب در حمله به نیروهای اشغالگر را در دست دارد.

طی این سالها گفته می شد که وی در سوریه پنهان شده است.

بازماندگان حزب بعث عراق اکنون به دو شاخه تقسیم شده اند،‌ شاخه ای تحت رهبری عزت ابراهیم که از سوریه اعلام جدایی کرده و شاخه ای تحت رهبری سرلشگر سابق، محمد یونس احمد که در زمان صدام حسین مشاغلی چون استاندار موصل و رئیس راه آهن عراق را به عهده داشت و اکنون شاخه هوادار بشار اسد را میان بازماندگان حزب بعث رهبری می کند.

از جمله خواسته هایی که در تظاهرات مناطق سنی نشین غرب عراق مطرح می شود، لغو ممنوعیت فعالیت حزب بعث است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.