جنبش “وطندار” مقامات تاجیک را به سوءقصد احتمالی علیه مخالفان متهم کرد

به روز شده:  13:26 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

"وطندار " از احتمال سوء قصد به جان داداجان عطاالله هشدار داده است

جنبش مخالف "وطندار" با پخش یک بیانیه از خطر سوءقصد به جان برخی از افراد مخالف دولت تاجیکستان خبر داده است.

در این بیانیه که روز دوشنبه 7 ژانویه در شبکه فیسبوک منتشر شد، گفته می‌شود که داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار تبعیدی و رهبر این سازمان، نیز در فهرست افرادی است که خطر سوء قصد به جان آنها وجود دارد.

در این بیانیه، جنبش "وطندار" مقامهای بلندپایه دولت تاجیکستان، از جمله مقامهای کمیته دولتی امنیت ملی را، به "طراحی سوءقصدی" احتمالی متهم کرده و افزوده است که این امر "با رئیس جمهور مشورت و رضایت او گرفته" شده است.

مقامات تاجیکستان هنوز به این ادعاها پاسخی نداده‌اند.

جنبش "وطندار" با یادآوری از انتخابات آینده ریاست جمهوری در سال 2013 این سال را برای مردم تاجیک "تقدیرساز" عنوان کرده و می‌نویسد: "مبارزات انتخاباتی در حال حاضر آغاز شده است. مقامات از شیوه‌های "ثابت شده قبلی" استفاده می‌کنند، یعنی از میان بردن افراد نامناسب برای دولت، برانگیختن توطئه میان سیاستمداران سرشناس و تهدید به روزنامه‌نگاران مستقل در کشور از جمله این شیوه ها است."

در بیانیه جنبش "وطندار" آمده است: "دفتر سیاسی جنبش "وطندار" رسماً اعلام می‌کند: ما آگاه شدیم که رژیم فعلی در تاجیکستان در حال آماده سازی سوءقصد به جان شماری از رهبران مخالفان و سیاستمداران بانفوذ کشور است."

در این بیانیه اسامی افرادی که احتمال سوءقصد به جان آنها وجود دارد، آورده نشده است، ولی این سازمان ادعا کرده که در میان این افراد داداجان عطاالله، رهبر این سازمان، نیز هست.

مسئولین جنبش "وطندار" همچنین در این بیانیه از فردی به نام "حاجی حلیم" به عنوان مجری احتمالی این سوءقصدها نام برده‌اند.

داداجان عطاالله، روزناه‌نگار مخالف دولت تاجیکستان که چند سال پیش جنبش "وطندار" را در روسیه تأسیس داد، مدعی است که برای اجرای سوءقصد به جان وی حدود یک میلیون دلار جایزه وعده شده است. بیانیه جنبش "وطندار" از سوی رئیس آن به امضا رسیده و روز دوشنبه 7 ژانویه در شبکه فیسبوک منتشر شده است.

آقای عطاالله در سال 2007 در مسکو اعلام کرده بود که جنبشی را با نام "وطندار" تأسیس داده است و شمار زیادی از مخالفان دولت کنونی اعضای این سازمان هستند.

اما شمار دقیق و هویت اعضای این سازمان که در تاجیکستان رسماً ثبت نشده، روشن نیست، اگرچه آقای عطاالله مدعی است که حتی برخی افراد در حکومت نیز شامل آن هستند.

در ماه ژانویه سال 2012 در مرکز شهر مسکو داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار 56 ساله، هدف حمله افراد نامعلوم قرار گرفت. در نتیجه ضربه‌های چاقو او جراحات سنگین برداشت و در یکی از بیمارستانهای این شهر طبابت یافت.

آن زمان نیز آقای عطاالله مقامات تاجیک را به سوءقصد به جان خود متهم کرده بود.

داداجان عطاالله بنیان‌گذار نشریه "چراغ روز" در ماه ژوئن سال 1991، نخستین نشریه خصوصی در تاجیکستان، است. نام این نشریه با انتشار مطالب بحث برنگیز و انتقادی علیه رژیم وقت کمونیستی در آن زمان سر زبانها شد.

پس از آغاز جنگ داخلی در تاجیکستان نشریه "چراغ روز" در روسیه با مطالب انتقادی در باره حکومت جدید نشر می‌شد.

سال 2008 مقامات تاجیکستان آقای عطاالله را به آن متهم کردند که وی رئیس جمهور این کشور را توهین کرده و خواستار تغییر نظام از راه خشونت‌آمیز شده است. دادستان کل تاجیکستان هم درخواست استرداد او به تاجیکستان را کرده بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.