اتهام دست داشتن ايران در تهیه پيام ويديويی لوينسون

به روز شده:  00:16 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد که بعضی از مقام های اطلاعاتی ایالات متحده به این جمع بندی رسیده‌اند که حکومت ایران در تهیه تصاویر ارسال شده به خانواده یک آمریکایی ناپدید شده نقش داشته است.

به گفته این مقام های اطلاعاتی که نامشان فاش نشده، این تصاویر که حدود دو سال پیش به خانواده رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا ارسال شد، به طور ماهرانه ای تهیه شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از این مقام ها نوشته که کیفیت این تصاویر بیانگر این است که به وسیله یک سازمان اطلاعاتی حرفه ای مانند وزارت اطلاعات ایران تهیه شده است.

رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد.

خانواده او می‌گویند که آقای لوینسون به عنوان یک شهروند آمریکایی برای انجام تحقیقات درباره قاچاق سیگار به صورت شخصی به کیش سفر کرده بود، اما گزارش‌هایی نیز از دیدار او با یک متهم فراری آمریکایی در این جزیره منتشر شده است.

به رغم درخواست دولت آمریکا و خانواده آقای لوینسون، دولت ایران از وضع او اظهار بی اطلاعی کرده است.

خانواده آقای لوینسون در اواخر سال ۲۰۱۰ و اوایل سال ۲۰۱۱ تصاویری را از او دریافت کردند که به نظر می رسید تایید کننده گفته های حکومت ایران باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک فایل ویدیویی و تعدادی عکس از آقای لوینسون برای خانواده او ارسال شده است.

فیلم ویدیویی آقای لوینسون پیش از این منتشر شده بود ولی عکس های او به تازگی به وسیله خانواده او در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته است.

در این عکس ها، آقای لوینسون لباسی نارنجی رنگ مانند لباس زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو به تن دارد و پلاکاردهایی را به دست گرفته است.

بر روی یکی از پلاکاردها نوشته شده است: "من در گوانتانامو هستم، می دانيد کجاست؟"

در فیلم ویدیویی۵۴ ثانیه ای آقای لوینسون، او در حالی که چشمانش گودافتاده بود اما ظاهری سالم داشت، خواهان بازگشت به خانه اش شده بود.

او در حالی که جلوی یک دیوار بتونی نشسته بود، گفت: "با من خوش‌رفتاری شده است. اما من به کمک دولت ایالات متحده برای پاسخ‌گویی به درخواست‌های گروهی که مرا سه سال و نیم در اختیار داشته‌اند، نیاز دارم. لطفا به من کمک کنید تا به خانه برگردم."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در مارس ۲۰۱۱ اعلام کرد که ایالات متحده به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد آقای لوینسون در جنوب آسیا نگهداری می شود.

گفته می شد که او احتمالا در پاکستان یا افغانستان است.

پیش از این تاریخ بعضی از مقام های آمریکایی گفته بودند که احتمال می دهند رابرت لوینسون توسط ماموران امنیتی ایران در کیش بازداشت شده و در یک زندان مخفی محبوس شده باشد.

همچنین، بر اساس یکی از اسناد محرمانه منتشر شده در سایت افشاگر ویکی لیکس، یک شهروند ایرانی که در ماه اوت سال ۲۰۰۹ و در جریان تظاهرات اعتراضی نسبت به نتیجه بحث برانگیز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و در یکی از زندان های متعلق به سپاه پاسداران زندانی شده بود، به یک دیپلمات آمریکایی گفته است که متوجه نوشته ای به زبان انگلیسی بر دیوار سلول خود شده بود که مخفف نام کوچک و نام کامل خانوادگی آقای لوینسون بوده است.

چند ماه پس از ناپدید شدن آقای لوینسون، دولت ایران با تقاضای ایالات متحده آمریکا برای اعزام یک دیپلمات سوئیسی به جزیره کیش برای یافتن ردی از رابرت لوینسون مخالفت کرد.

اما دولت ایران در دسامبر سال ۲۰۰۷ با سفر همسر و پسر آقای لوینسون به این کشور موافقت کردند که این سفر نتیجه ای در پی نداشت.

همسر آقای لوینسون همچنین هر سال در جریان حضور محمود احمدی نژاد در نیویورک جهت سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تلاش می کند با رئیس جمهوری ایران دیدار کند اما تاکنون موفق نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.