کشته شدن هشت نفر در حمله هواپیمای بدون سرنشین در پاکستان

به روز شده:  00:09 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391
هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به طور منظم مناطق قبیله نشین پاکستان را زیر نظر دارند

مقامهای پاکستانی می گویند که حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی باعث کشته شدن حداقل هشت پیکارجو شده است.

به گفته آنها هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به یک اردوگاه پیکارجویان در این منطقه که رهبری آن را حکیم الله محسود، فرمانده طالبان در پاکستان، بر عهده دارد حمله کردند.

خبرگزاری آسوسیتدپرس به نقل از مقام های امنیتی پاکستان گزارش داده که ممکن است دو نفر از فرماندهان مهم طالبان در پاکستان در میان کشته شدگان باشند.

هفته گذشته هم در حمله دو فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در وزیرستان جنوبی، چند نفر از جمله ملا نذیر، از فرماندهان ارشد پیکارجویان اسلامگرای پاکستانی، کشته شدند.

منابع اطلاعاتی آمریکا ملا نذیر را به سازماندهی و اعزام شورشیان مسلح به افغانستان و حمله به نیروهای دولتی و نظامیان خارجی مستقر در این کشور متهم کرده بودند.

منطقه وزیرستان جنوبی در شمال غرب پاکستان در نزدیکی مرز با افغانستان، از مناطق اصلی حضور و فعالیت گروه‌های اسلامگرا محسوب می شود.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی تا کنون به کشته شدن صدها نفر منجر شده‌ است.

در این حملات علاوه بر فرماندهان و اعضای گروه های تندرو اسلامگرا، شماری از غیرنظامیان و گاه حتی نظامیان پاکستانی نیز قربانی شده‌اند.

اینگونه حملات خشم عمومی را برانگیخته و گاه حتی با انتقاد دولت پاکستان مواجه شده که آن را ناقض حق حاکمیت ملی این کشور می داند.

البته برخی تحلیلگران می گویند که مقامات پاکستانی در گذشته به طور خصوصی بعضی از این حملات را تایید کرده‌اند.

منابع نظامی آمریکایی در مورد عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در داخل پاکستان اظهار نظر نمی کنند اما سال گذشته، روزنامه نیویورک تایمز نوشت که رئیس جمهوری آمریکا اسامی افراد مورد حمله را شخصا تایید یا رد می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.