ژاپن، سفیر چین را بر سر جزایر مورد مناقشه احضار کرد

به روز شده:  15:14 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391
ناوهای چینی به کرات طی ماه‌های اخیر در نزدیکی جزایر مورد مناقشه حضور داشتند و این امر باعث شده تا تنش‌ها میان ژاپن و چین افزایش یابد

ناوهای چینی به کرات طی ماه‌های اخیر در نزدیکی جزایر مورد مناقشه حضور داشتند و این امر باعث شده تا تنش‌ها میان ژاپن و چین افزایش یابد

وزارت امور خارجه ژاپن، سفیر چین در این کشور را به دلیل حضور ناوهای تجسسی چینی در جزایر مورد مناقشه دو کشور در دریای شرقی چین، احضار کرده است.

یک مقام رسمی وزارت امور خارچه ژاپن گفته است که چهار ناو دولتی چینی در آب‌های ژاپن در نزدیکی جزایر غیر مسکونی به مدت سیزده ساعت توقف داشتند.

ناوهای چینی به کرات طی ماه‌های اخیر در نزدیکی این جزایر حضور داشته اند و این امر باعث شده تا تنش‌ها میان ژاپن و چین افزایش یابد.

این اولین اعتراض رسمی دولت ژاپن به چین از زمان آغاز نخست‌وزیری شینزو آبه، سیاستمدار محافظه‌کار این کشور به شمار می‌رود.

طبق گزارش‌ها، سفیر چین در دیدار با مقام‌های ژاپنی، بر ادعای حاکمیت کشورش بر این جزایر تاکید کرده است.

در ماه دسامبر سال پیش نیز پرواز یک فروند هواپیمای چینی بر فراز جزایر مورد مناقشه این کشور با ژاپن در دریای شرقی چین، منجر به احضار سفیر چین به وزارت امور خارجه ژاپن شد.

ژاپن، تایوان و چین جزایر مورد مناقشه را که در ژاپن سنکاکو و در چین دیااویو خوانده می شوند، متعلق به خود می‌دانند.

چین می‌گوید این جزایر که توسط ژاپن اداره می‌شوند، از زمان‌های قدیم، متعلق به چین بوده است.

در اوائل سال جاری میلادی، ژاپن این جزایر را از مالکان خصوصی ژاپنی آنها خریداری کرد و از آن زمان، کشتی‌های چینی به طور متناوب وارد آب‌های مورد مناقشه در دریای شرقی چین شده‌اند.

چین می‌گوید اسناد تاریخی و حقوقی کافی برای اثبات ادعای این کشور برای مالکیت بر دریای شرقی چین و جزایر اطراف آن وجود دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.