اولین راهپیمایی هواداران فتح در غزه پس از پنج سال

به روز شده:  11:13 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

هزاران هوادار سازمان فتح، که محمود عباس رهبری آن را به عهده دارد و بزرگترین گروه تشکیل‌دهنده سازمان آزادی‌بخش فلسطین محسوب می‌شود، امروز ٤ ژانویه (١٥ دی) برای گرامی‌داشت سالگرد تاسیس این سازمان در غزه راهپیمایی کردند.

این اولین بار است که جنبش اسلام‌گرای حماس، گروه رقیب فتح که کنترل غزه را در اختیار دارد، پس از درگیری پنج سال پیش دو گروه که به خروج نیروهای فتح از غزه انجامید، به هواداران فتح اجازه برگزاری چنین مراسمی می‌دهد.

ماه گذشته هم در رویدادی کم‌سابقه هواداران حماس سالگرد تاسیس این گروه را در کرانه باختری، که تحت کنترل فتح است، جشن گرفته بودند.

این دو گروه عمده فلسطینی قصد دارند که به اختلافاتشان پایان دهند. پیشتر اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر حماس، گفته بود آشتی ملی از اولویت‌های اصلی حماس است.

در زمستان گذشته محمود عباس، رئیس دولت فلسطینی مستقر در کرانه باختری با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس پیمان سازشی امضا کرده بودند.

آقای مشعل، که ماه گذشته پس از سال‌ها به غزه سفر کرده بود، در سخنرانی خود گفت: "فلسطین مال همه ماست. حماس بدون فتح کاری از پیش نمی‌برد، فتح هم بدون حماس، یا هر کدام از گروه‌های دیگر."

به نظر می‌رسد که پس از پایان یافتن سریع حملات هوایی اسرائیل به غزه، که با راکت‌اندازی گروه‌های فلسطینی به سمت اسرائیل همراه بود، و همچنین ارتقای وضعیت فلسطین در سازمان ملل، گروه‌های فلسطینی زمینه را برای همکاری بیشتر مناسب دیده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.