معرفی هیگل و برننان برای ریاست پنتاگون و سیا

به روز شده:  03:46 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391
چاک هیگل (سمت راست) و جان برننان (سمت چپ) باراک اوباما

جان برننان (سمت راست تصویر) مشاور ارشد ضد تروریستی رئیس جمهور و چاک هیگل (سمت چپ تصویر) سناتور سابق جمهوری خواه در مراسم معرفی در کاخ سفید

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا چاک هیگل را برای پست وزیر دفاع آمریکا و جان برننان را برای ریاست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، معرفی کرده است اما تائید آنها در مجلس سنای آمریکا ممکن است چندان با سهولت انجام نشود.

جمهوری خواهان چاک هیگل سناتور سابق هم حزبی خود را به داشتن موضع خصمانه نسبت به اسرائیل و نرمش نسبت به ایران متهم می کنند.

آقای برننان نیز به خاطر حمایتش از شیوه های خشن بازجویی در سیا مورد انتقاد است.

انتصاب هر دو نفر باید به تائید مجلس سنای آمریکا برسد.

آقای اوباما که به تازگی از تعطیلات خانوادگی در هاوائی به واشنگتن بازگشته، در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت آقای هیگل "رهبری است که نظامیان آمریکا لیاقتش را دارند."

آقای اوباما گفت آقای هیگل ۶۶ ساله همواره "مدافع نظامیان آمریکا" بوده و از او به خاطر رویکرد فراجناحی اش تقدیر کرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت آقای هیگل به ضرورت حفظ نقش رهبری آمریکا اعتقاد دارد، اما افزود که او اقدام نظامی را به عنوان گزینه آخر در نظر خواهد گرفت.

آقای اوباما افزود:"مهمتر از هر چیز، چاک می داند که جنگ یک مفهوم انتزاعی نیست."

آقای هیگل در جنگ ویتنام به خاطر "خدمت شامخ نظامی" موفق به دریافت دو نشان نظامی شده است.

پس از معرفی شدن از سوی رئیس جمهور آمریکا، آقای هیگل گفت تلاش خواهد کرد تا استاندارهای بالای وزرای دفاع پیشین را حفظ کند و پیوندهای آمریکا با متحدانش را تقویت کند.

آقای برننان هم گفت که تلاش خواهد کرد تا عملکرد سیا تحت امر او، منعکس کننده آزادی‌ها و ارزش‌هایی باشد "که برای آمریکا جایگاه والایی دارند."

در کنار سناتور جان کری که آقای اوباما ماه گذشته برای جایگزینی هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به سنا معرفی کرد، آقایان هیگل و برننان شاکله تیم امنیت ملی آقای اوباما را در دوره دوم ریاست جمهوری او تشکیل خواهند داد.

اما بررسی صلاحیت آقای هیگل ممکن است نبردی سیاسی را در مجلس سنای آمریکا برانگیزد.

مخالفت لابی اسرائیل

آقای هیگل در گذشته به خاطر مخالفتش با اقدام نظامی ایالات متحده آمریکا یا اسرائیل علیه ایران جنجال آفرین شده است. او همچنین مدافع مشارکت ایران در مذاکرات آتی صلح در افغانستان است.

هرچند هیچ کدام از سناتورهای جمهوری خواه تهدید نکرده اند که مانع تائید آقای هیگل شوند، برخی از سناتورهای با نفوذ علیه او موضع گیری کرده اند.

سناتور جان مک کین گفته او نسبت به مواضع آقای هیگل در خصوص طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با امنیت ملی آمریکا "ملاحظات جدی" دارد که در جلسه بررسی صلاحیت او در سنا مطرح خواهد کرد.

در سال ۲۰۰۸ کتابی به قلم یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا منتشر شد که در آن از قول آقای هیگل نقل شده بود: "لابی یهودی بسیاری را در اینجا (کنگره آمریکا) مرعوب کرده است. من یک سناتور ایالات متحده هستم نه یک سناتور اسرائیل."

روز یکشنبه (۶ ژانویه) لیدسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری خواه به شبکه خبری سی.اِن.اِن گفت: "این انتخاب یک چالش صریح از سوی رئیس جمهور است نسبت به همه ما که حامی اسرائیل هستیم."

مقامهای کاخ سفید می گویند از مواضع آقای هیگل سوء برداشت شده و او در دوره سناتوری خود به لوایحی رای داده که بر اساس آنها، میلیاردها دلار کمک نظامی به اسرائیل تعلق گرفته است و از اعمال تحریمهای چند جانبه علیه ایران حمایت کرده است.

"بازجوئی های خشن"

معرفی آقای برننان برای ریاست سیا هم بدون حاشیه نبوده است.

آقای برننان یک بار در سال ۲۰۰۸ نیز برای ریاست سازمان سیا معرفی شده بود. اما به خاطر سوالهایی که درخصوص ارتباط او – به عنوان یک مقام ارشد سیا – با روشهای خشن بازجویی در دوره ریاست جمهوری جرج بوش مطرح شد، از در نظر گرفته شدن برای این سمت انصراف داد.

سناتور جان مک کین روز دوشنبه (۷ ژانویه) با صدور بیانیه ای گفت قصد دارد در خصوص نقش آقای برننان "در برنامه های موسوم بازجویی شدت یافته و همچنین دفاع علنی او از این شیوه ها" از وی سوال کند.

آقای برننان از مقامهای کهنه کار سیا محسوب می شود و در حال حاضر مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا در اقدامات ضد تروریسی است.

جان برننان ۵۷ ساله در طراحی حمله ای که در سال ۲۰۱۱ به کشتن اسامه بن لادن منجر شد، نقش مهمی بر عهده داشته است.

در صورت تائید توسط سنا، آقای برننان جایگزین ژنرال دیوید پترایس خواهد شد که در ماه نوامبر در پی یک رسوایی اخلاقی از سمت خود کناره گیری کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.