اعتصاب غذای یک محبوس ایرانی در یکی از زندانهای تاجیکستان

به روز شده:  05:54 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391
زندان

یک شهروند ایران در زندانی در تاجیکستان اعتصاب غذای خشک کرده است

یک تبعه ایرانی یک هفته باز در یکی از زندانهای تاجیکستان اعتصاب غذا می‌کند.

این مرد ایرانی که خود را اکبر اصغرزاده معرفی می‌کند، می‌گوید که مأمور یکی از نهادهای دولتی ایران است و در تاجیکستان "با تهمت" کارش به زندان کشیده است.

او می‌گوید که پنج ماه در بازداشتگاه شماره یک شهر دوشنبه به سر برده و سپس پرونده‌اش "بدون شرکت وکیل مدافع، نمایندگان دولت و مترجم" در یکی از دادگاههای این شهر محاکمه و او به زندان محکوم شده است.

آقای اصغرزاده روز دوشنبه به بی بی سی گفت: "طی شش روز است که اعتصاب غذای خشک کرده‌ام، ولی این کار به رسیدگی به پرونده من اثری نکرده است."

معلوم نیست که دادگاه آقای اصغرزاده را به خاطر کدام جرم روانه زندان کرده، اما او می‌گوید: "پرونده من صرفاً یک تهمت است."

در همین حال، طالبجان عظیم اف، دادستان شهر دوشنبه در امور نظارت بر زندانها، در صحبت با بی بی سی تایید کرد که "واقعا چنین یک شهروند ایران در یکی از زندانهای تاجیکستان طول یک ماه است که ادای جزا می‌کند."

وی افزود که "این شهروند ایران برای قلابی (کلاه برداری) در دادگاه محاکمه و روانه زندان شده‌است"، اما از شرح جزئیات این پرونده خودداری کرد.

آقای اصغرزاده در نامه ای خطاب به رسانه‌ها می‌گوید: "اعلام بکنید به مردم کشورم که اینجا پا نگذارند. این جا آنها را براحتی می‌توانند تهمت بزنند. دنبال یک ایرانی هستند که ببینند چه می‌توانند از او بگیرند. و هیچ حمایتی این جا از آنها نمی‌شود."

آقای اصغرزاده می‌افزاید که او بیمار است و در شرایط سختی در زندان به سر می‌برد.

او می‌گوید: "سرطان خون دارم و داروی مرا به من نمی‌دهند. طی شش ماه غذای درست هم نخورده ام، فقط سوپ می‌دهند، بدون گوشت و سبزی و پروتئین."

آقای اصغرزاده افزود که نزدیک به 10 نامه به مقامات مختلف دولتی و سازمانهای بین‌الملللی ارسال کرده، ولی به هیچ کدامی از آنها پاسخ نگرفته است.

در یک نامه او که با عنوان "نامه دادخواهی" به دست بی بی سی رسید، آمده که دادگاه او را در قلّابی (کلاهبرداری) مجرم شناخته و او را برای هشت سال روانه زندان کرده است.

در این نامه گفته شده که او در زندان شهر وحدت در شرق شهر دوشنبه به سر می‌برد. در این نامه همچنین از مقامات ایرانی گله شده است که در جریان تحقیق و محاکمه پرونده‌اش به او کمکی نکرده‌اند.

او می‌نویسد: "از طرف حکومت ایران هیچ کمکی ندیدم و به چنین خلاصه آمدم که در اینجا به هر خارجی براحتی تهمت می‌کنند."

او در نامه‌اش تقاضا دارد که پرونده او توسط دادگاهی عادلانه دوباره بررسی شود. او از جامعه جهانی، سازمانهای مدافع حقوق بشر و سازمان ملل درخواست کمک کرده است.

بنا به اطلاع نمایندگی تجارتی تاجیکستان در ایران، حالا در زندانهای تاجیکستان حدود 20 نفر از شهروندان ایرانی به اتهامات مختلف، عمدتا "رشوه و کلاه برداری" زندانی هستند.

به گفته میسم عباسی، معاون رئیس این نمایندگی، حالا بیش از سه هزار دانشجو، تاجر و نمایندگان اقشار مختلف جامعع ایران در تاجیکستان به سر می‌برند.

دعوت یک شهروند زندانی ایران از هم‌وطنانش به خودداری از سفر به تاجیکستان در حالی است که ایران یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در اقتصاد تاجیکستان محسوب می‌شود.

رفت و آمد ساکنان تاجیکستان و ایران در سالهای اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. اما اتباع ایرانی همواره از موارد آزار و اذیت خود توسط مأموران پلیس تاجیکستان و رشوه‌ستانی مقامات تاجیک شکایت می‌کنند.

وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان در آغاز سال میلادی گذشته اعلام کرده بود که قرار است ایران در پنج سال آینده حدود یک میلیارد یورو در تاجیکستان سرمایه‌گذاری کند.

به گفته منابع این وزارت، ایران در میان پنج کشوری است که بیشترین سرمایه را به اقتصاد تاجیکستان وارد می‌کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.