يکی از متحدان هوگو چاوز رئيس مجلس ونزوئلا شد

به روز شده:  23:33 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

آقای ديوسدادو کبیو در عرصه نظامی، سياسی و تجاری چهره شناخته شده است

مجلس ملی ونزوئلا دیوسدادو کبیو را به عنوان رئیس مجلس این کشور انتخاب کرد. آقای کبیو از متحدان نزدیک هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلاست.

رئیس مجلس ملی در ونزوئلا طبق قانون اساسی این کشور تا زمانی که رئیس جمهوری انتخاب شود و ادای سوگند کند، می تواند قدرت را در دست بگیرد.

گروهی از مخالفان دولت گفته‌اند که اگر آقای چاوز همچنان در کوبا بماند، باید قدرت به رئیس مجلس منتقل شود و در مدت ۳۰ روز انتخاباتی دیگر برگزار شود.

در چنین شرایطی، آقای کبیو قدرت را در دست خواهد گرفت تا نتایج انتخابات جدید مشخص شود.

نیکولاس مادورو، معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا هم گفت که پنجشنبه آینده (دهم ژانویه) به عنوان تاریخ غیر قابل تغییر و ضرب‌الاجل برای برگزاری مراسم سوگند ریاست‌جمهوری تعیین نشده است و "تشریفات ادای سوگند می‌تواند در دادگاه عالی حل‌ و‌ فصل شود."

انتخاب مجدد آقای کبیو به عنوان رئیس مجلس ملی قابل پیش بینی بود.

این مجلس تحت کنترل حزب آقای چاوز یعنی حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا رهبری می شود.

اگر آقای چاوز تا قبل از دهم ژانویه یعنی روزی که مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری در ونزوئلا برگزار می شود قدرت را در دست نگیرد، مطابق قانون ونزوئلا آقای کبیو باید اداره امور را تا انتخاباتی دیگر بر عهده گیرد.

دولت ونزوئلا می گوید که هوگو چاوز که اکنون برای درمان در کوبا بسر می برد به کشور باز خواهد گشت.

این در حالی است که در سه هقته گذشته، تصویر جدیدی از آقای چاوز منتشر نشده و اطلاع رسانی در مورد وضعیت جسمی او محل مناقشه فراوان شده است.

دولت ونزوئلا همچنین خواستار به تعویق انداختن مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری شده است.

در غیاب آقای چاوز، آقایان کبیو و مادورو وظایف اداره کشور را بر عهده خواهند داشت و به گفته تحلیلگران به نظر می رسد هر دو آنها نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری در انتخابات بعدی باشند.

البته تاریخچه زندگی این دو با هم متفاوت است. آقای کبیو تاجری با سابقه فعالیت در ارتش بوده و آقای مادورو یک راننده اتوبوس.

این دو اما در حال حاضر با هم متحد شده اند تا کشور را اداره کنند.

هر دوی آنها در اوایل هفته جاری از آقای چاوز در کوبا عیادت کردند.

آقای کبیو پس از اینکه انتخاب شد گفت: "رئیس جمهوری پس از دهم ژانویه هم رئیس جمهوری باقی می ماند و کسی نباید در این زمینه شک و تردیدی داشته باشد."

صدها نفر از حامیان آقای چاوز روز شنبه در اطراف ساختمان مجلس این کشور جمع شدند.

ارنستو ویگاس، وزیر اطلاع‌رسانی (ارتباطات) ونزوئلا هم که از اولین مقامهای دولت بود که در انتخابات شرکت می کرد گفت: "رهبری چاوز اینجا کاملا بارز است. او به قدری وظیفه شناس است که همه احتمالات را در نظر گرفته و برای شرایط بسیار نامحتمل هم پیش بینی کرده است. رئیس جمهوری ما انتخاب شده تا از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ رئیس جمهوری باشد. او وظایف خود را به نحو احسن انجام خواهد داد. هیچ کس رئیس جمهوری ونزوئلا نیست به جز چاوز."

مقامات دولتی ونزوئلا گفته‌اند که آقای چاوز ۵۸ ساله پس از چهارمین عمل جراحی در کوبا دچار عفونت شدید ریه شده است.

آقای مادورو، معاون آقای چاوز هم گفته رئیس‌جمهور "حق دارد استراحت کند، حالش بهتر شود و نیروی تازه‌ای پیدا کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.