ناآرامی‌ها برای پنجمین روز متوالی در بلفاست ادامه داشت

به روز شده:  10:34 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391
تنش‌های فرقه‌ای و رویارویی‌های سیاسی خشونت‌بار در ایرلند شمالی سابقه دارد.

تنش‌های فرقه‌ای و رویارویی‌های سیاسی خشونت‌بار در ایرلند شمالی سابقه دارد

در پنجمین روز متوالی ناآرامی‌ها در بلفاست،مرکز ایرلند شمالی، پلیس به سوی معترضان گلوله لاستیکی شلیک کرد.

پلیس ایرلند شمالی گفته‌است که معترضان روز گذشته (دوشنبه، ۷ ژانویه) از سلاح‌هایی چون تبر و پتک برای حمله به ماموران پلیس و خودروهای آنها استفاده کردند.

روز دوشنبه، ۴۰۰ نفر در برابر ساختمان شورای شهر بلفاست در تجمعی که پلیس آن را "عمدتا آرام و مسالمت‌آمیز" خواند، شرکت کردند.

این افراد در حین بازگشت به شرق بلفاست از سوی نزدیک به ۷۰ ملی‌گرای ایرلندی مورد حمله قرار گرفتند.

ملی‌گرایان ایرلندی، که از جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا و الحاق به جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) حمایت می‌کنند، به سوی طرفداران اتحاد با بریتانیا، اشیای مختلفی از جمله بطری پرتاب کردند.

پلیس تلاش کرد تا جمعیت را متفرق کند اما در نهایت پلیس با بطری آتشزا، سنگ و آجر و بطری مورد حمله قرار گرفت.

پلیس ایرلند شمالی گفته است به دلیل "سطح خشونت هایی" که متوجه ماموران پلیس بود، از گلوله‎‌های لاستیکی و ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرکندگان استفاده کرده است.

پلیس در نهایت موفق شد ساعت ده شب گذشته، آرامش را برقرار کند.

ماموران پلیس هشت نفر را بازداشت کردند که با بازداشت این هشت نفر، تعداد بازداشتی‌های ناآرامی‌های چند روز اخیر به ۱۰۴ نفر رسیده است.

در خشونت‌های شب گذشته، سه افسر پلیس هم زخمی شدند.

تظاهرات خیابانی از سوم دسامبر آغاز شد و دلیل آن تصمیم شورای شهر بلفاست در این مورد بود که برافراشتن پرچم بریتانیا بر ساختمان شهرداری به مناسبت‌های خاص محدود شود.

پروتستان‌های طرفدار ادامه اتحاد با بریتانیا خواسته‌اند پرچم بریتانیا به نشانه‌ای از ادامه تعلق همیشگی ایرلند شمالی به بریتانیا همواره بر فراز ساختمان شهرداری بلفاست در اهتزاز باشد.

مارک سیمپسون، خبرنگار بی بی سی در ایرلند شمالی می‌گوید هیج دورنمایی مبنی بر احتمال تغییر رای شورای شهر بلفاست دیده نمی‌شود و معترضان هم گفته‌اند که برای تغییر تصمیم شورای شهر، به تظاهرات خود ادامه خواهندداد.

ایرلند شمالی همراه با انگلستان، اسکاتلند و ولز کشور "پادشاهی متحده بریتانیا و ایرلند شمالی" را تشکیل می‌دهد و پرچم بریتانیا نیز نماد این اتحاد به شمار می‌رود.

تنش‌های فرقه‌ای و رویارویی‌های سیاسی خشونت‌بار بین پروتستان‌های طرفدار ادامه وحدت با بریتانیا و ملی‌گرایان کاتولیک حامی وحدت ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند سابقه‌ای طولانی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.